HrvatskaNaši u svijetuTG ČestitkeTG Gospodarstvo

ČESTITAMO POKRAJČIĆIMA: Katar zainteresiran za hrvatske razbijače valova koji će štititi obale

355Pregleda

Uspjeh inovatora iz Zagreba, porijeklom iz duvanjskog sela Mrkodola, koji su se vratili s gospodarskog foruma u Dohi

TOMISLAV POKRAJČIĆ zajedno s ocem Franom vlasnik je zagrebačke tvrtke Jel-Tom koja se u Kataru predstavila tamošnjoj Gospodarskoj komori

Nakon povratka iz Katara, Tomislav Pokrajčić ističe kako je izuzetno zadovoljan interesom koji su tamošnji političari pokazali za razbijač valova – inovativni projekt njegove zagrebačke tvrtke Jel-Tom, koju vodi zajedno s ocem Franom.

– U Kataru bi na otocima s urbanim vilama htjeli proizvoditi električnu struju i zaštititi se od valova. Zahvaljujući Hrvatskoj gospodarskoj komori, i naša je tvrtka dobila priliku predstaviti se pred šeicima u tamošnjoj Gospodarskoj komori. Naš su proizvod ocijenili kao budućnost i nagradili medaljom – kaže nam T. Pokrajčić koji se našao među dvadesetak tvrtki iz Hrvatske koje su činile gospodarsku delegaciju na forumu u Dohi.

Interes i u Dubaiju

Iako su se obogatili na nafti, u Kataru su, dodaje Pokrajčić, zainteresirani za zelenu energiju. Razbijač valova, pojašnjava, ima tri glavne funkcije. Primarna zadaća mu je zaštita primorskih gradova i sela od poplava, no ima i ekološku ulogu jer skuplja otpad ispod i iznad vode, pomažući tako u čišćenju mora. Osim toga, istovremeno pretvara energiju valova u električnu energiju.

Za postavljanje je potrebno pet ljudi koji u jednom danu mogu postaviti konstrukciju na više različitih lokacija. Konstrukcija se može pomicati, uklanjati i postavljati prema potrebi.

Foto: TOMISLAV POKRAJČIĆ zajedno s ocem Franom vlasnik je zagrebačke tvrtke Jel-Tom koja se u Kataru predstavila tamošnjoj Gospodarskoj komori

Razbijač valova izrađen je od PES/PVC tkanine, dužine od pet do 20 metara i promjera od jednog do deset metara, međusobno povezane u željenu dužinu kojom se formira priobalni štit o koji se razbijaju morski valovi i slabi se njihova razorna moć. Zahvaljujući mreži, morska voda nesmetano cirkulira i razbija valove, ali i skuplja smeće. Čelične sajle povezane su na čelične profile kako bi cijela konstrukcija bila mobilna i amortizirala jake udare, navodi se u opisu inovacije koja je nagrađena na sajmovima inovacija Silicon Valley International Invention Festival (SVIIF), IENA Nürnberg,

International Exhibition of Innovations Geneva, IFIA…

Prije Katara, i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u Dubaiju, poKolumbijski

Na otoku Banana, gdje jedna noć u urbanim vilama stoji 20.000 dolara, htjeli bi proizvoditi struju

kazali su interes za razbijača valova koji je na EXPO-u dobio najveće priznanje. Hrvatska zajednica inovatora dodijelila im je nagradu za “Inovaciju godine 2021.” u kategoriji malog i srednjeg gospodarskog subjekta.

– Dojmovi s posjeta Kataru su sjajni. Ima jedan otok pokraj Dohe, Banana se zove, gdje jedna noć u urbanim vilama stoji 20.000 dolara. Oni bi htjeli da se na tom otoku proizvodi i električna struja, da bude osvijetljen i da se zaštiti od razornih valova i erozije, da se otok ne smanjuje. Rekli su i da će imati sve više električnih brodova. Provode zelenu tranziciju. Interes su pokazali i u SAD-u, posebno New Orleans i Los Angeles, Indija, Argentina, Kanada, Španjolska, posebno Tenerifi. Bili smo u kontaktu s Hamburgom, a preko Hamag-Bicroa posjetio sam Finsku, grad Vaasu. Zainteresirani su i Norvežani, ta je zemlja poznata po uzgajalištima tune i razne plave ribe… – nabraja Pokrajčić.

Nakon testiranja u riječkoj luci, obavit će se, dodaje, i novo testiranje u suradnji s Institutom za oceanografiju kako bi se izmjerila i količina proizvedene struje. Nada se, ističe, pozivu potencijalnih investitora iz Katara.

Hrvatska je u prvih devet mjeseci prošle godine izvoz u tu državu povećala za gotovo 130 posto, s rastom ukupne robne razmjene od 62 posto u usporedbi s istim razdobljem u 2023. godini. Tamo već posluju hrvatske tvrtke iz sektora građevine, energetike, brodogradnje, obrambene i metalne industrije, a cilj je uključiti i IT, farmaceutsku, prehrambenu i kemijsku industriju, inženjerstvo i transfer znanja.

Nove poslovne prilike

Kako ističu u HGK, poseban fokus delegacije bile su tvrtke iz energetike, elektroenergetike, infrastrukture i obrambene industrije, među kojima je bila i tvrtka Orqa, brzorastuća drone-tech kompanija specijalizirana za kompleksne dron sustave, koja izvozi u više od 50 zemalja svijeta.

– Katar, kao jedna od gospodarski najrazvijenijih država svijeta, otvoren je za inovativne proizvode visoke tehnologije kakve mi proizvodimo. Vjerujemo da će nam se na katarskom tržištu otvoriti nove poslovne prilike u sklopu ovog gospodarskog izaslanstva – rekao je operativni direktor tvrtke Orqa Tomislav Krolo.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar istaknuo je da je Hrvatska spremna na suradnju s Katarom u unapređenju energetske sigurnosti i diversifikaciji opskrbe energijom.

U toj državi na Arapskom poluotoku živi oko 2,7 milijuna ljudi. BDP po stanovniku je oko 87.480 američkih dolara.

www.tomislavnews.com/Večernji list