HB ZupanijaTG Kultura/Zabava

ČESTITKE KUPREŠACIMA i kupreškim koscima: UNESCO danas “Dane kosidbe” na Kupresu uvrstio na Svjetsku listu zaštićene kulturne baštine!

1.48KPregleda

UNESCO (eng.: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization; hrv.: Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu) je specijalizirana  organizacija u sustavu Ujedinjenih naroda, utemeljena 1945. godine.

Glavni cilj je doprinos miru i sigurnosti promovirajući suradnju među narodima na područjima obrazovanja, znanosti i kulture u cilju unapređenja općeg poštovanja pravde, vladavine zakona, ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Odavno Kuprešaci čekaju i nadaju se da će njihov zahtjev  za uvrštavanje na UNESCO listu zaštićene kulturne baštine biti i njihovi “Dani kosidbe” na Strljanici, na Kupreškom polju, kao jedinstvena kulturna baština.

I evo, danas je UNESCO objavio kako je usvojio zahtjev Kuprešaka i “Dani kosidbe” upisani su u UNESCO listu zaštićene kulturne baštine.

 

Kupreška kosidba upisana je na UNESCO reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, saopšteno je u srijedu iz Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine.

“Na adresu Ministarstva civilnih poslova danas je stigla velika vijest za Bosnu i Hercegovinu. Kupreška kosidba postala je dio baštine čovječanstva. Dan kosidbe ili Strljanica je višestoljetna tradicija tog kraja. Običaj je to koji znači više od kosidbe. Godišnje okuplja tisuće posjetitelja i pratitelja ove iznimne kulturne manifestacije. Običaj kosidbe ručno rađenim kosama i viteško natjecanje kosaca predstavljaju godišnju krunu ove aktivnosti”, navodi se u saopćenju kabineta ministrice Ankice Gudeljević.

Natjecanje u kosidbi trave na Kupresu je upisano na UNESCO reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva na 15. zasjedanju Komiteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

Inicijativu za nominaciju ovog elementa je pokrenula lokalna zajednica koja baštini ovu tradiciju, a upis na UNESCO-vu listu doprinosi podizanju svijesti ne samo o važnosti nematerijalne baštine nego i važnosti njezina daljnjeg očuvanja i prenošenja na mlade.

Ministarstvo civilnih poslova BiH i Državno povjerenstvo za UNESCO su dali potporu ovoj inicijativi i nominaciju uputili UNESCO-u.

Običaj natjecanja u košenju trave na Kupresu je četvrti element nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine koji je upisan na reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, nakon Zmijanjskog veza, Konjičkog drvorezbarstva i Branja trave ive na Ozrenu.

Čestitamo Kuprešacima!

www.tomislavnews.com