TG Kultura/Zabava

NAJAVA : SUTRA PREDSTAVLJANJE ROMANA “NIKOLA” DUVANJSKOG KNJIŽEVNIKA BLAGE VUKADINA

344Pregleda

Sutra (petak, 19. veljače, 2016.) u 18 : 30 sati, u Knjižnice grada Zagreba – Knjižnica Savski gaj, Nehruov trg 46, upriličit će se predstavljenje prvog romana “Nikola” književnika Blage Vukadina

 

O knjizi će govoriti urednik Milan Zagorac, u ime izdavačke kuće Studio TiM iz Rijeke, književnik i novinar Stjepo Martinović, te autor Blago Vukadin.

 

A dok ne stigne naša recenzija, pročitajte što je Stjepo Martinović napisao o romanu “Nikola”:

Moglo bi se reći, uz nešto prigodne površnosti, da se svi romani dijele u samo dvije (pod)vrste: one u kojima autori na ispisanim stranicama generiraju život – stvarajući protagoniste izmaštanih događaja i provodeći ih vječnim etičkim, moralnim, vrijednosnim… dvojbama namjerno posijanim poput mina na pustopoljini – i književna djela koja je generirao (sam) život, odrazivši se tekstom koga je pisac zapravo zapisivač. Blago Vukadin svoj je romaneskni prvijenac upravo tako – zapisao, a ne ispisao: njegov Nikola ne proživljava ništa izvan onoga što se dogodilo tisućama ljudi razapetih između korijena u malom mjestu, školovanja i dozrijevanja u velikom gradu, rasapa u sukobu s onima s kojima je, kako se banalno kaže, sanjao o sreći, stradanja u ratnom metežu… sve do bijega u strani velegrad s vjerom u iluziju novog početka, koja se (očekivano) raspline i p(r)okaže tragičnim krajem. Nema u ovom romanu ni filmske dramaturgije izlomljenih slika, tako drage nekim suvremenim književnicima, ničega nategnutog ni dovučenog na proscenij iz tmina podsvijesti, neoproštenih dugova ili razočaranja: sve je posve moguće, kao iščitano u nečijem dnevniku… a ipak osebujno i daleko iznad standarda tzv. stvarnosne proze. Objašnjenje je vrlo jednostavno: Blago Vukadin nije ispisao niti jednu rečenicu izvan vlastitog iskustva. Nikola nije autobiografsko djelo, ali jest odsjaj proživljenoga – pisac je sročio mozaik iz zapamćenog materijala, pretočio u književni tekst slojeve svojih sjećanja kvaliteta ispred i iznad one koju bi ovo djelo moglo steći agresivnijim korištenjem literarnih alata. Naime, dok većina suvremenih književnika s naporom i priču o jednoj sudbini koja ne iziskuje ničega artificijelnog: on dekonstruira – razlaže – stotine biografija svojih suvremenika da bi stvorio lik s osobinama zajedničkog nazivnika i proveo ga mjestima prepoznatljivim i poznatim, situacijama u kakvima se mogao zateći svatko od nas (mnogi i jesu!), društvenim tkivom u kojem su jednako punokrvni licemjeri i poštenjaci, zabludjeli i oni koji su ih u obmanu naveli.

Napisan dobrim jezikom, NIKOLA je roman sa svim odlikama uvjerljiva dokumentarca.

www.tomislavnews.com