HB ZupanijaTG Gospodarstvo

U VE IVOVIK upumpano oko 50 miliona KM

734Pregleda

Vjetroelektrana je trebala početi s radom prošle godine.

Kineski vlasnici u kompaniji VE Ivovik d.o.o. Sarajevo upumpali su desetine milijuna KM u kapital društva, saznaje Indikator.ba.

Kompanija VE Ivovik d.o.o. Sarajevo, koja stoji iza istoimene vjetroelektrane na području Livna, imala je, prema podacima FIA-e, na kraju prošle godine negativan kapital od 3,819.551  KM. Odlukom iz studenog ove godine, kompanija je odlučila izvršiti dokapitalizaciju od oko 50 milijuna KM te je kapital uvećan na 48.211.058  KM.

U kapitalu VE Ivovik kineska kompanija CNTIC Capital Co. Limited posjeduje udio od 39  posto, a Ivovik (Luxembourg) Wind Power S.a.r.l 61 posto. U vlasništvu društva više nema Ekrema Nanića iz Banja Luke nad čijim osnivačkim udjelom je u kolovozu ove godine bila upisana zabilježba rješenja Osnovnog suda u Banjaluci o  izvršenju pljenidbom udjela njegovom procjenom i prodajom, te namirenjem tražitelja izvršenja Zvonka Kelave iz Tomislavgrada. Zabilježba je potom, u listopadu , na zahtjev tražitelja izvršenja brisana. Nanić je u kapitalu društva imao udio od 10 posto.

Vjetroelektrana Ivovik izgrađena je na istoimenom brdu koje dijeli Livanjsko od Duvanjskog polja. Godišnje bi trebala proizvoditi oko 259 gigawatsati, što je oko četvrtine struje proizvedene u cijeloj BiH u srpnju 2024. godine.

Direktna kineska investicija u Bosni i Hercegovini, čija vrijednost je procijenjena na više od 130 milijuna eura osiguranih iz kineske inicijative Pojas i put, trebala je početi s radom prošle godine.
Iz Vjetroelektrane (VE) Ivovik su za Radio Slobodna Evropa priopćili 19. rujna ove godine da su dobili odobrenje za priključenje od Elektroprijenosa BiH, i “ostale dozvole koje su potrebne kako bi se krenulo s testiranjem, a uskoro i s probnim pogonom, na čemu se radi punom parom”.

Za druge potrebne dozvole su naveli da je “još uvijek rano aplicirati za njih” te da VE Ivovik nije aplicirala za prodaju električne energije na međunarodnom tržištu jer struju koju proizvede namjerava prodavati na bh. tržištu, a ne trgovati njom”.

Naveli su da je “u pitanju je standardna procedura koju svaki sličan projekat mora proći” te da je potrebno provesti testiranja pod nadzorom regulatora kako bi se osiguralo da je elektrana sigurna i spremna za proizvodnju, “a to može potrajati nekoliko mjeseci”.

Gradnja vjetroelektrane je počela u decembru 2021. godine.

Foto: Pixabay

Objava je indikatora.ba

www.tomislavnews.com