BiH Politika

„Kamo poslije fakulteta?“, bila je tema Tribine HSPF

358Pregleda

Budući da se na tržištu rada i zavodu za zapošljavanje nalazi veliki broj BH građana, predavači nisu štedjeli riječi i savjete mladim ljudima kako lakše doći do posla i da svoju diplomu ne okače „mačku o rep“.

U sklopu projekta Career  days u organizaciji Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru i studentske udruge AIESEC,  jučer je u amfiteatru Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru  održana javna tribina Hrvatskog studentskog politološkog foruma „Kamo poslije fakulteta?“
Predavači su bili Amer Zagorčić, ministar gospodarstva HNŽ-a, Mario Markotić, predstavnik ministarstva kulture, obrazovanja i znanosti FBiH, Anita Perić, koordinatorica za posredovanje u zapošljavanju Službe za zapošljavanje HNŽ-a, Jan Zlatan Kulenović, izvršni direktor Omladinske informativne agencije Bosne i Hercegovine (OIABiH), te ispred Sveučilišta u Mostaru  Vedran Arapović, predsjednik studentskog zbora.
Budući da se na tržištu rada i zavodu za zapošljavanje nalazi veliki broj BH građana, predavači nisu štedjeli riječi i savjete mladim ljudima kako lakše doći do posla i da svoju diplomu ne okače „mačku o rep“.
Amer Zagorčić je svoje izlaganje započeo analiziranjem problema viška stručnog kadra društvenog smjera, a deficitom kadra npr. tehničkih i prirodnih studija, odnosno hiperprodukcijom pojedinih kadrova, u kojoj su najveći gubitnici studenti koji ulože svoj rad, vrijeme i novac u studiranje i naposljetku ne mogu naći posao. Istaknuo je i važnost omogućavanja boljih uvjeta gospodarstvenicima, kao i omogućavanje ulaganja u Bosnu i Hercegovinu. Naveo je također važnost samozapošljavanja koje bi se trebalo značajno unaprijediti.

{gallery}hspf_tribina{/gallery}
Mario Markotić, stručni savjetnik za visoko obrazovanje i studentski standard istaknuo je problem nepostojanja zakona o studentskom standardu i studentskim organizacijama, koji bi znatno promijenili poziciju studenata na bolje.
40% svih nezaposlenih nema nikakvo radno iskustvo, ovaj poražavajući podatak iznijela je Anita Perić na početku svoga osvrta na ovu temu. Nadodala je također i činjenicu da sam fakultet nije dovoljan, nego je vrlo važno pratiti izazove vremena, koje poslodavci prate. Istaknula je i važnost uključivanja u studentske organizacije, učenje stranih jezika, pisanja životopisa, predstavljanja svojih kvaliteta.
Jan Kulenović prisutnima je dočarao potrebu za investiranjem u sebe, odnosno potrebu za izdizanjem iznad ostalih u toj gomili nezaposlenih. To možemo postići pomoću cijelog sektora vještina: motiviranosti, analitičnosti, komunikacije, stažiranja, volontiranja, nevladinog sektora, te raznim drugim metodama neformalnog obrazovanja.
Vedran Arapović se osvrnuo na pitanje nepostojanja upisnih kvota koje se kroz sva prethodna izlaganja nametalo kao jedan veliki propust u sustavu. Također je istaknuo svoja iskustava sa ogromnom pasivnosti studenata, koja je poprimila zabrinjavajuće razmjere u našem društvu, priopćenje je HSPF-a
Podsjećamo, prošli tjedan udruga Hrvatski studentski politološki forum održala je još jednu tribinu pod nazivom „Ti si kriv ako ti je sve krivo“ u kojoj su pozvali svoje kolege studente da prestanu s pasivnošću i da se aktiviraju kroz rad i projekte.

www.tomislavnews.com/  Tekst i foto: Snigo