TG Vijesti

EKSKLUZIVNO – PREDBOŽIĆNI RAZGOVOR I ČESTITKA: Fra Ante Pranjić, gvardijan duvanjski

548Pregleda

Osim odgovora na prigodna pitanja, fra Ante je preko našega Portala uputio i Božićnu čestitku Duvnjacima u domovini i diljem svijeta.

Došašće je vrijeme radosnog iščekivanja dolaska Božića, vrijeme molitve, vrijeme otkupljenja. Pri kraju drugog tjedna Došašća, a godina je 2014., razgovaramo s prvim čovjekom u duvanjskom samostanu, gvardijanom fra Antom Pranjićem. Osim odgovora na prigodna  pitanja, fra Ante je preko našega Portala uputio i Božićnu čestitku Duvnjacima u domovini i diljem svijeta. 

Fra Ante, ovdje smo  u Tomislavgradu, gdje  ste gvardijan već 4  godine, a ovo je i Vaš rodni grad. Božić je pred vratima, pa recite: u kakvom  ozračju Duvnjaci, odnosno katolički vjernici u Tomislavgradu dočekuju ovaj veliki kršćanski  blagdan?

Sjetimo se da je Duvno bilo kroz stoljeća središte evanđeoske poruke: Od mučenika sv. Venancija  u 3. stoljeću (257.godine) preko šestoga stoljeća i prvog duvanjskog biskupa Malha 590.godine, do zadnjeg duvanjskoga biskupa Mihaela Jahnna 1658. godine.                                                                                

Istina, s osmanlijskim osvajanjem došlo je razaranje Duvna i stradanje njegova puka. Jedan trećina puka je pobijena, druga trećina je izbjegla, a tek treći dio se sklonio u brda i pećine. U 17. stoljeću nije bilo nijedne crkve, a puk je sa svojim fratrom molio u brdima i dolcima, kao što su  brišnička ‘Poljica’, daleko od turskih karavana. A kad im je i to srušeno, puk je bježao prema Cetini i Sinju i ponovo se vraćao grobovima svojih predaka. Naravno da je uz taj puk uvijek njegov fratar koji  bijaše i jest duhovni vođa i kulturni predvoditelj, poput fra Ivana Ančića koji je u 1670. godine bio jedini župnik u cijelom duvanjskom kraju i pisao knjigu „Vrata nebeska“ (1678.), da učvrsti puk u  evanđeoskoj poruci. Već 1687. godine  kršćanski puk mora bježati iz Rame i Duvna prema Cetini i Sinju.                                                                        

Duvno se dizalo iz pepela. Duvnjaku možeš sve oduzeti, ali vjeru u Boga nikada. Vi znate da  i u prošlom komunističkom režimu, onaj tko je bio u partiji, kad bi došao roditeljima da je molio s njima večernju molitvu u kući, a sutra bi vodio partijsku sjednicu u komitetu. Zato se nije čuditi da je taj duvanjski vjernik prvi na misi i u Njemačkoj i u Australiji. Svako jutro u Došašću  je puna  crkva na misi zornici, kao i nedjeljama na svih pet misa u crkvi. Duvanjski katolik proživljava svoje kršćanstvo u svakodnevnici i kroz kulturna događanja. S velikom nadom i radošću priprema se i za  blagdan Božića – Kristova rođenja.

        ” Svako jutro u Došašću  je puna  crkva na misi zornici, kao i nedjeljama na svih pet misa u crkvi”. kaže fra Ante, a naša fotografija to potvrđuje 

Fra Ante, one koji znaju podsjetite, a one koji nisu upućeni, recite nam ukratko o povijesti  bazilike i samostana u Tomislavgradu?

Naše Duvno je bilo u središtu života i prije 3 tisuće godina ili u ilirsko doba s gradom Dalmion, po kome i Dalmacija dobiva svoje ime. Duvno je u središtu i prije 2 tisuće godina u rimskom  Delminiju, kad dobiva carsko građansko pravo municipija ili općine. U središtu je u sedmom  stoljeću, kad naš hrvatski narod središte svoje župe naziva Županjac. Taj će Županjac živjeti sve do  osmanlijskog osvajanja.                                                                                          

Danas u općini Tomislavgrad službeno se piše preko 30.000 osoba, ali u stvarnosti živi oko 20.000 osoba. U 10 katoličkih župa živi oko 18 tisuća katoličkih Hrvata i u općini živi oko 2.000 muslimana. U našoj župi sv. Mihovila je oko 8.500 vjernika. Veliki dio stanovništva je u iseljeništvu. Imaju kuće u duvanjskom kraju, ali nažalost, te lijepe kuće su prazne.   

Velika i bogata povijest za hrvatski narod se odvijala u duvanjskom kraju. U  Duvnu ili Županjcu je  bio i ‘Prvi hrvatski sabor’ na kojem se 753. godine uređivala prva hrvatska država: Bijela i Crvena  Hrvatska. Na tom duvanjskom polju će biti okrunjen 925. godine prvi hrvatski kralj, kome Papa šalje  krunu i kraljevsko žezlo. Svega je toga bio svjestan i fra Mijo Čuić koji je od 1917. godine pokrenuo  hrvatski puk da dostojno obilježi tisućljetnu obljetnicu krunjenja prvog hrvatskoga kralja 925.godine.    

U to ime je i položio temelje 1924. godine ove prekrasne kamene bazilike sv. Nikole Tavelića, a poslije će sagraditi i franjevački samostan sv. Ćirila i Metoda. Sve to na spomen velikih događanja hrvatske povijesti u našem Duvnu. Nažalost, u II. svjetskom ratu, kao što se dogodilo mnogobrojnim  hrvatskim  znamenitostima, Britanci su 1944. godine bombardirali i crkvu i samostan. Tek je 1983. godine, ponovo dograđena kupola, te  crkva i samostan su pokriveni bakrom. Približava nam se 1100 obljetnica tj. 2025. godina. Drago mi je kad sam čuo da Općinsko vijeće planira graditi Tomislavov dom blizu hotela. Nadam se da će to biti moguće ostvariti kroz ovih desetak godina. Spomen crkvu ćemo još bolje uljepšati umjetničkim djelima. Tako ćemo dostojno obilježiti tu 1100. obljetnicu krunjenja prvog hrvatskog kralja.

Čim ste došli na službu u Tomislavgrad počeli ste s obnovom samostana?                 

Da, kad sam preuzeo dužnost gvardijana  prije četiri godine, bilo je tužno vidjeti staro krilo samostana  oštećeno i neupotrebljivo. Odmah smo započeli obnovu tog povijesnog dijela samostana. Otkopavali  smo brdo da cijeli samostan može disati. Uredili smo prometnicu kroz crkvenu ogradu, postavili kapije i ograde, uređivali klaustar samostana  itd. Ono što mi je bilo jako važno, a to je da konačno zaživi i bude javnosti dostupan i naš Franjevački muzej i galerija i da se uredi naša knjižnica. Tako smo otvorili galeriju Virgilija Nevjestića  01.07.2011., a muzej 05.07.2013. godine. Knjižnicu je započeo kompjuterizirati mladić Josip Krajinović, a nastavio  gosp. Ivan Protuđer. Do sada je unio  oko 10 tisuća knjiga, a ima ih još više neobrađenih na policama. Opazili ste uređenje 1.000  m2 crkvenog dvorišta granitnim mozaikom koji još nije dovršen. To je investicija preko 200 tisuća KM.

Polovicu su dali naši poduzetnici,(na čemu im zahvaljujem), a drugu polovicu sam skupio od prijatelja iz Švicarske i Njemačke. U idućoj godini, ako Bog dade, slijedi unošenje umjetničkih  djela u crkvi u dijelu kupole i vitraja na još 6 prozora. Nadam se, uz Božju pomoć, da će Duvnjaci koji su u mogućnosti, ostaviti vidljivi dar na prozorima i zidnim freskama.   

Fra Ante, hvala vam za ovaj razgovor, a sada, uputite Božićnu i novogodišnju čestitku svim vjernicima, ma gdje bili, jer većina ih redovito prati Tomislavnews.com? 

 

                                              ČESTIT  BOŽIĆ!

 

Dragi vjernici duvanjskog kraja!

 

Nema Božića bez obiteljskog zajedništva, nit’ izvorne radosti bez svog zavičaja. 

Tko želi piti najčistiju vodu ide na početak izvora, a tko želi biti s Isusom počinje od Evanđelja.

Kad nekog daruješ pružaš mu dio srca, a kada nas Bog daruje onda nam šalje svoga Sina, Isusa Krista.

Jer „Pojavila se dobrostivost i čovjekoljublje Spasitelja našega, Boga, on nas spasi“ (Tit 3,4).  „Doista od punine njegove (Kristove) svi mi primismo, i to milost na milost“ (Iv 1,16).                                        

Ta Božja  ljubav, koja se izlijeva, donosi život. To nam pokazuje svojim rođenjem Sin Božji, Isus Krist u betlehemskim jaslicama. On izabire sebi Narod, koji „revnuje oko dobrih djela“ (Tit 2,14). Uključimo se u taj narod da nas Bog obdari spasenjem i donese radost i mir, ma gdje bili i slavili.

Svima vam od srca čestitam iz povijesnog središta i duvanjskog zavičaja:

                 

                     ČESTIT BOŽIĆ I BLAGOSLOVLJENU NOVU 2015. GODINU!!! 

www.tomislavnews.com