Načelnik Tomislavgrada mag.ing.agr/mag.oec. Ivan Buntić na funkciji načelnika Općine Tomislavgrad u drugom je mandatu nepunih pet mjeseci. Funkciju u drugom mandatu preuzeo je 18. studenoga, 2024. godine, kada je održana i konstituirajuća sjednica Općinskog vijeće, u kojemu HNP (kojega je član i načelnik) s koalicijskim partnerom HDZ 1990 ima većinu u Općinskom vijeću.
Slično je bilo i u prošlom četverogodišnjem mandatu, a načelnik se bira izravno na izborima. Kad imaš „svoju“ većinu u Općinskom vijeću mnogo je lakše biti načelnik nego kada si načelnik iz stranke (koalicije koja je u manjini) i kada je nužan politički odnos kohabitacije (odnos dvaju nositelja izvršne vlasti koji pripadaju različitim političkim blokovima ili strankama). Na početku druge četvrtine kalendarske, 2025. godine, razgovaramo s načelnikom Buntićem o stanju u općini, o Proračunu, o izgradnji pročistača, o vjetroparkovima, o planovima, te problemima koji stoje pred općinskom vlasti na čelu s načelnikom, ali smo postavili i druga, aktualna pitanja, na koja je načelnik rado odgovorio.
Načelniče Buntiću, koliko Vam pozicija da imate većinu u Općinskom vijeću olakšava posao, donošenje/usvajanje važnih odluka za općinu?
Stabilna većina u Općinskom vijeću preduvjet je učinkovitog rada i donošenja odluka koje su u interesu svih građana. Suradnja predstavničkog i izvršno – upravnog tijela vlasti uistinu je neophodna za provedbu lokalnih politika tako da možemo biti zadovoljni što funkcioniranje općine u punom kapacitetu nikada nije dovedeno u pitanje.
Ovogodišnji Proračun koji je bez veće rasprave usvojen na sjednici OV 30. prosinca 2024. godine iznosi 24.975.647 KM te je u odnosu na prošlogodišnji uvećan za 12,16 %, a u odnosu na 2020. godinu, veći je gotovo dvostruko. Osim objektivnih okolnosti na koji općine nisu mogle utjecati, što je posebno utjecalo na ovako povećan Proračun Tomislavgrada za samo četiri godine?
Konstantan rast prihoda od poreza na dohodak kao i prihoda od neizravnih poreza, doprinijeli su ovakvoj projekciji. Samo neporezni prihodi su planirani u ukupnom iznosu od 10.667.070 KM što je u odnosu na planirani iznos za 2024. godinu više za 79,41%. Razlog za takvo povećanje je mogućnost rješavanja problema s HEP d.d. i isplate sredstava temeljem izmjena Zakona o hidroakumulaciji iz 2021. godine. Također, planirano je i povećanje prihoda od koncesija za 25%, gdje se uglavnom radi o prihodu od vjetroelektrana.
Primljeni kapitalni transferi su planirani u ukupnom iznosu od 3.390.000 KM, što je duplo više nego u 2024. godini, a riječ je o transferima od Hercegbosanske županije, Federacije BiH i Republike Hrvatske koji će biti utrošeni u kapitalne infrastrukturne projekte na području naše općine.
Je li na vidiku rješavanje problema s naplatom naknade od HEP-a za potopljeno zemljište i za korištenje vode Buškog jezera? Jeste li, slučajno, kontaktirali ministra gospodarstva u Vladi Republike Hrvatske Šušnjara, kojega je rodila majka Duvanjka, pa ministra Grlića Radmana rođenog u Prisoju, pa ravnatelja Porezne uprave Kutlešu iz Prisoja, na kraju i nadbiskupa mons. Kutlešu, da malo lobiraju za rodni kraj? Nešto se rijetko oglašavaju?!
U kontaktu sam s većinom navedenih po različitim pitanjima, a konkretno vezano za problematiku naplate od HEP-a dobro su upoznata oba ministra. Zakon je tu i na snazi od početka 2022. godine, nakon brojnih dopisa i razgovora loptica je sada na HEP-u da izvrši svoje obveze prema Tomislavgradu i Livnu. Kolega Čondrić i ja smo u više navrata ponovili da smo spremni za dogovor i kompromis, te da HEP izvrši svoje obveze, a sve ono što smatraju spornim zadrže i rješava se drugim putem.
Složit ćete se da 25 milijuna KM za malu Općinu Tomislavgrad nisu mala sredstva, pa iako je više puta objavljeno, recite, ugrubo, u što će najveći dio sredstava biti utrošen?
Kapitalni izdaci su planirani u iznosu od 8.317.589 KM što je 33,30 % ukupnog ovogodišnjeg proračuna. Očekuju nas daljnja ulaganja u objekte od općeg interesa, između ostalog radovi na školskoj dvorani Osnovne škole Ivana Mažuranića u Tomislavgradu, rekonstrukcija gradske sportske dvorane, projektna dokumentacija za novi vatrogasni dom i izgradnju nove zgrade Osnovne škole Ivana Mažuranića u Tomislavgradu. Uz mrtvačnicu, krećemo s narednom fazom uređenja gradskog groblja i oproštajnog trga. Završetak novih prostorija Osnovne i Srednje Glazbene škole, te prostorija Centra za socijalnu skrb. U tijeku su radovi na izgradnji kružnog toka na križanju Zvonimirove ulice i Ulice Brigade kralja Tomislava, a u 2025. godini nastavit će se i izgradnja kanalizacije na Bobari.
Očekuje nas i završetak radova i puštanje u rad pročistača otpadnih voda što je još jedan korak prema čišćem i održivijem okruženju koje ne smije imati alternativu.
Gledajući rashodovnu stranu Proračuna čini se kako je „svatko“ dobio nešto, a malo ih je zadovoljnih, svima treba više, posebice kada se radi o poticajima ili naknadama? Mislite li da su dobro raspoređena sredstva za te namjene, odnosno je li se više moglo dati po stavkama za demografsku obnovu? (naknada za djecu, sufinanciranje vrtića, besplatni udžbenici, prijevoz za učenike, mladim obiteljima za sufinanciranje prve nekretnine…)
Proračun je složen financijski dokument i ključni instrument pomoću kojega Općina provodi svoju politiku u djela, a kako bi isti bio provediv neminovno je uspostaviti ravnotežu između različitih potreba pa je sukladno navedenom planiran i ovogodišnji proračun.
Provođenjem demografskih mjera nastojimo pružati podršku za sve kategorije stanovništva, a posebno za naše obitelji i mlade te se nadamo da ćemo s vremenom biti u mogućnosti postojeće mjere proširiti kao i uvesti neke nove.
Na nedavnoj sjednici Općinskog vijeća usvojeno je Rješenja o davanju suglasnosti na Aneks br. 1 Ugovora za projektiranje i izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Tomislavgradu. S izgradnjom tog kapitalnog projekta bilo se stalo, već je trebao biti u funkciji?
Tako je, uslijed nepostojanja usluga centralnog nadzora kojemu je ugovor istekao krajem 2023. godine, a isti nije produžen od strane Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, izvođač radova raskinuo je ugovor pa su u 2024. godini radovi bili obustavljeni zbog ove situacije. Do kraja 2023. godine odrađeno je 87,58 % radova, i da nije bilo ovih problema između FMPViŠ i nadzora mi smo planirali pročistač već koncem 2023. u punoj funkciji pustiti u rad.
Općinsko vijeće je na zadnjoj sjednici dalo suglasnost na Aneks br. 1 Ugovora za projektiranje i izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Tomislavgradu kojim su definirani uvjeti nastavka izvođenja radova čiji se završetak očekuje u drugoj polovini ove godine.
U predizbornoj kampanji ste govorili da, ako se Vas bude pitalo, na području duvanjske općine neće biti više od tri vjetroparka! Tri već rade, a ravna se teren još za tri četiri, hoće li biti i izgrađeni?
Na području općine Tomislavgrad kako svi znamo postojala su dva vjetroparka Mesihovina i Jelovača, a krajem prošle godine počeo s radom i treći vjetropark Ivovik koji se nalazi dijelom na području Tomislavgrada, a većim djelom na području Livna. Ne znam odakle vam podatak da se ravna za još tri ili četiri, znamo da su pripremni radovi odrađeni za VP Baljci iznad Šujice i VP Tušnica i to je ono što je izgledno da će se napraviti.
Uvijek bolno pitanje koje dugo, dugo ostaje bez odgovora, bez učinka: ima li ikakvih mjera, naznaka da se zaustavi iseljavanje, o povratku iseljenih je još rano govoriti?
Nijedna demografska mjera ne može imati učinka sama, ovo je problem kojemu se treba pristupiti sustavno i strateški i gdje će svaka razina vlasti, sukladno svojim nadležnostima, odraditi dio posla.
U proteklom mandatu smo preko 2,5 milijuna KM izdvojili za demografsku politiku, a rad na pozitivnom ozračju u društvu u kojemu će biti poticajno živjeti i graditi obitelj, ostaje naš prioritet.
Činjenica je da se u određenoj mjeri Duvnjaci vraćaju u svoj rodni kraj i upravo ovdje pokreću neke nove poslovne priče.
U poljoprivredi nam je krenulo, ima poticaja, nešto se njiva obrađuje, ima farmi, sve je to nedovoljno da bi se moglo govoriti o većem razvoju poljoprivrede, a Duvanjsko polje je široko?
Poljoprivredna djelatnost je među značajnijima u našoj općini i tu imamo veliki potencijal za razvoj i stočarstva i ratarstva, a vidimo i sve više vinogradarstva.
Općina Tomislavgrad potiče poljoprivrednu i druge proizvodnje kroz različite subvencije, ali moram ovdje naglasiti da situacija sada i prije petnaest godina nije ni približno slična. Poticaji na razini Županije, a posebno Federacije su višestruko uvećani, od nekad malih proizvođača mi danas imamo velike proizvođače te je došlo vrijeme da i mi na razini općine mijenjamo određene odluke da bi razdvojili male od velikih, odnosno došli do onih kojima baš treba neki oblik subvencije.
Prošle 2024. godine je samo za proizvođače s područja naše općine s Federacije isplaćeno 10 349 577 KM, plus županijski poticaji i sredstva za kapitalna ulaganja.
Ono čime se možemo, odnosno možete pohvaliti je sportska i kulturna djelatnost, posebice u ovoj jubilarnoj godini: 1100. obljetnici Hrvatskog kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju. Znamo da su već krenule priredbe i događanja vezana za tu obljetnicu, planirano je da ih tijekom godine bude pedesetak, istaknite, nabrojite pet šest važnijih?
Vrhunac ovog velikog jubileja bit će svečano misno slavlje svih hrvatskih biskupa koje će se održati 5. srpnja 2025. godine ispred spomen-bazilike u Tomislavgradu.
Tu je nadalje i Oratorij „Krunidba kralja Tomislava“ u izvedbi HNK Zagreb i HNK Mostar koji je planiran za mjesec lipanj.
Koncerti, izložbe s tematikom prvog hrvatskog kralja kao i VR animacija putem novih tehnologija, zacijelo će na poseban način vizualizirati prošlost Hrvatskog kraljevstva koja se pisala na Duvanjskom polju.
Radujemo se svim aktivnostima koje nas očekuju u nastavku Programa obilježavanja ove vrijedne obljetnice.
Koliko će ova događanja u jubilarnoj godini doprinijeti razvoju turizma u Tomislavgradu, hoće li uzeti veći zamah?
Tomislavgrad je sredina s prepoznatljivim kulturno povijesnim identitetom, a proslova 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju zacijelo će upotpuniti kulturni i turistički sadržaj te i na taj način doprinijeti razvoju turizma koji je jedan od strateških ciljeva razvoja naše općine.
Možemo slobodno reći da je ova obljetnica svehrvatski projekt i simbol zajedništva, vjerujem da će Tomislavgrad u narednom vremenu biti mjesto susreta hrvatskog naroda.
Što će biti Vaš prioritet odraditi, završiti u ovoj godini, a što do kraja mandata?
Kada govorimo o prioritetima rada oni su uvijek usko vezani za potrebe lokalne zajednice pa bila to realizacija značajnih infrastrukturnih projekata ili provedba različitih mjera i programa podrške.
Ono što smo u odgovoru na četvrto pitanje spomenuli i odgovorili, daljnja ulaganja u objekte od općeg interesa, između ostalog radovi na školskoj dvorani Osnovne škole Ivana Mažuranića u Tomislavgradu, rekonstrukcija gradske sportske dvorane. Uz mrtvačnicu, krećemo s narednom fazom uređenja gradskog groblja i oproštajnog trga. A do kraja mandata definitivno krenuti i završiti izgradnju nove zgrade OŠ Ivana Mažuranića, Vatrogasnog doma, pokrenuti priču centra za cjelodnevni boravak osoba s poteškoćama u razvoju, središnjeg gradskog trga, širenje postojeće i otvaranje nove poslovne zone itd.
Pokrenut je postupak za proglašenje općine Tomislavgrad gradom, kakvi su izgledi da budete gradonačelnik?
Općinsko vijeće je donijelo Odluku u skladu sa Zakonom o načelima lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, koja pokreće postupak za donošenje Zakona kojim će se Općina Tomislavgrad proglasiti gradom. Ovo je do sada prva inicijativa da se Tomislavgrad proglasi gradom, a ono što sada slijedi jest da ovo ide na Vladu Federacije Bosne i Hercegovine i Parlament Federacije Bosne i Hercegovine radi donošenja Zakona. Imamo potrebne elemente da bi dobili status grada i ne vidim da će biti nekih smetnji osim vremena koje je potrebno da prođu parlamentarne procedure. Jedan od razloga je zašto idemo baš sada s ovom inicijativom je što i ovime želimo obilježiti jubilarnu 2025. godinu.
Načelniče Buntiću, Vama i zaposlenicima u općini, vijećnicima u Općinskom vijeću, Vašoj obitelji želimo čestit i blagoslovljen Uskrs!
Hvala! Vama, pratiteljima Vašega portala kao i svim našim sugrađanima želim da nadolazeći blagdan bude ispunjen mirom i radošću Kristovog uskrsnuća.
www.tomislavnews.com/Razgovarala: Ljuba Đikić/Foto: Arhiv Tomislavnews