BiH Vijesti

SIPA provodi akciju „Brend“ zbog utaje poreza i pranja novca. Donosimo izvješće Tužiteljstva!

566Pregleda

PROČITAJTE IZVJEŠĆE Tužiteljstva u predmetu Lijanovići. Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) započeli su jutros (10.9.2014. godine) akciju kodnog naziva „Brend“, koja se izvodi na području Sarajeva, Mostara, Širokog Brijega i Gruda.

 

U tijeku su lišenja slobode više osoba koja se dovode u svezu sa organiziranim kriminalom, neplaćanjem poreza, poreskom utajom i pranjem novca. Istražnim aktivnostima utvrđeno je da su osobe osumnjičene u ovom predmetu nezakonitim radnjama stekle protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od 11,6 miliona KM.

Trenutno se pretražuju objekti na 17 lokacija s ciljem pronalaska i privremenog oduzimanja predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku. Pretragama su obuhvaćeni objekti 14 fizičkih osoba i tri pravne osobe.

Aktivnosti se provode po nalozima Suda BiH i Tužiteljstva BiH, u suradnji sa pripadnicima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije i MUP-a Zapadno-hercegovačke županije.

Ova akcija jedan je u nizu pokazatelja da je SIPA odlučna i beskompromisna u borbi protiv organiziranog kriminala u BiH.

Više detalja o ovoj akciji bit će saopćeno tijekom dana.

 

 

Akciji „Brend“ – dopuna informacije

 

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) započeli su jutros (10.9.2014. godine) akciju kodnog naziva „Brend“, koja se izvodi na području Sarajeva, Širokog Brijega, Gruda i Mostara.

U akciji je slobode lišeno 11 osoba inicijala: J.I.L. (1969), S.I.L. (1957), J.I.L. (1962), M.I.L. (1960), M.B. (1953), J.S. (1956), Ž.M. (1959), Z.I. (1968), D.K. (1968), M.Š. (1958) i M.G. (1954).

U tijeku su pretrage objekata na 17 lokacija na području Širokog Brijega, Gruda i Mostara s ciljem pronalaska i privremenog oduzimanja predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku. Pretragama su obuhvaćeni objekti 14 fizičkih i tri pravne osobe.

Osobe lišene slobode sumnjiče se da su počinile kazneno djelo iz članka 250. KZ BiH “Organizirani kriminal”, u svezi sa kaznenim djelom iz članka 211. KZ BiH “Neplaćanje poreza”, kaznenim djelom iz članka 210. KZ BiH “Poreska utaja ili prijevara”, kaznenim djelom iz članka 209. KZ BiH “Pranje novca” i dr.

Pripadnici organizirane kriminalne grupe osnivali su više fiktivnih poduzeća na koje su u cijelosti prenosili svoju proizvodnju, koja su zatim nastavljala u kontinuitetu obavljati proizvodnju sa istim uposlenim, u istim prostorijama, istim pogonima i po istoj licenci.

Istražnim aktivnostima utvrđeno je da je organizirana kriminalna grupa svojim nezakonitim radnjama stekla protupravnu imovinsku korist koja je prema preliminarnoj procjeni veća od 11,6 miliona KM. Protupravnu imovinsku korist stekli su neplaćanjem i utajom PDV-a, od nenamjenski iskorištenih poticaja za razvoj poljoprivrede, otuđenih zaliha robe Federalne direkcije za robne rezerve i neprikazane realizacije naplaćene u gotovini za prodatu robu na crnom tržištu. U namjeri da prikriju porijeklo nezakonito stečene imovinske koristi, navedeni novčani iznos vraćali su u legalne financijske tokove davanjem pozajmica i otkupоm udjela od određenih pravnih osoba, te uplatom gotovine na račune.

Osobe lišene slobode bit će privedene u službene prostorije SIPA-e, gdje će se nad njima izvršiti kriminalistička obrada, nakon čega će biti predate Tužiteljstvu BiH na dalje postupanje.

Aktivnosti se provode po nalozima Suda BiH i Tužiteljstva BiH, u suradnji sa pripadnicima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije i MUP-a Zapadno-hercegovačke županije, priopćila je SIPA.

 

Pročitajte izvještaj Tužiteljstva u predmetu Lijanovići

Centar za istraživačko novinarstvo objavio je izvještaj koji je Uprava za neizravno oporezivanje proslijedila Tužiteljstvu BiH krajem ožujka 2013. godine.

 

U izvještaju se iznosi sumnja da su firme MI-MO Mostar, „Mesna industrija Farmer“ Široki Brijeg, „Farmko“ Široki Brijeg, Z.D.I. „Produkt“ Široki Brijeg i „Laktat“ Posušje, izbjegavajući platiti porez na dodanu vrijednost, oštetile državni proračun za više milijuna maraka.

 

Te su firme, kako se zaključuje u Izvještaju, povezane s poduzećem „Lijanovići“ iz Širokog Brijega, čiji je suvlasnik Jerko Ivanković-Lijanović, ministar i dopremijer Federacije BiH.

 

Inspektori su ovih pet firmi povezali s poduzećem „Lijanović“ na osnovu ugovora o iznajmljivanju objekata klaonice s opremom za proizvodnju, pogona za preradu mesa i mesnih prerađevina s kompletnom opremom te na osnovu ugovora o licenci koje je kompanija „Lijanović“ potpisivala s osumnjičenim firmama.

 

Inspektori sumnjaju da poduzeće „Lijanović“ d.o.o. vrši osnivanje pravnih lica koja se formalno vode kao vlasnici, odnosno korisnici određene pokretne i nepokretne imovine. Nakon što bi jedna od osnovanih firmi napravila dug po osnovu poreza, prestajala bi sa radom. Potom bi se osnivala nova firma, a scenarij bi se ponavljao. Kako te firme nisu raspolagale vlastitom imovinom, Uprava za neizravno oporezivanje nije mogla izvršiti prinudnu naplatu duga.

 

 

 

Podsjećamo, u akciji Meso, koju provodi SIPA po nalogu Tužiteljstva BiH, uhićeni su Jerko Ivanković-Lijanović, ministar poljoprivrede vodoprivede i šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine i njegov brat Mladen, zastupnik Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

 

Zbog sumnje na organizirani kriminal i poreznu utaju, uhićeni su i Slavko i Jozo Ivanković-Lijanović te otac Stipe-Lijan Ivanković.

 

Pored toga, policija je uhitila još devet osoba među kojima su i federalni ministar trgovine Milorad Bahilj, te Jozo Slišković, Venka Ivanković, Željko Mikulić, Zdravo Ivanković, Draženko Kvesić, Miroslav Čolak, Mirjana Šakota i Mirko Galić.

 

Pročitajte IZVJEŠTAJ TUŽITELJSTVA

TN