Danas je Bogojavljenje ili Sveta tri kralja ili Vodokršće kako ovaj blagdan zovu u duvanjskom kraju. Raspored svetih misa u Župi sv. Mihovila u Tomislavgradu: Tomislavgrad u 7:30, 9:00, 10:30, 12:00 sati; nema večernje sv. mise u 18 sati. Stipanići u 10 sati, Kovači u 11 sati i Širokovac u 11:00 sati. Na svim svetim misama bit će blagoslov soli i vode.
Današnji blagdan predstavlja i svršetak božićnih blagdana, kada se, po običaju, raskite božićna drvca i iznose iz kuće. Na blagdan Vodokršća u crkve se nosi voda i sol na blagoslov, a nakon povratka iz crkve domaćin ili domaćica škrope svetom vodom sve prostorije u kući moleći Virovanje. Posvećena sol i voda spremaju se na posebno mjesto u kući i tijekom cijele godine, u posebnim prigodama, škropi se kuća, štala, polja, stavlja se djeci u krevetić, sprema se putniku u kut torbe…
Od Božića do Vodokršća (nekada i iza Vodokršća ako je brojnija župa) svećenici obavljaju blagoslov kuća i obitelji, a na vrata stavljaju naljepnicu-svetu sličicu sa slovima GMB , koja označavaju početna slova imena trojice kraljeva – Gašpara, Melkiora i Baltazara.
Na današnji se dan Crkva sjeća događaja opisanog u Evanđeljima, kada dolaze trojica maga, trojica kraljeva sa željom da se poklone novorođenom kralju. Došli su izdaleka i tražili Krista. U bogojavljenskoj evanđeoskoj poruci glavna je stvarnost novorođeni kralj Isus Krist, na čijem se vanjskom obličju ne vide nikakvi tragovi kraljevskog dostojanstva. On stanuje u jednoj seoskoj kolibici među siromašnim ljudima. On je kralj koji ne daje svečanih primanja, on je skriven, stavljen u stranu. A ipak je njegovo rođenje navijestila zvijezda te dovela mudrace s Istoka s darovima, da mu se poklone. I oni su tu, ne radi sebe, nego da svrate pozornost na novorođenog Kralja, kojega i oni naviještaju.
Mage s Istoka, o kojima govori sv. Matej, ne spominjući im ni imena ni broja, kasnija je predaja pretvorila u kraljeve davši im imena: Gašpar, Melhior i Baltazar. Oko njih se stvorila dražesna legenda prema kojoj ih je pokrstio sv. Toma, apostol. Valjda zato što je on od apostola prodro najdalje na istok, čak do Indije. Poslije smrti triju kraljeva njihove bi relikvije bile odnesene u Carigrad, a odande u Milano, odakle budu prenesena u Koeln. Nad tim je relikvijama, što se čuvaju u prekrasnoj škrinji, podignut na njemačkom tlu najveličanstvenija katedrala koja je još i danas najveći ures grada Koelna, u kojem se veoma razvilo njihovo štovanje. Ti sveti magi ili kraljevi bili su predstavnici poganskoga svijeta koji se dođoše pokloniti Isusu i na taj način naznačiti da je on Spasitelj za sve ljude. (m.hr/dom)
www.tomislavnews.com