TG Kultura/Zabava

OSVRT NA PREMIJERU KOMEDIJE„TARTUFFE“ U TOMISLAVGRADU

574Pregleda

U petak, 9. listopada, 2015.godine, u kino dvorani Kulturno informativnog centra u Tomislavgradu, Mollierovu komediju premijerno su izveli članovi Dramske sekcije KIC-a Tomislavgrad
Već smo objavili fotografije i kraći video s premijere „Tartuffea“, a sada malo o samoj predstavi.

Prepuna dvorana, oko 350 gledatelja, svi ušli na sporedni, ali veliki bočni ulaz, ali mnogo veći od glavnoga, oko kojega se radi i gradi. Uglavnom je mlađa publika, ali ima i onih Duvanjki i Duvnjaka, zaljubljenih u kazališne predstave, željni igre na daskama, jer su nekada davno i sami bili dio igre.
Tomislavgrad je oduvijek imao dobru kazališnu publiku, posebice kada su izvođači ovdašnji: dođu školske kolege, roditelji, rodbina, prijatelji, susjedi…da vide našu glumicu ili našega glumca, te da vide tko je došao gledati predstavu.
Prvo iznenađenje: zastor funkcionira, doduše, malo teže, ali, kada se ugasilo svjetlo, a nakon kraćeg uvoda pred zastorima, kada su se zastori podigli, ukazala se prekrasna scena-odlično urađena scenografija na staroj pozornici. Možda interijer i ne odgovara posve pariškom iz 17. stoljeća, kada je napisana i prvi put izvedena komedija, ali su to zasjenili lijepi kostimi, frizure i šminka glumaca na pozornici-što je odisalo pravim aristokratskim, europskim ugođajem od prije više od četiri stoljeća.
Sam sadržaj komedije „Tartuffe“ gotovo da ne treba niti prepričavati, djelo je to iz srednjoškolske lektire, ali i događanja iz svakodnevnog života, doduše, sve manje aktualnog, iako kažu svevremenske teme: varalica koji se pretvara u pobožnog i bogobojaznog čovjeka, kako bi se dočepao bogatstva naivnih, a grešnih bogataša. Tartuffe jednog takvog pronalazi u Orgonu, koji povjeruje njegovoj slatkorječivosti, dovodi ga u svoju obitelj, želi za njega udati kćerku koja je već ima prosca kojega voli, nikome iz obitelji ne vjeruje, za njega Tartuffe postaje spasitelj, liječnik njegove duše. Čak razvlašćuje vlastitu obitelj, sve imanje pripisuje Tartuffeu, ne slušajući nikoga kako bi trebao malo razmisliti.
Kada mu supruga predočava dokaze da joj Tartuffe udvara, da Orgona želi napraviti rogonjom, kada se teškom mukom uvjeri na vlastite oči, počinje sumnja, ali izgleda kasno. Tartuffe naručuje iseljavanje cijele obitelji, danas bismo rekli deložaciju(!), i baš kada obitelj u krajnjem očaju počinje napuštati dom, imanje, pojavljuje se obiteljski odvjetnik koji ih vraća u kuću s lijepom viješću: on je posumnjao u poštene nakane Tartuffea i nije ozakonio prijepis imanja na njega. Uz veselje obitelji, vjenčanje Orgonove kćerke za voljenog mladića, raskrinkavanje varalice i licemjera kojega odvode završava komedija, ali i predstava.
Je sadržaj, kako rekosmo klasičan, svevremenski, ali iz današnje perspektive i napredovanja civilizacije i tehnologije, a time i načina „ škole“ varanja, Tartuffe, odnosno radnja cijele komedije ispada naivna u odnosu na današnje licemjere, slatkorječive prevarante svih boja, pa je Mollierova komedija prava bajka od varanja, od prijevara, od prevrtljivaca.
Danas se vara i igra drukčije i teško je u Tartuffeu prepoznati okorjelog varalicu, kojim se često naziva današnje licemjere i prevarante, a danas nema ni čarobnog štapića koji sretno rješava ovakve probleme i rijetko životne drame u stvarnosti završe „hapyendom“.
Morali smo, ipak, uz kratki komentar, prepričati sadržaj komedije, a sada o glumcima-amaterima, naglašavamo amaterima, o režiji i glumi.
Predstavu su izveli članovi Dramske sekcije Kulturno informativnog centra Tomislavgrad, pod vodstvom prof. Zdenke Zrno, koja je i redateljica „Tartufa“.
Jako dobra podjela uloga i dobra gluma za amatere, pa su samo oni koji su pogledali mnogo kazališnih predstava, pa i „Tartuffa“ u profesionalnim kazalištima mogli primijetiti neuvježbanost glumaca, predstava, trebalo je tu još mjesec dva proba, kako bi se osjetila ležernost, prirodnost glumaca, bez grča i sputanosti na sceni, bez velike treme. Napomenimo da i profesionalci na premijeri imaju tremu, a kako neće amateri pred prepunom dvoranom i to, uglavnom, poznatih ljudi! Dakle, za premijeru normalno, a do druge i drugih izvedbi ova odlično odabrana ekipa mladih duvanjskih glumaca će to uvježbati, pa će dojam biti puno bolje, a i ovako je vrlo dobar, sve u svemu, što se predstave tiče.
Možda nije lijepo niti obzirno prema drugim glumcima, ali jednostavno moramo izdvojiti Anu Krešimiru Smiljanić u ulozi sluškinje Dorine: vladala je ulogom, vladala je scenom, pozornicom, glasom…
Redateljica je imala dobar izbor, ponovimo to, govor glumaca primjeren ulogama, dakle vrlo dobar, mala zamjerka na nepotrebnom, sreća ne čestom, afektiranju.
A publika je znala prepoznati uloženi trud i vrijeme i redateljice i glumaca i svih onih koji su sudjelovali u ostvarenju ove predstave i često tijekom izvedbe prepoznavala odličnu glumu i nagrađivala je dugim pljeskom na pravom mjestu.
Svaki kulturni događaj u Tomislavgradu treba pozdraviti velikim pljeskom, stalnom podrškom i poticanjem da ih bude što više, što češće, što boljih, a „Tartuffe“ je sigurno kulturni događaj vrijedan pozornosti. I molba svima koji mogu na to utjecati: neka ovaj trud, vrijeme, znanje, umijeće, pa na kraju i novac, ne završi samo na premijernoj izvedbi! Bila bi šteta.
Dramska sekcija KIC – a Tomislavgrad i svi njezini članovi zaslužuju iskrene čestitke!
( I za kraj, nešto što sam lomila u sebi: napisati ili ne napisati? Ipak napisati i to u zagradi, jer nije vezano za samu predstavu, nego izvan nje, a radi se o predstavljaju glumaca i sudionika predstave publici. Pokloniše se publici, koja ih nagradi dugim pljeskom. Zatim se podigoše zastori, otvorena pozornica, a glumci i dalje stoje, pljesak se utišao, a glumci i sudionici čestitaju jedni drugima, zastori su i dalje podignuti, pozornica otvorena? Nije lijep prizor, kao da su na utakmici, na nogometnom igralištu kad igrači grle jedni drugi i vesele se nakon postignutog gola?! A ovdje je riječ o kazališnoj predstavi i treba znati, pa i kad se radi o amaterkom kazalištu) kako se treba ponašati na kraju predstave!!! Priznajem, to mi je na kraju malo pokvarilo vrlo dobar dojam o predstavi i ugođaj ovog kulturnog događaja.)
Vrijedi spomenuti osobe zaslužne za premijernu izvedbu komedije „Tartuffe“ u Tomislavgradu:
                                      U L O G E :
MMe Pernelle (majka Orgonova) – AMRA HADŽIĆ
Orgon (suprug Elmirin) – DOMAGOJ JERLAGIĆ
Elmire (žena Orgonova) – IVONA BAKOVIĆ
Damis (sin Orgonov) – NIKOLA IVANČIĆ
Mariane (kći Orgonova) – MIA MUSIĆ
Valere (Marianin prosac) – IVAN KUREVIJA
Cieante ( šurjak Orgonov) – ANTE KRIŠTO FRFA
Tartuffe (lažni pobožnjak) – DALIBOR MILIČEVIĆ
Dorine (sluškinja) – ANA KREŠIMIRA SMILJANIĆ
M. Loyal (sudski činovnik) – ILIJA JURČEVIĆ
Policijski činovnik – GRGUR STANIĆ
Flipote (sluškinja) – NIKOLINA RUBIĆ
********************************
Ton majstor : FILIP PERKOVIĆ
REDATELJICA : PROF. ZDENKA ZRNO
Tehničko osoblje : DAVID KELAVA I GRGUR STANIĆ
S P O N Z O R I :
Frizure i šminka : Frizerski salon „ZDRAVKA“ Tomislavgrad
Kostimografija : Krojački salon „TREND“
Studio print „TENA“
Studio : „RELIVE“
Općina TOMISLAVGRAD

www.tomislavnews.com / Ljuba Đikić