Tužiteljstvu BiH je nakon tri godine istrage upućen kompletan materijal o namještanju utakmica koje su igrali nogometni timovi iz BiH, javlja Federalna televizija.
Prvi osumnjičeni su Nedžad Selimović, Mate Budimir i Živko Budimir. Policijska istraga u ovom slučaju počela je u listopadu, 2010. godine, kada je u Tužiteljstvu BiH iz njemačkog Bochuma stigao obiman dosije u kojem je sadržan materijal o sumnjivim rezultatima utakmica, koje su igrane u bh. prvenstvu. Također, bili su sumnjivi i rezultati nekoliko prijateljskih i službenih mečeva domaćih klubova koji su igrali u inozemstvu. Na listi njemačkih istražitelja nalazili su se Slavija iz Istočnog Sarajeva, Travnik, Posušje, Orašje i Laktaši. Riječ je o tridesetak sumnjivih utakmica.
Ključna osoba u namještanju rezultata utakmica u kojima su igrali bh. klubovi je Marijo Cvrtak, njemački državljanin porijeklom iz Livna. Pored njegovog, u istrazi o namještanju utakmica najčešće su spominjana imena Turaka Deniza Celika i Tune Akbulata, te Ante Šapine, ali i nekoliko osoba na vodećim dužnostima u ovdašnjim klubovima. To su bivši predsjednik i bivši trener Travnika, Dževad Bećiragić i Nedžad Selimović, zatim Mate i Živko Budimir, bivši premijerligaški sudac Mevludin Efendić, te igrači nogometnih klubova iz Travnika, Orašja, Laktaša i Posušja.
Selimoć je danas trener u Angoli, a u ljeto 2009. godine bio je na klupi Travnika. Na pripremama z Švicarskoj Travnik je odigrao pet prijateljskih utakmica, a svaka od njih, tvrdi se u izvještaju, bila je namještena.
Put je organizirao tadašnji predsjednik Dževad Bećiragić, koji je u međuvremenu preminuo. Na putu je bio i bivši sekretar kluba Smail Hodžić. Zvanično, pred kameru nije htio. Neslužbeno, tvrdi da rezultati utakmica nisu bili namještani, javlja FTV.
“U okviru priprema za novu igračku sezonu 2009/2010. organizacija počinilaca je sa gore nevedenim osobama organizirala seriju pripremnih utakmica s učešćem korumpiranog bosanskog prvoligaša NK Travnik protiv švicarskih momčadi iz jednog jedinog razloga da prethodno utvrdi ishod utakmice, a da na osnovu toga ostvari nelegalni profit na klađenje… Zbog toga je banda potplatila NK Travniku, potplatila predsjednika kluba, trenera i kompletan igrački kadar…”, stoji u dosijeu tužilaštva u Bochumu.
Cijelu je operaciju u Švicarskoj osmislio je Ante Šapina, Duvnjak s njemačkom putovnicom. Šapina je u međuvremenu zbog namještanja utakmica već osuđen u Njemačkoj. Ideje su u djelo provodili Mario Cvrtak i njegovi pomagači iz Slovenije, Dragan Mihelič i Dejan A. Prva utakmica odigrana je 24. lipnja, 2009. godine. Young Boys je pobijedio Travnik s 5:0, a posao je propao jer meč nije bio uveden u opklade uživo.
Dva dana kasnije Cvrtak i Mihelić u kladionici u Aziji ulažu 70.000 eura na utakmicu Travnik – Sion. Cvrtak sređuje da Travničani pola sata odigraju svoj maksimum i po mogućnosti daju jedan gol. U drugom poluvremenu najbolji igrači sjest će na klupu i Travnik mora primiti još najmanje četiri gola. Plan uspijeva: dobit iznosi oko 90.000 eura posredstvom Šapine i 80.000 eura posredstvom Miheliča.
3. Srpanj, 2009. Servette – Travnik 1:3:
Šapina i Cvrtak dogovaraju taktiku za utakmicu. Cvrtak predlaže da se igračima isplati oko 5.000 eura za utakmicu. Šapina se slaže. Ali za vrijeme utakmice kladioničari saznaju da susret nije u ponudi azijskih kladionica. Trener Travničana javlja Cvrtku da su “dobro stigli kući”, navodi se u dosijeu tužiteljstva u Bochumu.
Kada su se Travničani vratili iz Švicarske, u gradu se počelo pričati o namještaljkama. Travnička novinarka Ada Lepara prva je napisala članak u kojem je ustvrdila da je rukovodstvo tima znalo za namještanje utakmica, te da im je zbog toga plaćen put i pripreme. Nakon toga počeli su joj prijetiti. “Tadašnji trener NK Travnika se jako naljutio, na press-konferenciji je rekao da ga je stomak zabolio od mojih pitanja. Napustio je press-konferenciju, a potom se vratio. Onda mi je zaprijetio urednikom sportske rubrike, glavnim urednikom, direktorom i vlasnikom novine da ću dobiti otkaz”, kaže Lepara.
Pomoćnik Ante Šapine Mario Cvrtak organizirao je i financirao put Travnika u Švicarsku. Cvrtak je osigurao da za Travnik igraju dva igrača koja je imao pod svojom kontrolom. Na pet namještenih utakmica u Švicarskoj, tvrdi se, zaradio je oko 200.000 eura.
Treća osoba s policijskog spiska je Živko Budimir iz Posušja. Umiješan je u istragu o namještanju utakmica Premijer lige BiH, u kojima su glavne role imali nogometaši i rukovodstvo Slavije i Travnika. U pitanju je utakmica između Travnika i Slavije, zatim utakmica iz kolovoza, 2009. godine između Travnika i Zrinjskog, koja je završena rezultatom 3:3.
Ipak, nisu se namještale samo utakmice bh. lige. Sumnjiva je i utakmica Kupa UEFA između Slavije i danskog Aalborga, koja je završena pobjedom Slavije od 3:1.
“Iz navedenih telefonskih razgovora proizlazi da su Živko Budimir, Ante Šapina i Mario Cvrtak imali dobre kontakte s upravom FK Slavija Sarajevo. Postaje jasno da su sva tri okrivljena pokušala da rezultat igre izmanipuliraju na način da ostvare svoje ilegalne profite iz klađenja. Bosanci u ovom slučaju nisu pali na planove o manipulaciji zbog toga što je momčad imala realnu šansu na plasiranje u UEFA Kupu i zbog toga što su joj bili potrebni bodovi iz ovog susreta” stoji u dosijeu u tužiteljstvu iz Bochuma.
Ključna osoba u pomaganju Budimiru i Cvrtku bio je Slavko Tošović, nekadašnji predsjednik Slavije. Tošovića je bivši Visoki predstavnik u našoj zemlji Paddy Ashdown 2004. godine smijenio sa svih političkih dužnosti. Odluku je obrazložio navodnom Tošovićevom ulogom u pomaganju skrivanja haškog optuženika Radovana Karadžića. Tošovića se sumnjiči da je pokušao namjestiti i rezultat utakmice između Slavije i slovačkih Košica iz pretkola Evropske lige. Živko Budimir nije htio razgovarati pred kamerom FTV-a. Živi na relaciji Posušje – Švicarska, a na upit o svojoj ulozi o namještanju utakmica tvrdi – to su budalaštine.
Ante Šapina u Njemačkoj je osuđen na pet godina zatvora. Istu je zatvorsku kaznu dobio i njegov najbliži suradnik Marijo Cvrtak, a na zatvorske kazne osuđena su i dvojica Turaka. Procesuiranje odgovornih u BiH se još uvijek čeka.
Već godinama se u BiH piše o namještanjima rezultata nogometnih utakmica, prljavim poslovima ovdašnjih nogometnih “uglednika”, ali i o prijavama koje su se rijetki hrabri odvažili podnijeti istražnim organima. No, gotovo nikada niko od onih koji u namještanju utakmica imaju debelo umiješane prste nije zbog toga i odgovarao. Sada je na redu Tužiteljstvo BiH, jer Nogometni savez do sada nije imao snage sam se izboriti s time. Problem je samo što ćemo, kako sada stvari stoje, na kazne čekati nekoliko godina, navodi se u prilogu emisije Mreža na Federalnoj televiziji.
klix.ba/TN