TG Vijesti

SVETI OTAC U SARAJEVU: Donosimo Papinu propovijed na svetoj misi i sve što je rekao u Sarajevu!

396Pregleda

Do sada smo donosili fotografije duvanjskih hodočasnika u Sarajevo na susret sa Svetim Ocem, a sada donosimo sve što je rekao Sveti Otac u Sarajevu, ali što su rekli i domaćini! PAPA U SARAJEVU, IZ SATA U SAT!

 

PAPA STIGAO U SARAJEVO
Papa Franjo stigao je u Međunarodnu zračnu luku Sarajevo u subotu 6. lipnja u 9 sati. Zrakoplov Alitalije je pri slijetanju bio urešen vatikanskom i bosanskohercegovačkom zastavicom.
U zračnoj luci dočekali su ga vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, apostolski nuncij u BiH nadbiskup Luigi Pezzuto i član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda dr. Dragan Čović. U pratnji pape Franje su, uz državnog tajnika kardinala Pietra Parolina, još dvojica kardinala: Jean Louis Tauran i Kurt Koch, predstojnici Vijeća za međureligijski dijalog i Vijeća za jedinstvo kršćana.
Prvi je u zrakoplov pozdraviti Papu ušao apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini, a zatim su papu Franju po izlasku iz zrakoplova pozdravili član predsjednštva dr. Dragan Čović i kardinal Vinko Puljić. Nakon što se pozdravio s izaslanstvom BiH, papa Franjo je pozdravio i rukovao se sa djecom i mladima koji su ga dočekali u narodnim nošnjama i pjesmom.
U izaslanstvu BiH na dočeku u zračnoj luci bila je i veleposlanica Bosne i Hercegovine u Vatikanu Slavica Karačić, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara, premijer Federacije BiH Fadil Novalić, predsjednica Ustavnog suda F BiH Kata Senjak, premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković, gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić. Na svečanosti dočeka bio je i vojnik sa zastavom i jedinica Oružanih snaga BiH.
Papu je u zračnoj luci dočekalo i oko 150 djece odjevene u narodne nošnje naroda i krajeva Bosne i Hercegovine, u organizaciji HKD Napredak. U programu dočeka sudjelovali su Radničko kulturno-umjetničko društvo Proleter iz Sarajeva, folklorni sastav Hrvatskoga kulturnog društva Napredak iz Busovače, Kulturno-umjetničko društvo Topala iz Viteza, Kulturno-sportsko društvo Rakitno (Posušje), Izvorna folklorna skupina Sloga iz Guče Gore (Travnik), Udruga Društvo Brešćana iz Breške (Tuzla), kao i članovi Židovske općine Sarajevo te djeca djelatnika Međunarodne zračne luke Sarajevo.
Iz zračne luke Papa se odvezao u plavome Fordu Focusu.
Slijedi svečana ceremonija dočeka te susret Svetoga Oca s članovima Predsjedništva BiH.

PAPIN BRZOJAV PREDSJEDNICI REPUBLIKE HRVATSKE   

U trenutku napuštanja rimske zračne luke na putu za Sarajevo, papa Franjo je uputio Predsjednici Republike Hrvatske Kolindi Grabar-Kitarović brzojav. „Molim Svemogućeg Boga da vodi cijelu zemlju putovima mira, pravde i općeg dobra”, ističe se u Papinom brzojavu na engleskom jeziku.

PAPA PRED ZGRADOM PREDSJEDNIŠTVA  B i H
    
 U plavom Ford Focusu koji nije blindiran papa Franjo stigao je u 9.43 sati pred zgradu Predsjedništva BiH dočekan burnim pljeskom nazočnih gdje mu je priređen svečani doček uz vojne počasti i intoniranje himni. Svetoga Oca dočekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Mladen Ivanić, a pozdravila su ga i druga dvojica članova Predsjedništva dr. Dragan Čović i Bakir Izetbegović. Pred zgradom Predsjedništva upriličeno je i predstavljanja izaslanstava Bosne i Hercegovine i Svete Stolice.
U izaslanstvu Svete Stolice su državni tajnik kardinal Pietro Parolin, predsjednik Papinskog vijeća za međureligijski dijalog kardinal Jean-Louis Tauran, predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana kardinal Kurt Koch, apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini Luigi Pezzuto, predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice o. Frederico Lombardi i drugi.
Slijedi susret pape Franje sa člаnоvima Prеdsјеdništvа BiH dr. Mladenom Ivanićem, Bakirom Izetbegovićem i dr. Draganom Čovićem.
Nakon zatvorenog dijela susreta, predviđeno je zajedničko fotografiranje, te govori pape Franje i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH dr. Mladena Ivanića.

PAPIN GOVOR U PREDSJEDNIČKOJ PALAČI U SARAJEVU
Zatim će Papa u pratnji članova Predsjedništva BiH ispred zgrade Predsjedništva pustiti iz kaveza golubove kao poruku mira i okupljenim građanima uputiti pozdrav: Mir vama! Vlasnik golubova je mostarski poštar Marin Cvitković.
Prijeko je potreban strpljiv dijalog, pun povjerenja, tako da pojedinci, obitelji i zajednice mogu prenositi vrijednosti vlastite kulture i prihvaćati sve ono dobro u tuđim iskustvima. Na ovaj bi način mogle zacijeliti čak i velike rane nedavne prošlosti, a na budućnost bi se gledalo s nadom, te bismo se, slobodni od svakoga straha i mržnje, suočavali sa svakodnevnim problemima s kojima je svaka građanska zajednica pozvana suočiti se, rekao je Papa
Prijeko je potreban strpljiv dijalog, pun povjerenja, tako da pojedinci, obitelji i zajednice mogu prenositi vrijednosti vlastite kulture i prihvaćati sve ono dobro u tuđim iskustvima. Na ovaj bi način mogle zacijeliti čak i velike rane nedavne prošlosti, a na budućnost bi se gledalo s nadom, te bismo se, slobodni od svakoga straha i mržnje, suočavali sa svakodnevnim problemima s kojima je svaka građanska zajednica pozvana suočiti se, rekao je Papa

Dolazim kao hodočasnik mira i dijaloga, istaknuo je papa Franjo u svome prvom govoru u Sarajevu na susretu s predstavnicima vlasti u Predsjedničkoj palači. U ovoj zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, židova i kršćana imaju važnost koja seže daleko izvan granica Bosne i Hercegovine. Ovime se daje svjedočanstvo cijelome svijetu kako je suradnja među različitim narodima i religijama u svrhu općega dobra itekako moguća, istaknuo je Papa. Sveti je Otac izrazio želju da Bosna i Hercegovina, nakon što su se olujni crni oblaci konačno udaljili, uz doprinos svih mogne nastaviti na započetom putu, tako da nakon studene zime procvjeta proljeće.
Radostan sam što sam došao u ovaj grad koji je mnogo propatio u krvavim sukobima u prošlome stoljeću, a koji je ponovno postao mjesto dijaloga i mirnoga suživota. Sarajevo, baš kao i Bosna i Hercegovina ima posebno značenje za Europu i čitav svijet, istaknuo je Papa podsjećajući kako su stoljećima na tim prostorima vladali međusobni prijateljski i srdačni odnosi pripadnika različitih narodâ i kulturâ. Sarajevo, nastavio je Papa, predstavlja jedno veliko raskrižje kultura, naroda i vjera; takva uloga zahtijeva da se uvijek iznova grade novi mostovi te da se postojeći istovremeno obnavljaju i čuvaju, kako bi se osigurali učinkoviti, sigurni i civilizirani odnosi. Potreban nam je razgovor, otkrivanje bogatstva svakoga od nas, vrednovanje onoga što nas ujedinjuje te doživljavanje razlika kao mogućnost rasta, pritom poštujući svakog pojedinca. Prijeko je potreban strpljiv dijalog, pun povjerenja, tako da pojedinci, obitelji i zajednice mogu prenositi vrijednosti vlastite kulture i prihvaćati sve ono dobro u tuđim iskustvima. Na ovaj bi način mogle zacijeliti čak i velike rane nedavne prošlosti, a na budućnost bi se gledalo s nadom, te bismo se, slobodni od svakoga straha i mržnje, suočavali sa svakodnevnim problemima s kojima je svaka građanska zajednica pozvana suočiti se, poručio je Papa u svom prvom govoru tijekom apostolskog putovanja u Sarajevo.
Dolazim kao hodočasnik mira i dijaloga, 18 godina poslije povijesnoga posjeta Svetoga Ivana Pavla II., koji se zbio neposredno nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma. Drago mi je vidjeti postignute napretke, na kojima trebamo zahvaliti Gospodinu i tolikim ljudima dobre volje. Međutim, važno je ne zadovoljiti se postignutim, nego tražiti kako učiniti daljnje korake u učvršćivanju međusobnog povjerenja te stvarati prilike za produbljivanje uzajamnog poznavanja i poštovanja. Podrška ovakvom razvoju i temeljni uvjet su blizina i suradnja međunarodne zajednice, osobito Europske Unije i svih država i organizacija koje su prisutne i koje djeluju na području Bosne i Hercegovine. Bosna i Hercegovina je, konačno, sastavni dio Europe. Njezini uspjesi i drame potpuno se uklapaju u povijest europskih uspjeha i drama, te su u isto vrijeme velika opomena kako bi se uložile sve raspoložive snage da započeti mirovni procesi postanu sve čvršći i stabilniji, rekao je Papa.
U ovoj zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, židova i kršćana imaju važnost koja seže daleko izvan granica Bosne i Hercegovine. Ovime se daje svjedočanstvo cijelome svijetu kako je suradnja među različitim narodima i religijama u svrhu općega dobra itekako moguća; kako pluralizam kultura i tradicija može potaknuti i oživotvoriti neponovljivo i učinkovito rješavanje problema; kako se čak i najdublje rane mogu izliječiti zajedničkim hodom koji pročišćava sjećanja i daje nadu za budućnost. Papa je zatim u svome govoru spontano dodao kako je tu nadu vidio na licima djece, muslimana, pravoslavaca, židova katolika i ostalih manjina, koja su ga radosno dočekala u zračnoj luci u Sarajevu. To je nada!, istaknuo je Papa
Svi bismo trebali prepoznati naše temeljne ljudske vrijednosti, kako bismo se uspješno suprotstavili divljaštvu onih koji bi od svake različitosti htjeli stvoriti priliku za nasiljem. U ime se ovih vrijednosti može i mora surađivati, graditi i razgovarati, opraštati i s njima rasti. One tako dopuštaju suzvučju različitih glasova da se oblikuju u plemenit i skladan himan, nasuprot fanatičnom kriku mržnje. Političari su pozvani na plemenitu zadaću da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći prvenstveno na očuvanju temeljnih ljudskih prava, među kojima istaknuto mjesto ima ono o vjerskoj slobodi. Na taj će se način konkretnim zalaganjem moći izgraditi mirotvornije i pravednije društvo, u kojem bi se uz pomoć svakoga člana rješavali mnogovrsni problemi iz svakodnevnoga života naroda. Da bi se ovo ispunilo, prijeko je potrebna stvarna jednakost svih građana pred zakonom, posebno u njegovoj provedbi, bez obzira na njihovu etničku, vjersku ili geografsku pripadnost: tako će se svi, bez razlike, u potpunosti osjećati dionicima javnoga života i, uživajući ista prava, moći će aktivno dati svoj posebni doprinos općem dobru.
Na kraju svoga govora Papa je podsjetio kako Katolička Crkva sudjeluje u projektu materijalne i moralne obnove Bosne i Hercegovine molitvom i zalaganjem svojih vjernika i institucija, dijeleći tako njezine radosti i brige, želi i dalje neumorno svjedočiti svoju posebnu blizinu prema siromašnima i potrebnima, potaknuta naukom i primjerom svojega božanskog Učitelja, Krista. Sveta se Stolica raduje svemu što je postignuto u ovim godinama i jamči svoju skrb u promicanju suradnje, dijaloga i solidarnosti, svjesna da su mir i međusobna pažnja u civiliziranom i uređenom suživotu nužni uvjeti za trajan i stvaran razvoj. Time ujedno želi da Bosna i Hercegovina, nakon što su se olujni crni oblaci konačno udaljili, uz doprinos svih mogne nastaviti na započetom putu, tako da nakon studene zime procvjeta proljeće, istaknuo je Papa.
Nakon zatvorenog dijela susreta pape Franje s člаnоvima Prеdsјеdništvа BiH dr. Mladenom Ivanićem, Bakirom Izetbegovićem i dr. Draganom Čovićem, održano je zajedničko fotografiranje, te govori pape Franje i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH dr. Mladena Ivanića.
Zatim je Papa u pratnji članova Predsjedništva BiH ispred zgrade Predsjedništva BiH pustio iz kaveza golubove kao poruku mira i okupljenim građanima uputio pozdrav: Mir vama! Vlasnik golubova je mostarski poštar Marin Cvitković.
       
POZDRAVNI GOVOR PREDSJEDAVAJUĆEG B i HA IVANIĆA PAPI FRANJI
Vjerujemo da je vrijeme nerazumijevanja, netolerancije i podijeljenosti zauvijek iza nas, da smo naučili lekciju iz skore prošlosti i da je pred nama novo vrijeme, vrijeme razuma i pomirenja, vrijeme suradnje. Postignut je veliki napredak, ali se ne smije zanemariti činjenica, da još uvijek nije ostvarena puna ravnopravnost svih građana u svakom dijelu ove zemlje i na tome svi zajedno moramo predano raditi.
    Vjerujemo da je vrijeme nerazumijevanja, netolerancije i podijeljenosti zauvijek iza nas, da smo naučili lekciju iz skore prošlosti i da je pred nama novo vrijeme, vrijeme razuma i pomirenja, vrijeme suradnje. Postignut je veliki napredak, ali se ne smije zanemariti činjenica, da još uvijek nije ostvarena puna ravnopravnost svih građana u svakom dijelu ove zemlje i na tome svi zajedno moramo predano raditi

Nakon zatvorenog dijela susreta pape Franje sa članovima Predsjedništva BiH predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Mladen Ivanić pred članovima izaslanstava Svete Stolice i visokim uglednicima uputio je Svetom Ocu riječi dobrodošlice u Bosnu i Hercegovinu.
„Dobro došli u Bosnu i Hercegovinu, zemlju susreta različitih civilizacija, zemlju kontrasta gdje je eho svake riječi daleko jači i trajniji nego bilo gdje drugdje, zemlju јаkih emocija, kako ljubavi i milosrđa, tako i onih drugih, manje lijepih”, rekao je dr. Ivanić.
„Vаšа Svеtоsti, dоbrо dоšli kао pоglаvаr Rimоkаtоličkе Crkvе, kоја zајеdnо sа Srpskоm prаvоslаvnоm Crkvоm, Islаmskоm zајеdnicоm i Židovskom zајеdnicоm u BiH imа svоје duboke povijesne kоriјеnе. Želimo graditi Bosnu i Hercegovinu kao društvo po mjeri čovjeka i po mjeri svih religija. Ostvarenje takvog cilja nije jednostavno i predstavlja vеlikо iskušеnjе kako za političke i religijske vođe, tako i za svakog građanina. Iskušеnjе u kојеm svаkој žrtvi iz prоšlоsti, а i pоžrtvоvаnju nаs živih dаnаs, mоrаmо dаti smisао u uzајаmnоm služеnju u cilјu mirа, tolerancije, slоbоdе i dоstојаnstvа”, rekao je dr. Ivanić.
Rekao je da je Bosna i Hercegovina bila simbol istinskog razumijevanja i ljubavi različitih nacija i religija, ali i simbol duboke podijeljenosti, međusobnih sukoba i patnje. „Vjerujemo da je vrijeme nerazumijevanja, netolerancije i podijeljenosti zauvijek iza nas, da smo naučili lekciju iz skore prošlosti i da je pred nama novo vrijeme, vrijeme razuma i pomirenja, vrijeme suradnje. Postignut je veliki napredak, ali se ne smije zanemariti činjenica, da još uvijek nije ostvarena puna ravnopravnost svih građana u svakom dijelu ove zemlje i na tome svi zajedno moramo predano raditi”, rekao je dr. Ivanić.
Istaknuo je da su u BiH posvećeni izgradnji dobrih odnosa sa susjedima i drugim državama regije. „Zajedno s njima, spremni smo raditi na ublažavanju pojedinačnih nacionalizama, većoj upućenosti jednih na druge i funkcionalnijoj međusobnoj suradnji, a sve u cilju ostvarivanje zajedničkih interesa i ekonomskog napretka cijele regije. Ideje zajedništva, solidarnosti i tolerancije temelj su Europske unije, a Europa kuća spokoja za svakog njenog građanina. Nadamo da su vrata Europske unije otvorena za sve zemlje jugoistoka Europe, koje kroz suštinske reforme u procesu integracija, žele postati njeni ravnopravni članovi. U tome, Vaša Svetosti, očekujemo Vašu iskrenu i punu podršku”, rekao je dr. Ivanić.
„Vaš posjet Bosni i Hercegovini doživljavaju kao snažnu podršku ljubavi, toleranciji, skromnosti i međusobnom razumijevanju, jer Vas ljudi širom svijeta doživljavaju kao vjerskog poglavara bliskog običnom čovjeku, kao poglavara koji promovira skromnost, ali i toleranciju prema drugom i drugačijem, čovjeku koji poziva na ljubav među ljudima. Vaša svetosti, Vaša nazočnost danas u Sarajevu i Bosni i Hercegovini, veliki je događaj za sve nas, a Vaše poruke mira nas istinski ohrabruju. Svojim posjetom omogućujete da Bosna i Hercegovina ponovo bude globalni medijski događaj, ali ovaj put, za razliku od ranijih godina, događaj s veoma pozitivnim porukama. Ovim narodima treba poticaj da se probude i okrenu budućnosti, da sve loše iz prošlosti stave na stranu, da probude nadu i da se uvjere da mogu bolje. Vaš posjet je jedan od najsnažnijih poticaja koje smo mogli dobiti i na tome Vam, Vaša svetosti, najiskrenije hvala”, rekao je dr. Ivanić Papi. Izrazio je duboko uvjerenje da Papin posjet predstavlja ohrabrenje za daljnji dijalog u rješavanju ne samo međureligijskih, već i praktičnih životnih pitanja. „Vaš boravak u Sarajevu karakterističan po živom, dobrom i odlučnom stavu o sadašnjosti i budućnosti potaknut će našu međusobnu suradnju i to predstavlja ogromnu korist za sve građane Bosne i Hercegovine. U tom smislu, još jednom Vas pozivamo da svoju poruku mira, nade i zajedništva prenesete duboko u svakog čovjeka, ne samo u Bosni i Hercegovini,već širom svijeta do kojeg ona može doprijeti”, rekao je dr. Ivanić papi Franji.

Sarajevski gradonačelnik Papi u znak dobrodošlice i priznanja predao ključeve grada Sarajeva i povelju

Papa Franjo je stigao na prepuni stadion Koševo. Sveti Otac je na stadion došao u otvorenom papamobilu, a u s njime je bio kardinal Vinko Puljić. Sveti Otac se provezao među vjernicima koji su ga pozdravljali na hrvatskome i španjolskom jeziku, te uzvikivali „Papa mi te volimo”.
Papu je dočekao gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić koji mu je u znak dobrodošlice i priznanja predao ključeve grada Sarajeva i povelju.
Prema odluci Gradskog vijeća Grada Sarajeva o priznanjima i nagradama Grada Sarajeva, ključ Grada Sarajeva je priznanje koje se dodjeljuje afirmiranim i priznatim osobama, građanima Bosne i Hercegovine i stranim državljanima koji su dali poseban prinos razvoju i očuvanju civilizacijskih vrijednosti i poseban doprinos miru u svijetu. Dodjela ključa Grada Sarajeva simbolizira trajnu vezu Grada i žitelja grada Sarajeva s osobama koje su zaslužile to visoko priznanje.
Uz ključ Grada Sarajeva dodjeljuje se i povelja. Ključ Grada Sarajeva i povelju dizajnirao je i ručno izradio bosanskohercegovački umjetnik i redovni profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu Salem Obralić.
Ključ je izliven u bronci, poliran i nalazi se u dizajniranoj kutiji od drveta divlje trešnje. Osmišljen je u vidu ključeva iz srednjovjekovnog doba. Na rezi ključa oslikane su bogomolje s mostom tipa Šeher-Čehajine ćuprije kakav se nalazi i na grbu Grada Sarajeva.
Priznanje se sastoji od kutije s ključem i povelje s tekstom na bosanskom i talijanskom jeziku. U vrhu povelje utisnuta je Višegradska kapija kao simbol ulaza u Sarajevo.

U obrazloženju dara navodi se da se papa Franjo zalaže za stabilnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu, jednakih prava za sve njezine građane, zbog čega će mu biti dodijeljeno priznanje „Kljuĉ Grada Sarajeva”. Odluku o dodjeli ovog priznanja Gradsko vijeće Grada Sarajeva donijelo je na svojoj redovnoj sjednici održanoj 29. travnja 2015. god.
Ovim priznanjem žitelji Sarajeva iskazuju svoje poštovanje i zahvalnost za izniman doprinos Njegove svetosti razvoju i očuvanju civilizacijskih vrijednosti, mira i suživota u Bosni i Hercegovini.

MISNA PROPOVIJED SVETOG OCA U SARAJEVU

u našemu vremenu težnja za mirom i trud oko njegovog postizanja sukobljavaju se s činjenicom da se u svijetu trenutno vode toliki oružani sukobi. To je jedna vrsta trećega svjetskog rata, koji se vodi “u dijelovima” te se, u kontekstu globalne komunikacije, doživljava prava ratna klima. – Danas se, draga braćo i sestre, još jednom iz ovoga grada uzdiže vapaj naroda Božjega i svih muškaraca i žena dobre volje: nikada više rata!
Na misi koju papa Franjo predvodi na stadionu Koševo u Sarajevo, u molitvi vjernika molilo se za Svetoga Oca, kao i za Crkvu u Bosni i Hercegovini.
I u našemu vremenu težnja za mirom i trud oko njegovog postizanja sukobljavaju se s činjenicom da se u svijetu trenutno vode toliki oružani sukobi. To je jedna vrsta trećega svjetskog rata, koji se vodi “u dijelovima” te se, u kontekstu globalne komunikacije, doživljava prava ratna klima. – Danas se, draga braćo i sestre, još jednom iz ovoga grada uzdiže vapaj naroda Božjega i svih muškaraca i žena dobre volje: nikada više rata!

Mir je Božji dar, Božji plan za čovječanstvo, povijest i sve stvoreno. To je plan koji uvijek nailazi na protivljenja čovjeka i zloga, rekao je papa Franjo u homiliji na misi na stadionu Koševu u sklopu svoga apostolskog pohoda Sarajevu.
I u našemu vremenu težnja za mirom i trud oko njegovog postizanja sukobljavaju se s činjenicom da se u svijetu trenutno vode toliki oružani sukobi. To je jedna vrsta trećega svjetskog rata, koji se vodi “u dijelovima” te se, u kontekstu globalne komunikacije, doživljava prava ratna klima, upozorio je Papa te nastavio: Postoje neki koji bi namjerno htjeli stvarati i izazivati ovu klimu, posebno oni koji nastoje izazvati sukobe među različitim kulturama i civilizacijama, te oni koji smišljaju ratove kako bi prodavali oružje. Ali rat podrazumijeva djecu, žene i starce u izbjegličkim kampovima; podrazumijeva prisilno napuštanje domova; podrazumijeva razrušene kuće, ulice i gospodarske objekte; podrazumijeva iznad svega tolike razorene živote. Vi to vrlo dobro znate, jer ste sve ovo doživjeli upravo ovdje: kolika patnja, kolika razaranja, kolika bol! Danas se, draga braćo i sestre, još jednom iz ovoga grada uzdiže vapaj naroda Božjega i svih muškaraca i žena dobre volje: nikada više rata!, snažno je istaknuo Papa.
Usred ove ratne klime, nastavio je Papa, poput sunčeve zrake koja prodire kroz oblake odzvanja Isusova riječ u Evanđelju: “Blago mirotvorcima” (Mt 5,9). Poziv je ovo uvijek aktualan koji vrijedi za svaki naraštaj. Ne kaže “Blaženi propovjednici mira”: svatko je sposoban govoriti o njemu, čak na licemjeran i lažan način. Ne. Kaže: “Blago miro-tvorcima”, to jest, onima koji ga tvore, stvaraju. Stvarati mir svojevrsno je umijeće: zahtijeva se strast, strpljivost, iskustvo, postojanost. Blaženi su oni koji siju mir svojim svagdanjim radom, s gestama služenja, bratstva, dijaloga, milosrđa… Upravo će se ovi “sinovima Božjim zvati”, jer Bog sije mir uvijek i posvuda; u punini vremena poslao je u svijet svojega Sina da imamo mir! Stvarati mir je posao koji se neumorno ostvaruje svakoga dana, korak po korak.
Ali kako se stvara, kako se ostvaruje taj mir?, zapitao se Papa te odgovorio riječima proroka Izaije: Mir je djelo pravde. Niti ovdje se ne radi o teoriji i planiranju pravde, već o pravdi koja je primijenjena, življena. Novi Zavjet nas uči kako je savršeno ispunjenje pravde ljubiti bližnjega kao sebe same. O, kako se mijenjaju stvari kada, s milošću Božjom, slijedimo ovu zapovijed. To je zbog toga jer se mi mijenjamo! Ona osoba, onaj narod kojega sam dosada doživljavao kao neprijatelja, zapravo ima isto lice kao i ja, moje srce, moju dušu. Imamo istoga Oca na nebesima. Dakle, istinska bi pravednost bila činiti toj osobi, tome narodu, sve ono što bih volio da bude učinjeno meni i mome narodu, poručio je Papa.
U nastavku homilije Papa je istaknuo kako nam je sveti Pavao pokazao prijeko potrebne osjećaje za stvaranje mira: “Zaodjenite se u milosrdno srce, dobrostivost, poniznost, blagost, strpljivost te podnosite jedni druge praštajući si, ako tko ima protiv koga kakvu pritužbu! Kao što je Gospodin vama oprostio, tako i vi!”.
To su osjećaji koji nam pomažu da, ondje gdje živimo, postanemo “umjetnici” u stvaranju mira. No, ne dajmo se zavaravati da ovo ovisi samo o nama! Pali bismo tada u prazni moralizam! Mir je dar Božji, ne u kakvom magijskom smislu, nego upravo u ovomu: On – Krist, sa svojim Duhom, može utisnuti u naša srca i tijela ove osjećaje i učiniti nas istinskim oruđem svojega mira. I, ponirući još dublje, Apostol nam govori kako je mir dar Božji baš zato jer je plod njegove pomirbe s nama. Samo ako se pomiri s Bogom, čovjek postaje pravi mirotvorac, rekao je Papa.

MOLITVA VJERNIKA I PRINOS DAROVA
Gospodine, ostani s nama i daruj nama, svome narodu, rast u vjeri i nesebičnost u ljubavi prema bližnjima, glasio je jedan od zaziva. Također se molilo da Gospodin pozove brojne mlade iz te zemlje u svećenička i redovnička zvanja, te da ih učini odvažnim svjedocima svoga evanđelja. Molitva je upućena Svevišnjem Ocu da izlije svoga Duha na sve one koji su odgovorni za društveni napredak, a osobito za napredak Bosne i Hercegovine, da bi u njoj svaka osoba i svi narodi živjeli u miru, pravednosti i slobodi. Molitva je upućena i da Gospodin svojim blagim pogledom prati sve obitelji kako bi postale njegove male obiteljske Crkve u kojima se uči kako rasti i živjeti evanđeoski duh.
Zazive su čitali djelatnik pučke kuhinje Središnjice Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije Damir Boras, župljanin župe Stup; srednjoškolac Ivan Brkić iz župe Bistrica kod Uskoplja; vjeroučiteljica iz Žepča s. Mirjam Ramljak, milosrdnica Sarajevske provincije sestara milosrdnica sa sjedištem u Sarajevu; general pukovnik Anto Jeleč, načelnik Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH, rodom iz Omanjske u Usori; te policajac Marinko Jonjić, iz zeničke župe Čajdraš, djelatnik Policijske uprave I. Zenica iz Policijske stanice Centar, otac troje djece i zauzeti suradnik zeničke župe Čajdraš.
Darove je na oltar prinijela obitelj Petra i Milenke Ivančić sa šestoro djece iz Rame i župe Presvetog Srca Isusova Prozor u Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Oni su prinijeli darove za euharistijsko slavlje s papom Franjom: kruh, vino i vodu. Ova obitelj ima pet kćeri Ružicu, Zoricu, Katarinu, Mariju i Luciju, te sina Ivana bogoslova Vrhbosanske nadbiskupije, koji je pred završetkom Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu i blizu đakonskog i svećeničkog ređenja.

ZAVRŠILO EUHARISTIJSKO SLAVLJE NA KOŠEVU-ZAHVALA KARDINALA VINKA PULJIĆA

“Sveti Oče, ponesite nas u svom pastirskom srcu” – zahvala kardinala Vinka Puljića

Na Olimpijskom stadionu Koševo završilo je euharistijsko slavlje koje je uz sudjelovanje oko 65 tisuća vjernika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i drugih europskih zemalja predvodio papa Franjo.
Nakon popričesne molitve, Papin domaćin, vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić izrekao je riječi zahvale.
Hvala vam na Vašoj prisutnosti danas među nama. Hvala vam na Vašoj molitvi s nama i za nas. Hvala vam na pastirskoj riječi koju ste nam uputili. U ime svih nas ovdje okupljenih: kardinala, biskupa, svećenika, redovnika i redovnica i svih vjernika, ali i u ime ovdje nazočnih predstavnika vlasti i predstavnika raznih razina društva i svih ljudi dobre volje, najsrdačnije Vas pozdravljam i najiskrenije Vam zahvaljujem, rekao je kardinal, te nastavio „s Vašom molitvom ujedinili smo svoje glasove ne samo mi na ovom stadionu nego i tisuće onih koji nas prate putem medija. Uvjeren sam da nisu molili samo katolici nego i svi drugi, svatko na svoj način, a dobrim željama ujedinili su se i oni koji sebe ne smatraju vjernicima. Hvala medijima što su se danas stavili u službu dobra, rekao je kardinal Puljić.
Nadalje je podsjetio na strašne ratove koje je u prošlom stoljeću pretrpjela Bosna i Hercegovina, što se odrazilo i na Katoličku Crkvu koja je prepolovljena.
Sa žalošću konstatiramo da nas je svakim danom sve manje. Vaša očinska riječ, pastirska molitva i snažna vjerodostojna prisutnost daju nam snagu živjeti ovdje i s drugima raditi na izgradnji mira i dijaloga u ovoj zemlji. Ako nas je Bog u ovoj zemlji pozvao u život i od cijele kugle zemaljske izabrao da nam baš ovdje udahne dah života, zar da tu zemlju ne volimo? Zar da se bojimo tu živjeti, ako je Bog s nama i ako smo mi s Bogom? Ako Bog daje da se rodimo kao različiti, zar da se te različitosti bojimo?, rekao je kardinal, te istaknuo kako je „ovaj dan i ovaj događaj snažna potpora za nas pastire i sve vjernike u ovoj zemlji”, jer, nastavio je kardinal Puljić, „tu su brojni hodočasnici iz okolnih zemalja koji su vas došli vidjeti, čuti, doživjeti i osnažiti se da svoje kršćanstvo mogu i dalje smjelo i odvažno živjeti te graditi mir i njegovati dijalog”.
Kardinal Puljić je izrekao zahvalu svima koji su svojim dolaskom pokazali svoju blizinu, ljubav i solidarnost s vjernicima u Bosni i Hercegovini, a zahvalu je izrekao i svima koji su pomogli u pripremi susreta.
Obraćajući se Papi, kardinal je rekao „Sveti Oče, koristim ovu blagoslovljenu prigodu da Vam zahvalim što ste nas biskupe iz Bosne i Hercegovine, prigodom našeg pohoda „ad limina apostolorum” 16. ožujka 2015. u Vatikanu, saslušali dok smo Vam govorili o stanju u Bosni i Hercegovini i u našoj krajevnoj Crkvi, o nedavnom ratu i poraću, o brojnim odlascima posebno mladih, o poteškoćama s kojima se susreću brojni ljudi u ovoj zemlji. Posebno Vam zahvaljujem što ste nas ohrabrili i potaknuli nas da ne štedimo svoje snage u podupiranju slabih; da pomognemo – na način kako nam je najprikladnije – sve one koji imaju iskrenu i opravdanu želju za ostankom u rodnoj zemlji; da utažujemo duhovnu glad onih koji vjeruju u neprolazne vrijednosti, proizašle iz Evanđelja. To istinski nastojimo činiti. Ali potrebna nam je potpora i ohrabrenje koje ste nam danas donijeli svojom prisutnošću i svojom pastirskom riječju.
Ovdje je naše stoljetno korijenje. Kroz povijest smo proživljavali razne valove progona, mučeništva i nepravdi kao i mnogi drugi. Zahvaljujući hrabroj vjeri naših predaka i njegovanju vjere u obiteljima, opstali smo do danas. Vaši predšasnici na Petrovoj stolici imali su osjećaja za naše patnje i sluha za naše vapaje. I Vama, Sveti Oče, od srca zahvaljujemo na razumijevanju za ovu zemlju i za sve narode i za sve ljude u njoj, a posebno za katolike koji su najvećim dijelom Hrvati. Vaša prisutnost nas hrabri. U isto vrijeme to je poruka svijetu da želimo biti ono što jesmo i opstati s drugima i drugačijima na svojoj rodnoj grudi, otvoreni graditi budućnost ove zemlje na temeljima jednakih prava i sloboda”. Kardinal je podsjetio i kako je Crkva u BiH iznjedrila brojne mučenike i hrabre svjedoke vjere poput Banjolučanina bl. dr. Ivana Merza, bl. pet sestara Kćeri Božje ljubavi nazivanih Drinskim mučenicama, a očekuje se i skoro proglašenje blaženim časnog sluge Petra Barbarića, sjemeništarca rođenog u Hercegovini i školovanog u Bosni, te sluge Božjeg Josipa Stadlera i fra Lovre Milanovića.
„Sveti Oče, ponesite nas u svom pastirskom srcu. Kao Vi često znate ljubazno reći da ne zaboravimo moliti za Vas, tako i ja, krhki pastir ove mjesne Crkve, molim Vas, Sveti Oče: uključite nas u svoje molitve da ne posustanemo noseći se svaki dan s brojnim izazovima života. Htjeli bismo biti radosni svjedoci nade i oduševljeni navjestitelji radosne vijesti, a to nije moguće bez milosti Božje. Blagoslovite nas i neka nas taj apostolski blagoslov krijepi i jača u našem poslanju na ovim prostorima i u ovim vremenima”, molbu je koju je na kraju izrekao kardinal Puljić.
Euharistijsko slavlje završilo je zdušnim pjevanjem „Zdravo Djevo”.
Nakon mise na stadionu Koševu papa Franjo se uputio na susret i ručak s biskupima Bosne i Hercegovine i svojom pratnjom u apostolsku nuncijaturu.

KARDINAL PAROLIN SASATAO SE S ČLANOVIMA VIJEĆA MINISTARA B I H

Potvrđeni su izuzetno dobri bilateralni odnosi Svete Stolice i Bosne i Hercegovine

U vrijeme dok je papa Franjo u apostolskoj nuncijaturi, državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin sastao se s prvim ljudima Vijeća ministara BiH, izvijestio je BHRT na svom portalu.
Primili su ga predsjedavajući Vijeća ministara BiH dr. Denis Zvizdić i zamjenici predsjedavajućeg, ministri Mirko Šarović i Vjekoslav Bevanda.
Oni su gosta iz Vatikana upoznali s aktualnom političkom i ekonomskom situacijom u BiH i istaknuli da je BiH opredijeljena za europske integracije.
Predsjedavajući Vijeća ministara dr. Zvizdić zahvalio je Svetoj Stolici na podršci koju kontinuirano daje Bosni i Hercegovini. On je upoznao kardinala Parolina s procedurom usvajanja Zakona o vjerskim praznicima i rekao da postoji suglasnost svih konfesionalnih zajednica i da će vrlo brzo biti stavljen na usvajanje.
Kardinal Parolin rekao je da je radostan zbog posjeta Bosni i Hercegovini i izrazio nadu da će Papin pohod pomirenja i mira ostaviti dubok trag u izgradnji suživota i dijaloga.
Tijekom razgovora potvrđeni su izuzetno dobri bilateralni odnosi Svete Stolice i Bosne i Hercegovine.

Predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice o. Frederico Lombardi održao je brifing za novinare u Press-centru u Sarajevu. On je istaknuo da je Papa odaslao poruke mira i suživota, a posjet Svetoga Oca Bosni i Hercegovini prolazi prema planu. “Papa je dodao dva dodatka u svojim govorima. Prvi dodatak je kada je na samom početku rekao kako se treba prijeći s kulture sukoba na kulturu susreta. To je poruka cijele njegove službe i značajno je da je htio taj svoj moto primijeniti na BiH. Drugi dodatak je riječ “nada”. To je ključna riječ o ovom papinom hodočašću”, rekao je o. Lombardi a prenosi bhrt.ba na svome portalu.
IKA/TN