TG Vijesti

ČESTITAMO : KNJIŽEVNA VEČER U ČAST STJEPANA ČUIĆA!

585Pregleda

Iako rodom iz Bukovice u duvanjskom kraju, ovaj je ugledni hrvatski književnik, pripovjedač, romanopisac, esejist, pisac za djecu, novinar i prevoditelj, rado viđen u mnogim društvenim krugovima, pa tako i među zagrebačkim Poljičanima

U četvrtak uvečer, na Blagdan sv. Josipa i nebeskog zaštitnika hrvatskog naroda, Udruga zagrebačkih Poljičana „Sveti Jure“ priredila je književnu večer u čast književnika Stjepana Čuića, a prigodom  njegovog nadolazećeg 70. rođendana. Iako rodom iz Bukovice u duvanjskom kraju, ovaj je ugledni hrvatski književnik, pripovjedač, romanopisac, esejist, pisac za djecu, novinar i prevoditelj rado viđen u mnogim društvenim krugovima, pa tako i među zagrebačkim Poljičanima, koji u Zagrebu više od 60 godina organizirano promiču hrvatske povijesne, kulturne i duhovne vrijednosti, a osobito one s poljičkim potpisom.
„S velikim ponosom i zadovoljstvom izgovaram ove riječi dobrodošlice prema svima koji ste večeras došli uveličati ovu Književnu večer priređenu u čast književnika Stjepana Čuića. Prenosim čestitke i pozdrave predsjednika Udruge zagrebačkih Poljičana „Sveti Jure“ –  velikog kneza gospodina Augustina Bašića“, kazao je voditelj brigadir Zdravko Vladanović na samom početku programa. O književniku i njegovim književnim djelima, a posebice o najnovijoj knjizi “Čuvar srpa i čekića”, biranim riječima govorio je Božidar Petrač, predsjednik Društva hrvatskih književnika,  a ulomke iz Čuićevih djela čitala je dramska umjetnica Jelena Perčin.
{gallery}cuic{/gallery}

Božidar Petrač je u svom nadahnutom izlaganju o Stjepanu Čuiću i njegovom polustoljetnom književnom stvaralaštvu govorio s puno žara. Naglašavao je vrijeme i okolnosti nastanka njegovih književnih djela. Bila su to olovno teška vremena u kojima je svemoćna politika krojila sudbinu i ne samo autora nego i njegovih djela. Najava mogućih nevolja s «Ordenom» bilo je skidanje scenske adaptacije romana prije nego što je ona uopće i zaživjela na kazališnim daskama. No, s hrvatskim državnim osamostaljenjem, u kojima Stipe Čuić aktivno sudjeluje, „Orden“ je ipak ugledao svjetlo reflektora i tako je predstavljen zagrebačkoj kazališnoj javnosti, kazao je, među inim, gospodin Petrač.

Ulomke iz književnih djela Stjepana Čuića čitala je poznata dramska umjetnica Jelena Perčin i pri tome posjetitelje očarala svojim glasovnim koloritima. Duboko dirnut pažnjom nazočnih, Stjepan Čuić govori o svom duvanjskom djetinjstvu i mladenačkom odrastanju. Iznosi i pikantne detalje dočaravajući pri tome osebujnu prirodu svoje umjetničke naravi.

Među brojnim uzvanicima bili su i ugledni hrvatski povjesničari dr. sc. Anđelko Mijatović i mr. sc. Ivan Kozlica i saborski zastupnik prof. dr. sc. Dujomir Marasović. Damir Škaro s ponosom je pratio program i govor o slavljeniku, a kako i ne bi kad je ovaj  proslavljeni hrvatski boksač, političar, poduzetnik, doktor ekonomskih znanosti i trenutno voditelj zagrebačkog Autokluba Siget podrijetlom s Duvanjskog polja. Kao političar bio je zastupnik u trećem sazivu Hrvatskog sabora od 1995. do 2000. godine na listi HDZ-a. Prije svega Damir Škaro poznat je po svojoj uspješnoj boksačkoj karijeri u kojoj je od 450 mečeva imao samo 12 poraza, a osvajač je brojnih medalja, među kojima i olimpijske. Nazočni su bili i autor muzeja krapinskih neandertalaca mr. sc. Jakov Radovčić,  brigadir Oružanih snaga Republike Hrvatske Rajko Dumančić i pukovnik Tomisalv Kačić, te televizijski producent Marijan Bušić i književnik Tito Bilopavlović,

Voditelj je pročitao ispriku zbog nedolaska i čestitku Stjepanu Čuiću, pristiglu od monsinjora  dr. Ivana Goluba, u kojoj piše:

„Plemeniti! Hvala za poziv na susret o 70. godišnjici hrvatskoga književnika Stjepana Čuića. Nije mi moguće doći. Čestitam. Zamolit ću toga dana Boga da blagoslovi svečara Stjepana i skup dičn ih Poljičana. Kako se ne spomenuti Ivana Paštrića (1636-1708), „da Poglizza contado di Spalato“, prvoga akademika Akademije Arkadije iz Hrvatske kao sadanji akademik Arakdije iz Hrvatske. Kako se ne sjetiti fra Marka Mišerde, vrlog nekoć učenika, zaljubljenika u rodna Poljica. Osjećam se kao počasni Poljičanin. Prijateljski! Monsinjor, akademik, prof. emeritus, dr Ivan Golub „počasni Poljičanin“.

Tijekom razgovora, dr. sc. Anđelka Mijatovića zanimalo je gdje autor pronalazi motive za svoje pripovijetke, te ima li u tim pričama ponešto autobiografskog. U razgovorima aktivno sudjeluje i Marijan Bušić. Nakon svršetka programa, rođendansko slavlje uveličalo je društvo okupljeno oko klavira za kojim je svirala Vedrana Stecca. Tek se nešto prije ponoći otkrio još jedan slavljenik, pa se u to ime za 57. rođendan Ivana Kozlice otvora još jedan šampanjac. Brižni je domaćin vrata Udruge zagrebačkih Poljičana „Sveti Jure“ zakrakunao nešto iza ponoći, pa  se omanje društvo preselilo u kafić obližnje Gavele, koji goste s umjetničkom dušom prima do ranih jutarnjih sati.

STJEPAN ČUIĆ PROSLAVIT ĆE 70. ROĐENDAN 1. TRAVNJA, 2015. GODINE, ČESTITEKE MU U IME BROJNIH ČITATELJICA I ČITATELJA, ŠALJE I TN!

www.tomislavnews.com /  Tekst: Ljuba Đikić/ Foto: Damir Škaro