Uz krilaticu „sreća je biti uključen“, studenti Studija edukacijske rehabilitacije s Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, 3. prosinca obilježili su Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Ovom prigodom organizirali su niz aktivnosti s ciljem osvještavanja javnosti o tome tko su osobe s invaliditetom, koja su njihova prava i potrebe te što na tom planu ostvarivanja prava rade edukacijski rehabilitatori. Također, studenti su stavili naglasak i na edukacijsku rehabilitaciju te na sve aspekte djelovanja stručnjaka, edukacijskih rehabilitatora, kada su u pitanju osobe s invaliditetom.
Prvi dio programa sastojao se od radionica u kojima su sudjelovala djeca s teškoćama u razvoju iz Osnovne škole za djecu s posebnim potrebama Mostar i iz Centra za djecu i mlade s posebnim potrebama „Los Rosales“. Program se održao u dvorani OŠ Ivana Gundulića u Mostaru čiji su učenici, kroz volonterske aktivnosti, također sudjelovali u radionicama. Nakon plesnih, likovnih, „memory“ te sportskih radionica, druženje su završili uz prigodnu zajedničku koreografiju i fotografiranje.
Drugi dio programa održao se u shopping centru Mepas Mall u Mostaru. Posjetitelji koji su se ovdje zatekli mogli su se informirati na INFO pultu Studija edukacijske rehabilitacije i sudjelovati u kratkim simulacijskim radionicama. Građani su pokazali veliku zainteresiranost simulacijskim radionicama, posebno su se interesirali o pomagalima kojima se koriste osobe s oštećenjima vida, pokušavali su hodati s bijelim štapom, ispisivati svoje ime na Brailleovom pismu i slično. Djeca i mladi su bili posebno oduševljeni komunikatorima. Zajedničko druženje ovjekovječili su „Fotkalo“ fotografijama.
Treći dio programa bio je organiziran za sve studente i djelatnike Sveučilišta u Mostaru te za sve zainteresirane posjetitelje u amfiteatru Ekonomskog fakulteta. Predavanje prof. dr. sc. Lelie Kiš-Glavaš, s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, na temu „Što nam kažu studenti s invaliditetom i o njima“ bilo je kratki prikaz znanstvenog istraživanja u kojem su sudjelovali profesori i studenti s invaliditetom. Zatim je na temu „Mentalno zdravlje osoba s invaliditetom“ govorila studentica druge godine diplomskog studija Lora Jukić, a nakon nje, posjetitelji su imali priliku čuti zanimljive životne priče studentice s invaliditetom, Martine Litanj. Posljednja se obratila Daria Delić, Mostarka s Down sindromom koja je iznijela svoja životna iskustva i rekla nešto više o zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Prigodan program završen je dodjelama zahvalnica svim sudionicima te zajedničkim fotografiranjem, priopćeno je iz Studija edukacijske rehabilitacije s Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti.
www.tomislavnews.com