TG Vijesti

FOTO – EKSKLUZIVNI INTERVJU : ROBERT BAGARIĆ, predsjednik Skupštine HBŽ

1.82KPregleda

Prije nepunih mjesec dana ustrojena je nova vlast i Vlada HBŽ, izabran je predsjednik Županijske skupštine, premijer i ministri. Mi smo, ekskluzivno, razgovarali s predsjednikom Skupštine, gospodinom Robertom Bagarićem-Robom iz Tomislavgrada

 

Trebalo je gotovo pola godine da se ustroji nova vlast i Vlada HBŽ, pa predsjednik Vlade i predsjednik Skupštine, a i ministri, ne mogu imati 100 dana „pošteda“ od medija. I dok je premijer Draško Dalić odmah nakon izbora dao intervju, predsjednik Skupštine HBŽ rado je pristao na prvi, ekskluzivni intervju za Tomislavnews.com.

Gospodine Bagariću, s manjim zakašnjenjem, prvo naše čestitke na izboru, a sada recite najzanimljivije iz Vašega životopisa?

Rođen sam 19.05.1971. u Tomislavgradu, nastanjen u Mesihovini, zaselak Sulića Brijeg. Završio Srednju strojarsku školu u Tomislavgradu . Upisujem fakultet i odlazim u tadašnju JNA gdje me zatiče rat u Hrvatskoj i doslovno nekoliko mjeseci zarobljeništva. Uspijevam se vratiti kući i odmah se uključujem u HVO gdje ostajem do kraja.
Nakon propalih pokušaja studiranja dolazi teška bolest oca i ja kao najstariji u obitelji brinem se za majku, brata i sestru i radim različite poslove. Kratkotrajno odlazim i u Njemačku na rad. 1997. se ženim Josipom i počinjem se baviti građevinskim poslovima. U narednih pet godina rodile su nam se tri kćerke. 2001. prelazim s građevine u proizvodnju – otvaramo pogon za proizvodnju PVC profila i ostalih građevinskih proizvoda “Ro-kut”, te u to vrijeme zapošljavamo 25 ljudi.
Od samog osnivanja HDZ uključujem se i ostajem do danas. 2008. prelazim u HDZ 1990, i te iste godine na općinskim izborima sa liste HDZ-a 1990 ulazim u Općinsko vijeće TG gdje ostajem nepuna 2 mandata. 2014. godine vraćam se u HDZ BiH, a nakon odluke o ujedinjenju dvaju općinskih odbora HDZ-a, kandidat sam  na listi za Županijsku skupštinu, i evo – sad sam tu gdje jesam.

Za mnoge je bilo iznenađenje kada ste se našli na izbornoj listi HDZ B i H Tomislavgrada, potom dobili dovoljan broj glasova za zastupnika u Županijskoj skupštini, pa kada ste predloženi i jednoglasno izabrani za predsjednika Skupštine? Iznenađenje u smislu da ste „najmlađi“ član HDZ, jer ste iz HDZ 1990 u HDZ prešli pred izbornu kampanju?

Pa ne bih ja baš tako postavio stvari, dio sam odgovorio u prethodnom pitanju. Da je bilo neko veliko iznenađenje, možda nekima i jeste, ali su birači prepoznali moj rad i odlučili kako su odlučili.

I čim ste izabrani za predsjednika Skupštine dočekali su Vas problemi, o kojima u zdanjem tjednu pišu svi mediji: trojica ministara iz reda srpskog naroda u Vladi HBŽ izbacili su županijski grb iz svojih ureda u zgradi Vlade HBŽ u Livnu? Evo danas nam je javljeno da su, nakon desetak dana, grbovi vraćeni u urede. Kakva je ovo igra i znate li što je dogovoreno u vrijeme sklapanja koalicije HDZ, SNSD i SDA u HBŽ, a zastupnici kojih čine većinu u Skupštini? Je li bilo dogovora o znakovlju, o izgradnji crkve u Drvaru, o uvođenju srpskog jezika i ćirilice na području ove Županije?

Budući da ja nisam bio u pregovaračkoj ekipi ne znam točno što je dogovor, a mislim da nije bilo govora ni o znakovlju ni uvođenju ćirilice i srpskog jezika. Već sam rekao prije mekoliko dana i objavili ste moje mišljenje o tomu i stojim iza toga svoga stava, da je to u prvom redu stavljanje stvarnih problema pod tepih.

Ustav HBŽ, koliko se sjećamo, donesen je krajem 1996. godine, a amandmani su još doneseni 1999. i 2003. godine, a članak o znakovljima Županije nije mijenjan, odnosno nisu doneseni amandmani na Ustav. Po Vašem mišljenju, a s obzirom na presude Ustavnog suda, treba li mijenjati u ovom dijelu Ustav ili Ustav općeniti jer je već „potrošen“, odnosno pregazilo ga je vrijeme i realnost života u HBŽ?

Kada govorimo u izmjeni Ustava, onda je jedno sigurno da je sve Ustave u ovoj državi potrebno mijenjati ili donijeti nove u redovitoj parlamentarnoj proceduri, počevši od onog Daytonskog, odnosno državnog, preko federalnog, do našeg županijskog. Naravno da ovo iziskuje politički dogovor koji će biti nužan ako želimo da ova država krene naprijed prema euroatlantskim integracijama. Svi smo rekli da nam je to cilj, ako je tako onda moramo početi temeljitu promjenu svih nivoa, a ne samo jednog i to onoga županijskog.

Predsjednik Skupštine brine se o zakonitosti rada Skupštine,  o zakonima i odlukama iz domena županije, pored ostalog, ali se brine ili bi se trebao brinuti i  o sveukupnom stanju u županiji. Izjavili ste da je ova „igra“ oko znakovlja samo zamagljivanje pravih problema u županiji. Kojih to problema?

To su u prvom redu pitanje koje treba postaviti predsjedniku Županijske Vlade. Problemi vezani za smanjenje stope nezaposlenosti. Preduvjet da se ovo riješi je donošenje strategija razvoja i iskorištavanje naših prirodnih potencijala, mijenjati zakone i stvarati uvijete za privlačenje stranih investitora, inicijativa treba ići od Vlade, a Skupština kao zakonodavno tijelo to treba pratiti na pravi način. Uz sve ovo još trebamo raditi na ubrzanju i podizanju učinkovitosti naše administracije. Sve su ovo problemi koji se trebaju rješavati i mi smo na to spremni.

Do izbora za predsjednika Skupštine bili ste uspješan mali gospodarstvenik, pa kakvim ocjenjujete gospodarsko stanje u HBŽ?

Pa općenito gledajući stanje po drugim županijama pa i dalje u susjedstvo mislim da i nije tako loše, a ne mogu reći ni da je dobro. Ima prostora za napredak i mislim da smo u prosjeku kao i naše okruženje.

Što može Skupština, a još više Vlada HBŽ, učiniti na gospodarskom stanju i njegovom unaprjeđenju, koji to okvir, koje uvjete treba osigurati Skupština i Vlada HBŽ da bi  gospodarstvo krenulo na bolje?

Pa mislim da sam na to već odgovorio, jer Skupština i Vlada moraju biti u suglasju oko svih problema vezanih za život ove županije, a u prvom redu tu mislim na ubrzanje rješavanja administrativnih i tehničko-pravnih poslova.

Kako otvoriti nova radna mjesta u Županiji i zaustaviti iseljavanje, što jest najaktualnije i najbolnije pitanje – problem u ovoj županiji? Ne

priznamo odgovor da se uvijek iseljavalo s ovih prostora, da predsjednik Skupštine, Vlade, načelnici ne zapošljavaju, ne otvaraju radna mjesta, to je promašen odgovor. Jer, političari su tu da stvaraju uvjete za zapošljavanje, da lobiraju za ulaganje kapitala u pogone, obrte…Ili i Vi mislite da političari trebaju zapošljavati rodbinu, podobne, stranačke prijatelje u županijske ili općinske institucije, u javna poduzeća gdje je plaća sigurna, bez obzira na radni učinak?

Što se tiče otvaranja radnih mjesta složio bih se u prvom dijelu vašeg upita, ali mi moramo svi skupa i uz pomoć gospodarskih i vanjsko trgovinskih komora koje, koliko je meni poznato, nisu za svrhu same sebi, jer onu moraju biti inicijatori koji će ispitati tržište, koji će pratiti razne prezentacije, koje će biti, rekao bih, neka vrsta poveznice između Vlade, općine i drugih tijela i samih gospodarstvenika i potencijalnih ulagača. Dok to ne bude tako mislim da ćemo teško naprijed.
A što se tiče samog zapošljavanja podobnih, rodbine i stranačkih kolega to je sigurno jedan trend koji nam je ostao od vremena bivšeg režima, i Vi znate da je tako, ali mislim da je došlo vrijeme da se kaže dosta, da počnu raditi sposobni, a ne podobni, što je bilo i pravilo u mojoj privatnoj firmi. I mislim da sam zato opstao u ovim teškim vremenima krize, recesije i ne znam čega još.
Na kraju sve ovo neće biti dovoljno ukoliko svi mi, pa i Vi, koji na neki način kreirate sliku javnog mijenja, ne promijenimo pristup i ne iziđemo iz negativizma i okrenemo se pozitivnim stvarima. Ako će mediji ili ljudi u medijima i dalje tražiti senzacije i negativne primjere nećemo tako brzo promijeniti sliku koja je sada sveprisutna u našem širem okruženju.
{gallery}robert-bagaric{/gallery}

Ako Vas upitam za gospodarske potencijale HBŽ odgovor je već poznat: poljoprivreda, vjetar, sunce, turizam, šume, nezagađena životna sredina… ali godinama je to samo potencijal-NEISKORIŠTENI? Kada će se početi iskorištavati?

Tu ste u pravu i mislim da je to teško odgovoriti jer smo mi jedna država apsurda i sve što je normalno u nas je nenormalno i obrnuto. Sporost administracije i stavljanjem problema pod tepih, opet ponavljam,  tu smo gdje jesmo.
Evo primjera gdje vjetroparku Mesihovina stoje sredstva osigurana, samo raspisati natječaj za dobavljače i idemo u realizaciju, ali to nije u interesu nekom tko nema vjetra, a ima nešto drugo itd. Mogao bih nabrajati do sutra. Ili primjer nestabilnosti gdje unazad jednu godinu gori zgrada Predsjedništva B i H ili županijske  Vlade… i slični neredi, e,  to nije dobar magnet za privlačenje vanjskih investitora.

Znam da bih Vas trebala pitati više o političkim problemima u HBŽ, pa u Federaciji, u B i H, o neravnopravnosti Hrvata, o poreznoj politici…ali neću, baš zato što ste uronjeni u gospodarstvo, o politici svi sve znaju, a gospodarstvo tone?

Ne bih se složio da o politici baš svi sve znaju, jer se pokušava i takva teza plasirati, mislim da je baš problem u svemu gore navedenom u boljoj koordinaciji gospodarstvenika, gospodarskih i političkih predstavnika, kako županijskih tako i drugih. Dogovor kuću gradi, rekli bi naši stari, jer samo zajedničkim nastupom politike i predstavnika gospodarstva možemo to postići. Politika treba biti servis, a ideja treba doći od gospodarstvenika, onda se možemo nadati boljoj budućnosti.

Što bi trebalo uraditi da se privuče nekoliko ulagača kako bi u Tomislavgradu, u HBŽ, otvorili barem manji pogoni ili obrti: možda osloboditi nekakvih davanja, poreza dvije tri godine…?

Budući da smo mi jedna od najvećih općina po geografskom položaju i najviših po nadmorskoj visini u FiB pa i RBiH. mislim da bismo mi morali imati povlašten status vezano za raznorazna davanja i poreze što bi se definiralo kroz Zakon o područjima od posebne državne skrbi, međutim, na ovom zakonu, kako ja, tako i svi izabrani dužnosnici moramo raditi, tj. lobirati za njegovo donošenje.

Pitanja je mnogo, ali idemo na malo lakša: koliko dugo ste vlasnik male tvornica-pogona za izradu ekšina  i koliko radnika zapošljavate?

Vlasnik sam nepunih 20 godina i mogu reći da sam prezadovoljan sa svim do sada urađenim i ostvarenim. Zapošljavali smo i do 30 radnika, ali s obzirom na krizu sad imamo 16 zaposlenih i mogu reći da su naši proizvodi našli mjesto na europskom tržištu jer smo većim dijelom bili izvoznici za Mađarsku, Austriju, Hrvatsku i jednim dijelom u Švicarsku. 

**********************************************************************************

Prvi vlasnik „mini“ vjetroelektrane u B i H

Mnogi ne znaju da ste vi u B i H, prije 20-tak godina, postavili dva stupa vjetroelektrane i počeli na Sulića Brigu, proizvoditi, privatno, električnu energiju?

Da, tada smo s jednom partnerskom tvrtkom iz Nizozemske montirali dva vjetrostupa, koji su proizvodili i još proizvode po 90 KWS električne

energije koja je bila potrebna našoj tvornici. Međutim, ta moja „mini“ vjetroelektrana proizvodila je više struje nego je tvornici bilo potrebno,

pa sam pokušao s Elektroprivredom u Mostaru nekako dogovoriti, legalizirati, proizvodnu i prodaju električne energije. Bili smo sklopili i neki

predugovor, međutim, budući na nije bilo i još uvijek nema Zakona koji bi to regulirao, bila je to nemoguća misija, pa sam odustao.
Mislim da sada imaju još na dva tri mjesta u B i H takve vjetroelektrane, pa će se, možda, uskoro donijeti i zakon koji bi regulirao to pitanje?!
{gallery}ro-kut{/gallery}

****************************************************************************************

Kako ste sada riješili vlasništvo i upravljanje nad pogonom, pretpostavljam da biste bili u sukobu interesa s funkcijom prvog čovjeka HBŽ i vlasnika i direktora poduzeća?

Budući se naše poduzeće bavi proizvodnjom i većim djelom smo vezani za izvoz i ne izvodimo nikakve građevinske radove u domenu županije, smatram da nisam u sukobu interesa. Bez obzira na to, ja sam prepisao vlasništvo na suprugu, jer nikad ne znaš kad će netko povući to pitanje.

Za Vas u Mesihovini gdje živite  kažu da ste izniman čovjek, široke ruke, spreman pomoći u svakom pogledu: pomoći nemoćnim susjedima, posuditi ili dati novac ljudima u potrebi, da ste plaćali i još uvijek plaćate starački dom nekima. Je li to točno, ili se pretjeruje, kao pred izbore?

Ne znam što bih rekao, ako se tako kaže vjerojatno ima nešto od toga, ali ne bih sada o tome. Možda su djela najbolji pokazatelj.

Što smatrate najvažnijom zadaćom u četverogodišnjem mandatu predsjednika Skupštine HBŽ?

Pomoći kako gospodarstvu tako i podizanju općine na jedan veći nivo i maksimalno korištenje povlastica s obzirom na nadmorsku visinu od 900 metara. 

I na kraju lagano pitanje: pratite li medije i što mislite o medijima u HBŽ, prije svega o portalima, a ima ih desetak, i o radio postajama, njih

četiri?

Naravno da pratim medije i mogu reći da svi imamo prostora za napredak, i gospodarstvo, i politika, i mediji. Ipak se mi još učimo demokraciji i

nismo se još uspjeli prebaciti iz jednostranačja u višepartijski sustav. Vrijeme će učiniti svoje, ali se bojim da nam ga ne ponestane. Stoga svi

skupa moramo raditi na promjeni svijesti i okretanju pozitivizmu. Naravno da mediji imaju ulogu korektiva vladajućih i neovisnosti i do sada ste

to dobro radili. Mislim da zaslužujete pozitivnu ocjenu.

www.tomislavnews.com /Razgovarala: Ljuba Đikić/ Foto: Davor Đikić