TG Kultura/Zabava

FOTO : PROJEKT „STAZA GOSPI SINJSKOJ“, predstavljene aktivnosti u Tomislavgradu

485Pregleda

Ukupna vrijednost odobrenog projekta je 558.031, o5 Eura, od čega se 302.964, 15 Eura odnosi na aktivnosti partnera u republici Hrvatskoj, a 225.066, 90 Eura na aktivnosti u Bosni i Hercegovini.

Danas (srijeda, 25.ožujka, 2015.) je u Galeriji Kulturno informativnog centra u  Tomislavgradu održan informativni razgovor i press konferencija za novinare, na kojoj su se predstavili rezultati projekta „Staza Gospi Sinjskoj“, a kojega financira Europska unija, kroz instrument za pretpristupnu pomoć u okviru programa Prekogranična suradnja Hrvatska – Bosna i Hercegovina.

{gallery}staza_gospi_sinjskoj{/gallery}

U ovom prekograničnom projekt Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kojeg zajedno provode Grad Sinj i Općina Prozor-Rama sa svojim partnerima: Hrvatskom gorskom službom spašavanja-Stanica Split i Gradom Solinom, te općinama Tomislavgrad i Livno, financira se uređenje „Staze Gospi Sinjskoj“, koja se generacijama koristila kao hodočasnički put.

Stara će polaziti s Ramskog jezera i Franjevačkog samostana na Šćitu, prema Tomislavgradu, uz Buško jezero, prema Karmelu sv. Ilije i dalje preko Kazaginca, do graničnog prijelaza Prisika, te preko Sinjskog polja vodi do Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske. Dalje staza vodi preko Dicma, Dugopolja i Klisa, uglavnom trase stare Rere do Solinskog svetišta na Gospinu Otoku. Trasa je duga oko 150 km i njom su obuhvaćeni svi važni povijesni, arheološki, kulturni i vjerski lokaliteti.

Projekt doprinosi unaprjeđenju zajedničke turističke ponude, temeljene na zajedničkom kulturnom identitetu prekograničnog područja Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a s ciljem povećanja konkurentnosti turističkog gospodarstva. U navedenu svrhu izrađena je i analiza i zajednička Strategija promocije turizma na prekograničnom području Hrvatska-Bosna i Hercegovina, s posebnim naglaskom na područja obuhvaćena samom rutom Staze. U sklopu projekta provedeni su i edukacijski programi za pružanje turističkih usluga i predstavnike civilnog sektora prema modulima, i to: zajedničke povijesti ovoga prekograničnog područja, s osvrtom na značajne povijesno-turističke lokalitete, destinacijskog menadžmenta, promocije proizvoda i turističkog marketinga, organizacije turističkih događanja, osnovnih poslovnih i informatičkih znanja, te komunikacijsko-prezentacijskih vještina.

Pješačenje po obilježenoj Stazi jedinstveni je doživljaj koji čovjeka zbližava s prirodom. Projektom se planira da ruta prolazi najvećim dijelom područjem izoliranim od prometne gužve i kroz slikovite krajeve koji su bogati povijesnim nasljeđem. Utvrde, stećci, gradine, muzeji, sakralni objekti, ostaci starih staza i mostova, te vidikovci, mjesta su za odmor i kontrolne točke na Stazi, gdje će se moći utisnuti pečat na zadnjim stranicama Vodiča, koji je izrađen u sklopu ovog projekta i to kao uspomena na nezaboravno putovanje. Jedna od najznačajnijih aktivnosti projekta je uređenje, označavanje i opremanje navedene rute Staze, koja se trenutno dovršava na obje strane granice.

Ukupna vrijednost odobrenog projekta je 558.031, 05 Eura, od čega se 302.964, 15 Eura odnosi na aktivnosti partnera u republici Hrvatskoj, a 225.066, 90 Eura na aktivnosti u Bosni i Hercegovini. Udio EU sredstava u ukupnoj vrijednosti projekta je 83%, dok će preostalih 17 % sufinancirati partneri na projektu.

Informacije o projektu objavljene su na web stranici http://www.stazagospisinjskoj.eu

Priopćenje je ovo za medije s današnjeg predstavljanja projekta u Tomislavgradu.

www.tomislavnews.com /Foto: Davor Đikić