Nakon višegodišnjeg prikupljanja različite građe o Tomislavgradu i okolici, Udruga „Naša baština“ realizirala je projekt pod nazivom „Digitalna knjižnica Tomislavgrad“.
Dragi čitatelji i posjetitelji našeg Portala www.tomislavnews.cmo,
Vjerojatno ste nedavno primijetili na vrhu naslovnice našega portala natpis : Digitalna knjižnica Tomislavgrad, a klik na taj natpis vodi vas do vrijednog projekta. O čemu je riječ?
Digitalna knjižnica Tomislavgrad zamišljena je kao središnje mjesto koje će služiti kao baza svih vrsta publikacija o Tomislavgradu. To uključuje razne vrste publikacija: knjige, časopise, seminarske radove, studije i slično. Svaka publikacija predstavljena je bibliografskim zapisom (ime, ISBN, broj stranica, izdavač, sažetak …) i fotografijom naslovne stranice na slobodnoj online platformi – LIBRARIKA. Svim slobodno dostupnim publikacijama moguće je pristupiti putem linka.
Trenutno je u pripremi preko 300 naslova, a u digitalnu knjižnicu ih je upisano četrdesetak.
-Najviše građe prikupili smo tijekom pisanja knjige „Prirodoslovno-povijesna baština općine Tomislavgrad“ u kojem je sudjelovalo preko 20 autora različitih struka. Tu su još i brojne bibliografije knjiga i članaka ostalih autora koji redovito pišu o duvanjskom kraju, pogotovo fra Roberta Jolića, što je svima manje-više poznato. Ono što je nepoznato, a iznimno je vrijedno je geološka građa o našem prostoru. To su razne geološke, geotektonske, hidrogeološke studije i slično koje su rađene tijekom geološkog kartiranja našeg kraja, ali i kasnije u svrhu izgradnje, prije svega, hidroenergetskih objekata. U jednom od geoloških radova je po prvi put opisana fosilna školjka Delminiella, koja je ime dobila po antičkom Duvnu.U posljednjih 15-ak godina iznimno je puno toga objavljeno o našem kraju, što se i ne zna ili možda nije postojala adekvatna platforma za praćenje ovakvog sadržaja– izjavio je za naš Portal Denis Radoš, koji vodi ovaj projekt Udruge „Naša baština“, u suradnji s drugim članovima udruge.
Namjera ovog projekta, po riječima profesora Radoša, je da na neki način postane kolaborativan i da uključi što više ljudi u prikupljanje, pohranu i objavu „duvanjskih članaka“. Nadamo se da će „Digitalna knjižnica Tomislavgrad“ postati središnje mjesto svakomu koga zanima Tomislavgrad s bilo kojeg aspekta, a u bližoj budućnosti planira se proširiti zbirkom novinskih članaka, video isječaka, fotografija, rukopisa, a sve u svrhu očuvanja naše duvanjske baštine.
ZATO PREPORUČUJEMO: ŠTO ČEŠĆE “DOLAZITE” U DIGITALNU KNJIŽNICU TOMISLAVGRAD I DOZNAJTE ŠTO IMA NOVOGA O DUVANJSKOM KRAJU I OKOLICI!
www.tomislavnews.com