Sjednica Parlamenta Federacije na temu prirodnih nepogoda demaskirala je nerad i zloupotrebu sustava zaštite i spašavanja, potvrđujući sva naša ranija pisanja i javne objave. Kao što smo govorili, problem nije u nefunkcioniranju sustava, nego u nepostojanju istoga!
Kako bi se to popravilo, HRS je predložio dva zaključka: reaktiviranje Inspektorata FUCZ i Centra za obuku struktura CZ, što je Parlament jučer usvojio jednoglasno, u sklopu s ostalim zaključcima.
Zaključke je u svome izlaganju obrazložio zastupnik HRS-a Slaven Raguž, podsjećajući kako ova dva odjela FUCZ ne funkcioniraju još od 2013. godine, iako Zakon izričito govori kako isti imaju itekako velike uloge u funkcioniranju sustava. Primjerice, nefunkcioniranje i nerad Inspektorata doveo je do zlouporabe na desetine milijuna KM namjenskog novca za zaštitu i spašavanje, s kojim se nabavljala oprema koja nije služila ničemu. Dovelo je do toga da na razinama županija i jedinica lokalne samouprave ne postoje organizirane strukture CZ, nego da su tu imenovana nestručna, stranački podobna lica, koja su također radila zlouporabe namjenskih sredstava, a na terenu su radili malo ili nimalo. HNŽ je eklatantan primjer toga.
Strukture vlasti ove županije, kao i uprava CZ itekako su upoznati bili s opasnostima koje prijete od nelegalnih kamenoloma, ilegalne sječe šume, nepropisnih građevinskih radova pri izgradnji privatnih struktura za proizvodnju el. energije, itd., a godinama ne samo da nisu radili ništa u kontroli, inspekcijskom nadzoru i prevenciji, nego su iste financijski podupirali. Nepostojanje inspektorata koji je jedini imao zakonsku obvezu nadzora im je to itekako dopuštao. Usvajanjem HRS-ovom zaključka i reaktiviranjem ovog odjela pri FUCZ konačno bi se trebalo tome stati u kraj.
Uz ovo, usvojen je HRS-ov zaključak s kojim se reaktivira Centar za obuku struktura, s kojim bi se konačno krenulo sa stručno i sustavno organiziranom obukom struktura CZ. Naime, iako na papiru stoji kako FUCZ raspolaže s 11 specijalnih timova, u stvarnosti postoji jedva jedan specijalno obučen tim za pomoć pri prirodnim nesrećama. Nefunkcioniranje ovog Centra, iako Zakonom definiran, također je doveo do netransparentnog i nenamjenskog utroška sredstava za zaštitu i spašavanje. Novac je išao u privatne džepove, dok je proces zaštite i spašavanja pao na teret nevladinih udruga i volontera.
Usvojenim zaključcima Vlada FBiH, ali i županijske strukture, Vlada HNŽ in primis, će morati prestati s guranjem problema pod tepih. Na žalost plaćamo itekako visoku cijenu imenovanja politički podobnih, a stručno nepismenih ljudi, na čelne funkcije. Zakon je itekako definirao kaznene odredbe za nepoštivanje odredbi kreiranja sustava zaštite, s ovim usvojenim zaključcima koje je HRS predložio, konačno bi se stvorili uvjeti da se iste kaznene odredbe provedu u praksi.
Sustav zaštite i spašavanja ne smije i ne može biti poligon za nekontrolirano trošenje novca poreznih obveznika, za bogaćenje stranačkih struktura i mora se staviti u službu društva, sukladno zakonskim odredbama. HRS od prvog dana tvrdi kako nije problem u Zakonu i kako se isti ne treba mijenjati, nego je problem u tome što se Zakon ne poštuje. Itekako nam je drago što je tematska sjednica Parlamenta to potvrdila, a posebno nam je drago što je HRS ponovno, iako debela oporba, uspio nametnuti Zaključke, dati ih na usvajanje i u konačnici izlobirati da se isti usvoje. Sada ćemo pratiti i inzistirati na tome da Vlada FBiH ih provede u praksu, priopćeno je iz Hrvatske republikanske stranke.
www.tomislavnews.com