Humor

PRAVILA (kom. 13) za svatove u Hercegovini u vrijeme suzbijanja virusa korone!

4.7KPregleda

Dan vjenčanja je poseban dan. Toga dana muška osoba se, ako se nećemo držat istanbulske, zaklinje na bezuvjetnu, vječnu ljubav ženskoj osobi i obrnuto.

Dobro, neke se osobe zaklinju više puta kroz život, ali u svemu ima iznimki. Portalu Grude.com je Stožer civilnih vjenčanja ZHŽ-a poslao preporuke kojih bi se trebalo pridržavati u slučaju organizacije vjenčanja, kada to opet odobri Stožer civilne zaštite ZHŽ-a.

1. Broj uzvanika više ne smije prelaziti 750 ljudi. Od toga, prijatelja s Facebooka i pratitelja s Instagrama može biti najviše 30 posto od ukupnog broja onih s kojima ste prijatelj i koji vas prate. Tik tok se za svadbenu sezonu 2020. ne uzima u obzir jer se radi o novoj, još neistraženoj mreži o kojoj ćemo više informacija imati po drugom valu instaliranja tik toka na jesen.

2. S obzirom na epidemiološku situaciju ne morate zvati rodbinu s kojom ne pričate jer to, kako već rekosmo, možete selu pravdati epidemiološkom situacijom. Primjerice, kad netko iz mase upita: – Da di je strina? Ti kažeš: Ostala kući, nešto kašlje, ma stra je ove korone.

3. Svaki uzvanik morati će doći u crkvu tijekom vjenčanja jer mu inače neće biti dodijeljena propusnica za ulazak u svadbeni salon. Novo pravilo glasi da će uzvanik morati provesti 80 posto vremena u crkvi, a samo 20 posto vremena u birtiji. Radi se o puno boljem omjeru nego u dosadašnjem kada su uzvanici, među kojima i počesto bliža rodbina, znali 97 posto vremena provesti u birtiji, a 3 posto u crkvi.

4. Tradicionalni plesovi poput “polivanja loze”, “odvijanja sijalice”, “kosidbe” i “paljenja freze” u kojima se glavnina pokreta izvodi rukama zabranjuju se do daljnjega. Ranije su ovi plesovi bili kritizirani jer je u par navrata mladoj i mladoženji zamalo iskopano oko, a sada zbog bržeg prenošenja koronavirusa.

5. Nazdravljanje rakijom iz jedne boce potpuno se zabranjuje tako da će svaki uzvanik u svatove morati doći sa svojom bocom rakije, takozvanom ploskom. Minimalna količina rakije koja se nalazi u ploski biti će jedan decilitar jer je ta količina dovoljna da ubije veći broj virusa.

6. Harmonikaša se više neće kititi papirnatim novčanicama jer se na njima virusi duže zadržavaju nego kovanicama, pošto je njih lakše oprati i na njima teže ostaju. S obzirom da je to udarac na harmonikaški biznis, preporučuje se ubacivanje kovanica od 5 KM u platnenu vreću koja će morati, poput one za lemuzinu, imati jasan natpis “za harmonikaša”, kako bi se znalo kome novci idu i kako bi sve bilo transparentno. Također, upravo zbog ovog problema, ali i zbog činjenice da se “cvit” plaća 10 KM, u brzu proceduru, Centralnoj banci BiH poslan je zahtjev da se napravi kovanica od 10 maraka.

7. Snimanje pijanih uzvanika za Instagram strogo je zabranjeno i na mjestu događaja će se kažnjavati iznosom od 500 KM koje idu u fond mladenaca, kao što se dogodilo fatalnoj Slađi Mandić koja je snimala doktorov rođendan u Sarajevu. Znanstveno je dokazano da se koronavirus brže širi putem društvenih mreža, stoga je i snimanje potrebno ograničiti. Za snimanje su odgovorni ovlašteni snimatelji koje angažiraju mladenci. Također, strogo se zabranjuje penjati na njihove ljestve (skale ili merdevine) jer se koronavirus brže širi u zraku. Zbog toga je zabranjeno i tradicionalno krkenje (ukrkiti nekoga, popeti ga na leđa) iza 1 sat po ponoći.

8. U sali se mora točno naznačiti, kod stola za voće, da se ne radi o pijaci ili trgovini voća i povrća. Ćakanje grožđa na licu mjesta je zabranjeno. Također, provjera je li jabuka dovoljno tvrda i je li kruška trula radi se odokativnom metodom.

9. Glazbeni talenti, koji planiraju u sitne sate iskoristiti nesmotrenost pjevača i zapjevati umjesto njih, na radost ponosne rodbine koja ih je sa 7 godina uvjerila da znaju pjevati, a na zgražanje ostatka uzvanika, biti će automatski kažnjeni s 500 KM kazne. Oni čiji glas ipak nije skroz očajan, ako kaznu plate u roku od tjedan dana, moći će proći s 250 KM. Inspektor koji se bude nalazio u sali ocijeniti će je li pjevanje bilo za pljesak ili za zvižduke.

10. Bacanje buketa od strane mladenke i bacanje paketa pića od strane mladoženje održavati će se uz nova pravila. Naime, kandidati za hvatanje više neće smjeti koristiti ruke jer često dođe do neželjenih situacija da se primjerice dvojica boraca za srce frajerice koja je uhvatila buket potuku na zemlji ili uzmu paket u usta rugajući se protivniku. Međutim, sada će pobjednik natjecanja biti onaj kome paket padne na volej, odnosno tko prvi napravi kontakt nogom s paketom. Kod djevojaka će vrijediti druga pravila. Ona koja prva glavom udari buket pobjednica je natjecanja i ide na ples sa svojim princom.

11. Ono što mnoge zanima je bacanje para u kuvertu. To ostaje isto, s tim da će novce nakon ubacivanja morati prvo pregledati inspekcija (ako vam štogod ostane, ostane). Onda se novac uručuje mladencima, nakon čega inspekcija obavlja obavijesni razgovor s onima koji su ubacili eure da se ispita porijeklo novca jer kako su granice bile zatvorene, odakle euri. Također, za one koji žele platiti karticom, uvesti će se i ta mogućnost, ali banka će uzeti proviziju od 13 posto.

12. Za kraj, fajrunt je u 5.00 sati ujutro, s tim da se pod obvezno uvodi pravljenje kave od strane mladenke nakon fajrunta. Inspekcija će nazočiti jutarnjoj kavi kako bi se ocijenilo kakvu kavu pravi mladenka, a izvješće će dostaviti lokalnom svećeniku kako bi mogao razvjenčati supružnike ako se potvrdi da novopečena žena prvu prepreku nije odradila kako Bog zapovjeda.

13. Ako bude još nekih pravila pravovremeno ćemo vas obavijestiti,prenose Grude.com

www.tomislavnews.com/ Izvor: Grude.com