BiH Vijesti

Vlada F B i H: Odvajati od plaća, odgoditi kredite, a državni službenici kako hoće

254Pregleda

Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici utvrdila i Parlamentu FBiH po hitnoj proceduri uputila prijedloge Zakona o Fondu za pomoć u obnovi područja zahvaćenih prirodnom nesrećom, Zakona o financiranju pomoći područjima nastradalim u prirodnoj nesreći, te Zakona o prijenosu vlasništva nad nekretninama u vlasništvu FBiH, županija, gradova i općina.

Kako se navodi u priopćenju, cilj je da svima koji su ostali bez domova do zime budu izgrađene nove kuće. Među ciljevima je i da bude osigurana maksimalna pomoć gospodarstvenicima koji su pretrpjeli štete kako bi bila očuvana radna mjesta u područjima pogođenim prirodnom nesrećom.

Pomoć u sljedećih nekoliko godina

Fond za pomoć u obnovi područja zahvaćenih prirodnom nesrećom je institucija u čiji rad bi bili uključeni predstavnici Vlade FBiH, županija i donatora radi efikasnog nadzora i pravilne i ravnomjerne raspodjele sredstava.

”Ovo je dugorčni projekt koji treba osigurati sustav pružanja pomoći u sljedećih nekoliko godina”, priopćila je Vlada F BiH.

Zakon o financiranju pomoći nastradalim usljed prirodne nesreće podrazumijeva nekoliko konkretnih pogodnosti za općine i županije. To se, prije svega, odnosi na mogućnost prenamjene sredstava prikupljenih od različitih naknada, poput naknada za izgradnju skloništa, za korištenje i unapređenje šuma, za zaštitu okoliša i drugih naknada i pristojbi koje sada imaju striktnu namjenu utroška.

Namjera je da ovaj zakon osigura da tako prikupljen novac može, u razdoblju od godinu dana, biti korišten za projekte obnove i sanacije. Procjene su da bi, na ovaj način, bilo osigurano oko 100 milijuna KM za ove namjene.

Državni službenici ne moraju odvajati od plaće

Zakonom o financiranju pomoći za otklanjanje posljedica prirodne nesreće i obnovu područja zahvaćenih prirodnom nesrećom, pored ostalog, predviđeno je i da se iz neto plaće svih radnika zaposlenih u organima vlasti Federacije BiH, županija i jedinica lokalne samouprave i pravnih osoba, čiji je osnivač Federacija, županija i jedinica lokalne samouprave, izdvoji u sljedećih šest mjeseci, počev od dana stupanja na snagu ovog zakona, po jedna dnevna zarada iz mjesečne neto plaće svakog zaposlenika i usmjeri na otklanjanje i ublažavanje posljedica prirodne nesreće i obnovu.

”Ovaj novac neće se izdvajati ukoliko zaposlenik pisanim putem obavijesti poslodavca da to ne želi”, navela je Vlada F BiH.

Također, predviđeno je i da se iz plaće svih drugih zaposlenika u FBiH izdvaja po jedan posto od neto plaće u razdoblju od šest mjeseci u iste namjene, a novac se neće izdvajati ukoliko radnik obavijesti poslodavca da nije suglasan s tim.
Federalna vlada je Parlamentu FBiH predložila i Zakon o prijenosu prava vlasništva nad nekretninama u vlasništvu Federacije BiH, županija i općina. Na ovaj način stvaraju se preduvjeti za dodjeljivanje zemljište bez naknade onim obiteljima ili gospodarskim subjektima koji su zbog klizišta ostali bez svoje imovine i koji se na ta se područja više ne mogu vratiti.

Zajmovi, pomoći, donacije…

Kada je riječ o Fondu za pomoć u obnovi područja zahvaćenih prirodnom nesrećom, njegovi izvori sredstava su multilateralni i bilateralni programi pomoći, ulaganja koja iz Proračuna FBiH, grant sredstva međunarodnih organizacija i drugih država, donacije domaćih i stranih gospodarskih društava i građana, zajmovi na osnovu potpisanih projektnih sporazuma, sredstava u skladu s posebnim zakonom, sredstva koje osigurava Vlada FBiH, te ostala u skladu sa Zakonom.

Sredstva Fonda mogu biti dodijeljivana pravnim i fizičkim osobama putem zajmova, subvencija, pomoći i donacija, a pod uslovima utvrđenim općim aktima Fonda. Korisnici su sredstva dužni koristiti namjenski, na način i u rokovima utvrđen ugovorom. U suprotnom, dužan ih je vratiti Fondu, a za štetu nanesenu Fondu odgovara na način utvrđen ugovorom o korištenju sredstava i zakonom.

Vlada je, upućujući ovaj set zakona u proceduru, zaključkom pozvala oba doma Parlamenta FBiH da ih što prije razmotre i usvoje, kako bi se što hitnije moglo pomoći ugroženom stanovništvu, priopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Odgađanje kredita

Vlada FBiH usvojila je danas i Informaciju o reprogramu kreditnih obveza županija, gradova i općina pogođenih poplavama i klizištima, te podržala provođenje mjera kako bi ove županije, gradovi i općine bili rasterećeni otplate vanjskog duga na rok do četiri godine, odnosno od 2014. do kraja 2017. godine.

U tom kontekstu podržana je inicijativa da se u razdoblju moratorija, u Proračunu Federacije Bosne i Hercegovine osiguraju transferi županijama, gradovima i općinama u područjima pogođenim poplavama i klizištima u svrhu plaćanja kamata na reprogramirane kredite.

Realizacija ovih mjera konkretna je financijska pomoć i podrška Vlade FBiH ugroženim područjima u ukupnom iznosu od 52,6 milijuna KM (glavnica 44 milijuna KM, kamata 8,6 milijuna KM), što bi trebalo značajno ojačati financijsku poziciju županijskih i lokalnih vlasti u ovim područjima.

Istovremeno, Vlada predlaže da županije, gradovi i općine kojima se omogući reprogramiranje kreditnih obveza, dio oslobođenih sredstava izravno usmjere u mjere obnove, sanacije i zaštite od poplava i klizišta, priopćenje je iz Vlade Federacije.