Ono što je rabin noćas trebao uraditi bilo je otkrivanje tajne koja stoljećima izgara u plamenom kolu duhovnih sila Prijestolja, Snage i Vlasti i nikako ne može izgorjeti.
ČUDO U MAHALI IL KORTIŽ
-odlomak-
Jedan glas izvana pozdravi „Mir svetoj svjetlosti“ i na trenutak odvrati rabinovu pažnju od onoga što je pisalo u knjizi tajni Indriraba. Već satima rabin tu sjedi i mrsi svoju snagu u nemoći vlastitih misli. On je već godinama olovnim nogama gazio kroz zasjede neprekinutih noći da bi prešao trideset i dvije tajanstvene stepenice mudrosti i prošao kroz sedam vrata saznanja. Bačen u nemilosrdnu beskonačnost brojeva, enigmu okruglih i ćoškastih znamenja, on je noćima, kroz godine, teškom mukom vraćao svoju dušu iz zamagljenog tajanstva u mučninu ovoga svijeta.
Nije ni bio svjestan trenutka kad je počeo razumijevati Božije znakove.
Ono što je rabin noćas trebao uraditi bilo je otkrivanje tajne koja stoljećima izgara u plamenom kolu duhovnih sila Prijestolja, Snage i Vlasti i nikako ne može izgorjeti. Osim što oči onoga koji to promatra mogu iskapati dok bivaju svjedoci spajanja čovjekovog duha i Svete tajne.
„ Ovo što se dešava vama u mahali Il Kortiž izazvano je Edenskim grijehom kojeg je neko među vama počinio.“
Glas je bio sav isječen starošću stoljeća iz kojih je izvirao. Zavrtio se na vrhu svijeće koja je dogorijevala u uglu sobe i zmijoliko se uvukao u rabinovo uho.
Rabin je čekao dok se na nebu ne pojaviše tri zvijezde, a onda je kažiprstom lijeve ruke na istočnom zidu sobe napisao šesto slovo hebrejskog alfabeta. U ovom slovu se sjedinjuje nebo sa početkom svijeta i znao je da sa njim mora početi svako prizivanje. Ispod slova, prstom je povukao znak bika jer se u njemu osmišljavaju sve sjene koje s čovjekom zajedno žive na zemlji. Onda je imenom prizvao deset melakima koji stoje između Boga i svijeta.
Čekao je.
Počeo je vjerovati da će riješiti tajnu kad je primijetio da je nevidljiva ruka na zidu ispisala slovo koje je u sebi sadržavalo Božji osmijeh.
On je sada čitao da u sokacima Il Kortiža živi jedan grješnik koji se gotovo svaki dan iznova ogriešuje. Zbog njegova grijeha već odavno u bunarima jevrejske mahale nema ni kapi vode.
I rabin prokune.
„Neka mu se duša istopi u vatri počinjenog grijeha, u ime svetog Jehudiela kažnjavatelja ovoga svijeta, i neka mu ime zauvijek bude izgubljeno u prokletstvu njegova roda.“
Pijetao zakukurijeka i mjesec nestade.
* * *
Te noći u kući Rafaela Pinte umrla je Mirjam, kćerka jedinica Nehemije Parde.
Te noći rabin Nehemija Pardo gorko je zaplakao.
Te noći sjene nadolazećeg jutra gasile su tromjesečnu žeđ u bunarima prepunim vode u mahali Il Kortiž.
Autor : Abid Jarić
Objavljujemo tekst o dodijeli nagrade Abidu Jariću, većini Duvanjki i Duvnjaka dobro poznatom profesoru.
Priznanje za Abida Jarića na najstarijem književnom natječaju u Srbiji
Zenički pisac (rođeni Duvnjak) Abid Jarić dobitnik je još jedne međunarodne književne nagrade. Žiri 62. nagradnog natječaja za radove sa jevrejskom tematikom kojeg organizira Savez jevrejskih opština Srbije prošlog tjedna donio je odluku o nagrađenim radovima za 2018. godinu, među kojima je kao otkupni rad nagrađena i Jarićeva priča “Čudo u mahali Il Kortiž”.
Među nagrađenima su Anna Maria Grunfelder iz Zagreba te glumica i spisateljica Eva Ras iz Beograda.
Inače, ovo je najstariji književni natječaj u Srbiji i u kontinuitetu traje od 1954. godine. Laureati i članovi žirija do sada su bili brojni znameniti ljudi iz javnog života, kulture, znanosti, književnosti kao što su Danilo Kiš, David Albahari, Filip David, Gordana Kuić i dr.
Na čelu ovogodišnjeg Ocjenjivačkog suda bio je prof. dr.Milan Ristović.
*******************************************************************************************************
www.tomislavnews.com