TG Zanimljivosti

​U MOSTARU ove godine pukla 52 braka s maloljetnom djecom, evo zašto

3KPregleda

Razvodi brakova u Bosni i Hercegovini iz godine u godinu sve se češće događaju ranjavajući najmlađu i najosjetljiviju kategoriju stanovništva, njihovu djecu, što značajno utječe i na kompletnu društvenu zajednicu.

Prema podacima državne Agencije za statistiku gledano po općinama i gradovima crne brojne najviše pogađaju mostarske obitelji zadnjih nekoliko godina. Tako se i ove godine u gradu na Neretvi raspalo na desetine obiteljskih gnijezda s maloljetnom djecom.

52 posredovanju prije razvoda

“Uvidom u bazu podataka Stručnog tima za zaštitu braka, obitelji i djece Ustanove „Centar za socijalni rad Grada Mostara“ Mostar do 21. studenoga ove godine ukupno su 52 para pristupila postupku posredovanja prije razvoda braka”, kazao je iz navedene ustanove za Pogled.ba.

Postupak posredovanja je postupak koji provodi nadležni Centar za socijalni rad a koji prethodi postupku razvoda braka koji se vodi pred nadležnim sudom ako su u braku rođena zajednička maloljetna djeca.

Iz mostarskog Centra za socijalni rad pojašnjavaju kako se prema Obiteljskom zakonu F BiH propisuje da će u postupku posredovanja ovlaštena osoba nastojati ukloniti uzroke koji su doveli do poremećaja bračnih odnosa i izmiriti bračne partnere. Također se u cilju očuvanja obitelji tijekom navedenog postupku preporučuje strankama da se obrate savjetovalištima ili drugim ustanovama koje im mogu dati potreban savjet.

Mirenja nisu česta

Obiteljski Zakona propisuje da ako se u postupku posredovanja bračni partneri ne izmire, ovlaštena osoba nastojat će da se oni sporazumiju o tome s kime će živjeti njihovo maloljetno dijete ili dijete nad kojim se ostvaruje roditeljska skrb nakon punoljetnosti, o njegovim osobnim odnosima s roditeljem s kojim neće živjeti, njegovom uzdržavanju i o ostalim sadržajima roditeljske skrbi.

No unatoč tome, kako naglašavaju iz mostarskog Centra za socijalni rad mirenja supružnika u postupku posredovanja nisu česta.

„U ovoj godini ukupno je 5 parova nakon postupka savjetovanja odustalo od svoga zahtjeva za provođenje postupka posredovanja“, tvrde iz mostarskog Centra.

Kao najčešće uzroke za razvod braka, supružnici u zahtjevima navode neslaganje karaktera, nasilje, ovisnost i preljub.

„Pod neslaganjem karaktera supružnici podrazumijevaju njihove različite stavove u pogledima na život i brak. Također, dogodi se da supružnici kao uzrok za pokretanje postupka posredovanja prije razvoda braka navode neslaganje karaktera kako bi izbjegli govoriti o stvarnim uzrocima razvoda braka, iako je u svakom postupku diskrecija zagarantirana i o tome supružnici budu upoznati tijekom postupka”, pojašnjavaju stručnjaci iz Mostara.

Problem plaćanje za uzdržavanje djece

„Najčešći problemi u postupcima razvoda braka su razmirice supružnika u pogledu ne doprinosa za uzdržavanje djeteta od strane roditelja s kojim dijete ne živi, nizak mjesečni iznos za uzdržavanje djeteta, poteškoće pri održavanju osobnih odnosa i neposrednih kontakata između djeteta i roditelja s kojim dijete ne živi, kako za vrijeme postupka razvoda, tako i nakon donošenja pravomoćne sudske odluke, suživot s izvanbračnim partnerom/partnericom za vrijeme trajanja postupka za razvod braka“, pojasnili su za Pogled.ba iz Centra za socijalni rad Grada Mostara.

Smatraju da bi preventivno djelovanje zasigurno pomoglo mnogim supružnicima koji imaju bračne probleme i bilo bi učinkovitije kada bi supružnici na vrijeme potražili savjetovališnu pomoć.

Staviti interese djece ispred vlastitih

„Također smatramo da je potrebno da supružnici ako ne mogu nastaviti zajednički život i pored pruženih usluga savjetovanja, kroz zajednički kompromis i dogovor njihov razvod koji bi uslijedio zasigurno bi bio mnogo manje stresan po njihovu djecu ali i njih same“, zaključuju iz Centra za socijalni rad Grada Mostara.

Poruka Centra svim osobama koje se žele razvesti je da interese svoje djece stave ispred vlastitih interesa.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH tijekom 2018. godine razvedeno je 2.385 brakova, što predstavlja povećanje od 21,62 posto u odnosu na 2017. godine. Među općinama i gradovima prednjačio je Mostar sa 73 razvoda uključujući i one koji su bili sporazumni i nisu imali maloljetnu djecu, pa nisu ni prolazili postupak u Centru za socijalni rad. Prema tome broj razvedenih parova u Mostaru nedvojbeno će biti alarmantan podatak i na kraju ove godine.

www.tomislavnews.com/Autor: G.Š./Pogled.ba