TG Kultura/Zabava

FOTO INTERVJU S POVODOM : Prof. glazbe Zrinka Lukač, redateljica mjuzikla “Aladdin” koji je sinoć izveden u dvorani KIC-a u Tomislavgradu

copyright@tomislavnews.com
2.11KPregleda

Profesorica glazbe Zrinka Lukač, duvanjska je nevjesta, rodom iz Karlovca, a kao većina nevjesta “sa strane” (što znači da nisu iz duvanjskog kraja ni rodom ni porijeklom) u daru je donijela nešto novo, nešto svima vidljivo i obogatila kulturni život Tomislavgrada.Uz to što je profesorica glazbe voditeljica je i Škole mjuzikla i glume pri Kulturno informativnom centru u Tomislavgradu, koja okuplja darovitu duvanjsku djecu, ali i mlade. Prije dvije godine vrlo uspješno je s polaznicima Škole pripremila mjuzikl “Kralj lavova”, koji je izvođen više puta, a izveden je i na Svjetskom dječjem festivalu u Šibeniku.
Mnogi je razloga za razgovor s profesoricom Lukač, a mi ćemo se ovaj put ograničiti samo na pitanja neposrednog povoda za ovaj razgovor. Naime, sinoć je u kino dvorani KIC-a u Tomislavgradu izveden mjuzikl “Aladdin” koji je oduševio duvanjsku publiku željnu kulturnih događanja u ovim (ne)veselim vremenima. Jučer su izvedene dvije predstave, a jedna će biti izvedena i večeras (nedjelja,14. veljače, 2021. u 19,00 sati). Treba napomenuti da su karte za sve predstave prodane.

Profesorice Lukač, čestitamo na još jednom mjuziklu, pa Vas molimo malo nam približite sadržaj mjuzikla “Aladdin” za one koji će ga tek gledati i zašto ste baš odabrali tu bajku postaviti na scenu?

Novi mjuzikl Škole mjuzikla i glume ‘Aladin’, jedna od najslavnijih priča iz ‘1001 noći’ Antoinea Gallanda, osim što zabavlja i podučava djecu, može itekako podsjetiti i odrasle na neke zaboravljene vrijednosti. Naime, ta priča nije samo zavodljiva bajka o siromašku koji uz pomoć duha iz čarobne svjetiljke postaje bogat i osvaja ruku princeze, nego i priča o ljudskoj pohlepi, gramzljivosti i pokvarenosti te o sankcijama koje sustignu prekršitelje
‘Oni koji su čitali ‘Priče iz 1001 noći’ znaju da originalna verzija Aladina nema mnogo dodirnih točaka s verzijom mjuzikla “Aladdin”.

Hoćete reći kako je bajka/priča o “Aladinu” poslužila samo kao temelj i Vašem mjuziklu?

Fascinantno je koliko je ta priča o Aladinu doživjela mnogo preobrazbi, od brojnih mjuzikala, kazališnih uprizorenja do senzacionalnog Disneyjevog animiranog filma. Nije nevažno ni to što u originalu Aladin uopće nije priča za djecu, a upravo mi je taj moment bio bitan u prenošenju poruke kroz predstavu. Fascinacija dalekim, mističnim Orijentom uvijek je zanimljiva, a činjenica da negdje postoji neki predmet, lampa i duh koji ispunjava želje, sasvim je dovoljna da možemo reći da i djeca i odrasli gaje znatiželju i simpatije prema bajci o ” Aladinu”. Tako dolazimo i do poruke predstave: sve prave, istinske vrijednosti koje znače sreću u životu, nemaju veze s materijalnim dobrima i novcem.

Na koji način ste željeli djeci, ali i odraslima, prenijeti tu poruku?

Najteže je osloniti se na samoga sebe, a upravo to smo htjeli istaknuti i približiti djeci. Svima nam je potrebna pomoć u životu i ona je dakako dobro došla, ali jedino sami sebe nikada ne smijemo iznevjeriti. Moramo znati kakva je naša vlastita snaga i moć, a kada to spoznamo, nećemo posezati za ‘svjetiljkama’ jer najveća sreća je u životu postići nešto svojim radom, trudom i talentom. Bajke su nešto najljepše što je izmišljeno i presretna sam da fascinaciju bajkama koju sam imala kao dijete mogu kroz kazalište podijeliti sa svima.

Pedagoški moment je bitan i uvijek kroz svaku priču koju režiram želim pokazati kako su stvari u svijetu posložene. Da će loše biti kažnjeno, ali da postoji i nešto što se zove oprost. Bitno je da djeca znaju da sve što netko napravi loše ima posljedice. Znamo da život vrlo često demantira i zakaže kada je u pitanju pravda. No, trudim se pojasniti kako je jedino čovjek taj koji može mijenjati svijet i na bolje i na gore. U kazalištu za djecu to se radi kroz inteligentnu sinergiju teksta, vizualne komponente i glazbe koja je u našim predstavama jako bitna. I sve to uz puno zabave i za djecu i za njihove roditelje.

Koliko djece sudjeluje u mjuziklu “Aladin”, a tko su ostali sudionici u predstavi?

U samom mjuziklu sudjeluje predano 30-ero djece, a 14 aktivno glumi, pleše i pjeva kroz cijelu predstavu.
Sami izrađuju i postavljaju scenu prema mojoj zamisli koja sam redateljica predstave, pronalaze i izrađuju rekvizite, međusobno se pomažu, veliki pomažu manjima i obratno.
Kako bi publika na kraju vidjela finalni proizvod o tome se marljivo brine ukupno 14 suradnika.
Za scenografiju su zaslužni Ante Braovac i Ilija Jurčević, kostime s puno žara osmišljava i izrađuje naša Razija Kokanović. Koreografije maštovito osmisle i uvježbaju s djecom Vanja Sučić i Ivana Bagarić, a o glumačkom pravilnom izgovoru vodi računa Mara Papić. Na svjetlima i tonu rade Filip Perković, Ivan Majić i Jure Papić, a kako bi naši polaznici dodatno zasjali pod svjetlima reflektora o njihovom lijepom izgledu brinu Martina Kelava i Katarina Šteko. Na disciplinu djece prilikom izmjena scena paze Danijela Papić i Ivana Sučić.

Što vam je prvi cilj kad odlučite pripremati ovako zahtjevnu predstavu, mjuzikl u ovim vremenima kada smo udaljeni jedni od drugih, kad se moraju poštivati mjere protiv širenja pandemije COVID 19 ?

Cilj je prvenstveno pružiti našem gradu puno raznovrsnih nastupa, koncerata i predstava, te isto tako pokazati da se u Tomislavgradu mogu raditi najzahtjevniji projekti koji uključuju glumu, glazbu i ples, te da tomislavgradska publika dugoročno može konzumirati ovakve i sve ostale kazališne poslastice i kulturno rasti.

Planirate li negdje gostovati s mjuziklom “Aladdin” ili je o tome u ovim okolnostima sada teško govoriti?

Naravno da planiramo…već su uslijedili neki pozivi, ali o tome ćemo kad za to dođe vrijeme. Uvjet naših gostovanja je i ova današnja situacija s virusom Corone pa moramo ispoštovati sve mjere. Dogovori su u tijeku…

Planirate li i što nakon “Aladdina” pripremati u Školi mjuzikla i glume u Tomislavgradu?

Sada nakon ove današnje predstave u 19,00 sati, naši polaznici, a i mi voditelji idemo na zasluženi odmor. Ponovno se okupljamo 3. ožujka s novim projektima koji su već razrađeni što se tiče nas voditelja. To su redom postavka dva mjuzikla Tko pjeva, zlo ne misli i Čarobnjak iz Oza, dvije komedije Ne igraj na Engleze i Eržika te predstava Folirant iz razreda naše Ivane Ćurić. Projekti su zahtjevni, a mi se veselimo svakom od navedenih.

Sretno večeras i sretno u svim planovima Škole mjuzikla i glume, profesorice Lukač!

Sa sinoćnje izvedbe mjuzikla “Aladdin” u kino dvorani u Tomislavgradu/Snimila: D. Papić

www.tomislavnews.com/Ljuba Đikić