U toplo, tiho i sunčano nedjeljno poslijepodne uputili smo se prema Ćavarovom Stanu, naselju na Duvanjskom polju, a nedaleko od grada. Zanimljivo, u šetnji prema Ćavarovom Stanu sreli smo više šetača nego jučer kroz cijeli grad – Tomislavgrad…
I doista je ugodno prošetati preko polja do ovoga naselja, pa prekrasnim drvoredom šetati kroz naselje, čiju tišinu i čarobnost narušava samo šuštanje lišća, lagano povijenja visokih jablanova i lavež pasa. Promatrali smo Duvanjsko polje, brda i planine, grad i predgrađe , a vrijeme je neosjetno prolazilo. Usput su oživjele uspomene na predratne Smotre na Ćavarovu Stanu, na mladost…
Tek kada se sunce počelo ubrzano probijati kroz koprenaste oblačke, požurili smo i mi doma.
Tamo smo zavirili malo u knjigu o zemljopisnim nazivima duvanjskog područja, pa donosimo mali dio o Ćavarovu Stanu.
Dakle, Ćavari su na Ćavarov Stan doselili iz okolice Širokog Briga, ali preko Dobranja i buškoblatskog područja (Grabovice), jer su na Duvanjskom polju imali svoje sjenokosne livade i umjesto skupog (udaljenost 30-tak kilometara) prijevoza sijena, oni na te livade dogone stoku i tu je hrane preko duge snježne duvanjske zime. Dakle, na prostoru današnjeg Ćavarovog Stana imali stari Ćavari sve što sadrži pojam stočarskog stana, katuna, bačije, koje su kasnije pretvorili u stalno prebivalište, u selo Ćavarov Stan.
Ćavarov se Stan kao posebno naselje vodi od popisa stanovništva 1984 godine, a u tom selu nadomak Tomislavgradu prema popisu iz 1991. godine živi 66 stanovnika, piše, među inim, u svojoj knjizi: Zemljopisni nazivi duvanjskog područja Ante Ivanković.
www.tomislavnews.com