Istražili smo: Zašto nema nadzora arheologa pri prekopavanju ulica u Tomislavgradu, odnosno pri izgradnji kanalizacije, jer se priča da se iskopavaju ( i odmah zakopavaju?) zanimljivi arheološki predmeti?
Na e-mail našega Portala stiglo je zanimljivo pismo jednog Duvnjaka (identitet poznat TN) koji nas moli da istražimo nadzire li netko od arheologa prekopavanje duvanjskih ulica, jer, piše naš čitatelj, velika je vjerojatnoća da se pri iskopavanju nađu vrijedni arheološki predmeti. To je, piše, pored ostalih odredbi, trebalo ugraditi i u Ugovor o izvođenju radova, s čime on ima iskustva.
-Osim svih drugih odredbi u takvom ugovoru, treba biti i odredba o mjerama zaštite kulturno-povijesne baštine, koja, otprilike, treba sadržavati sljedeće:
1. Tijekom priprema i projektiranja gradnje nekog objekta, a nakon što se obilježi lokacija-trasa, treba obaviti intenzivnu arheološku procjenu terena.
2. Prije početka zemljanih radova na području izravnog utjecaja radova, treba provesti arheološka istraživanja i dokumentiranje, te evidentiranje potencijalnih arheoloških lokacija.
3. U slučaju otkopa arheoloških nalaza, iskop prema potrebi proširiti, odnosno obaviti sustavno arheološko istraživanje.
4. U tijeku izvođenja zemljanih radova osigurati stalni arheološki nadzor na cijeloj lokaciji-trasi radova.
5. U slučaju nailaska na značajnije arheološke predmete, radove treba zaustaviti i osigurati zaštitna arheološka iskopavanja.
Ovo je pet obveznih mjera koje treba sadržavati svaki Ugovor o građenju , a ima još i dodatnih, pa me zanima je li što od ovih mjera predviđeno, poduzeto pri građenju kanalizacije u Tomislavgradu? Pitam zato što je područje-podzemlje Tomislavgrada već poznato po vrijednim arheološkim otkrićima-nalazima-stoji u pismu našeg čitatelja.
{gallery}kanalizacija_arh{/gallery}
Tragom ovog pisma i upita, pokušali smo istražiti što je od ovoga poduzeto pri izgradnju kanalizacije u Tomislavgradu, koja je u tijeku.
Prvo smo, kako je i red, pitali investitora i izvođača radova, pa smo se obratili pitanjem u Općinu Tomislavgrad, koja je investitor i potpisnik Ugovora s izvođačem radova, poduzećem „Putovi”d.o.o.Grude.
Zgrada Općine Tomislavgrad
Iz Općine TG dobili smo kratak odgovor da na realizaciji projekta izgradnje kanalizacije u Tomislavgradu nema nadzora arheologa, a da šef projekta inženjer Zdravko Krišto, koji je pomoćnik načelnika za stambeno-komunalne poslove, kaže da do sada pri zemljanim radovima-kopanju kroz grad nisu pronađeni nikakvi arheološki nalazi, osim vodovodnih cijevi iz doba austrougarske vladavine. To je potvrdio i inženjer Dario Mandić ispred izvođača radova. Kazali su nam u Općini da je prije početka radova bilo govora o arheološkom nadzoru, ali da nije osiguran, kratki je to odgovor iz Općine Tomislavgrad.
Nakon ovoga odgovora investitora i izvođača radova, za mišljenje o nepostojanju nadzora arheologa pri izgradnji kanalizacije, upitali smo diplomiranog duvanjskog arheologa Stipana Dilbera.
Diplominarani arheolog Stipan Dilber
-Svakako je trebalo osigurati nadzor arheologa, a ja sam gotovo siguran da su, prilikom zemljanih radova u dijelu glavne duvanjske ulice, pronađeni arheološki nalazi, osim vodovodnih cijevi iz vremena Austro-Ugarske. Poznato je da je duvanjski kraj bogat arheološkim nalazima iz doba Rimljana i gotovo je nemoguće da nisu pronađeni neki vrijedni arheološki nalazi, samo što nisu prepoznati, odnosno na to nitko (radnici) i ne obraća pozornost. Prije početka zemljanih radova, kopanja, ja sam s općinskim načelnikom i njegovim suradnicima razgovarao o tome i upozorio ih da bi svakako trebalo osigurati nadzor arheologa prilikom iskopavanja, obećali su da će biti, ali vidim da ga nema, što mi je kao arheologu žao. Mogu samo misliti što će se dogoditi kada se nastave radovi prema bazilici, haremu, prema Blažuju, pa to je već od ranije poznato i nažalost samo djelomice istraženo, bogato arheološko nalazište iz rimskog doba. Ja bih rado pomogao, ali sam nemoćan-kaže arheolog Dilber i nada se kako će se ubuduće ipak pri iskopima osigurati nadzor arheologa, bez obzira ima li Zakona o tomu ili nema.
A ima li Hercegbosanska županija Zakon o zaštiti kulturno-povijesnog nasljeđa upitali smo Petra Galića, ministra znanosti, obrazovanja, kulture i sporta u HBŽ.
Ministar u Vladi HBŽ Petar Galić
-Nažalost, iz oblasti kulture u HBŽ nema niti jedan zakon da je na snazi. Upravo sam formirao radnu grupu od arheologa da izrade nacrt Zakona o zaštiti kulturno-povijesne baštine i Zakon o muzejima. Naravno da ćemo donijeti i druge zakone iz oblasti kulture, ali ova dva su prioritetna. Jer, u našoj županiji sada svatko može kopati, prekopavati…gdje god hoće, niti koga treba što pitati, niti mu može tko zabraniti, jer nema zakona-kaže ministar Galić.
Što raditi u ovakvim slučajevima, dakle, kada nema zakona , a kopa se, prekopava, nalaze vrijedni arheološki predmeti , otkopavaju se, zakopavaju, kako se komu prohtije, upitali smo i magistra arheologije, jednog od najboljih poznavatelja arheologije, posebice iz rimskog doba na ovim područjima, gospodina Radoslava Dodiga.
Magistar arheologije Radoslav Dodig
-Ne znam točno što se kod vas radi u Tomislavgradu, ali mogu samo dati zasad općenito savjet razumijevajući vaše pitanje i brigu za arheološko blago u vašem gradu.
Glede radova gdje se nešto kopa, ako ima indicija ili nalaza na terenu, dužnost je Županijskoga zavoda za zaštitu spomenika nadzirati radove i odrediti arheologa ili konzervatora za nadzor. Te zavode imaju ŽZH i HNŽ, ali nema HB županija. Za nju bi bio mjerodavan Federalni zavod za zaštitu spomenika pri Ministarstvu kulture FBiH. Postoji stari Zakon o zaštiti kulturno-povijesnoga naslijeđa (iz bivše SRBiH, jer neke županije imaju svoje zakone) u kojemu je propisano što moraju izvođači radova raditi kada rade na arheološkom lokalitetu ili potencijalnom nalazištu. Koliko ja znam vi imate u novome Franjevačkom muzeju u Tomislavgradu nedavno zaposlenoga arheologa, gospodina Dilbera, pa bi njegova dužnost bila da se brine oko svega toga-kratko je na naše pitanje odgovorio gospodin Dodig.
Nakon ovog malog istraživanja možemo zaključiti da može biti štetno po kulturno-povijesnu baštinu duvanjskog kraja što nije osiguran nadzor arheologa pri izgradnju gradske kanalizacije, te se nadati da će to biti ispravljeno što prije, dok šteta, vjerovati je, još nije učinjena?!
Istražio: www.tomislavnews.com