HrvatskaobljetniceTG Čestitke

DAN je pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. godišnjica Vojno-redarstvene operacije (VRO) Oluja

376Pregleda

Kada krenemo, gorjet će nebo i zemlja! Riječi su to legendarnog Andrije Matijaša Pauka koji je s tenkistima Četvrte gardijske brigade, uz tenkiste varaždinskih Puma, među prvima na današnji dan prije 29 godina ušao u oslobođeni Knin.

Upravo te riječi zorno opisuju motivaciju hrvatskih vojnika koji su nakon četiri godine terora, ubojstava i pljačke srpskih pobunjenika krenuli u oslobađanje petine okupiranog teritorija Hrvatske.

Prije 29 godina počela Oluja, Knin spreman za veliku svečanost

Tradicionalnom budnicom ulicama Knina jutros je počela svečana proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 29. godišnjice Vojno-redarstvene operacije (VRO) Oluja.

Obilježavanju će nazočiti državni vrh, a okupljenim građanima i braniteljima obratit će se predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković.

U 9 će se sati kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95 na Trgu dr. Ante Starčevića održati odavanje počasti poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima, vijence će polagati predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u VRO Oluja, HRVI, ratni zapovjednici i predstavnici udruga iz Domovinskog rata, najviši državni dužnosnici, kao i predstavnici županija i gradova.

Program se nastavlja središnjom svečanosti četrdesetak minuta kasnije na stadionu NK Dinara. Putem videozida na tom mjestu i središnjem gradskom trgu pratit će se dio programa koji se bude odvijao na Kninskoj tvrđavi, gdje će biti tradicionalna ceremonija podizanja zastave RH.

Nakon toga je predviđena zvonjava kninskih crkvenih zvona, podizanje hrvatske zastave uz pjevanje himne i ispaljivanje plotuna. Osim toga su na stadionu prigodna obraćanja, čitanje povjesnice VRO Oluja te imena poginulih i nestalih u operaciji. Uz to će se održati glazbeni program.

Prikazom sposobnosti pripadnika Hrvatske vojske i policije i letačkim programom tijekom kojeg će biti prelet MIG-a 21, koji je pružao potporu kopnenim snagama tijekom operacije Oluja i čija era završava tim letom, te Rafalea, završit će program na stadionu, a nastavit će se misom u Crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta.

Svi zainteresirani za razgled taktičko-tehničkog zbora naoružanja i opreme moći će to napraviti uz kninsku Ulicu dr. Franje Tuđmana i na parkiralištu kod Autobusnog kolodvora, a u 13,30 sati je predviđen doček maratonaca i biciklista na Trgu dr. Ante Starčevića.

Proslava završava navečer u organizaciji Grada Knina, kada će na Trgu dr. Ante Starčevića u 21 sat koncert održati Mate Bulić i Maja Šuput.

Hrvatska slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti

Hrvatska danas slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. obljetnicu vojno-redarstvene operacije “Oluja”, kojom je u tri dana oslobođeno 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu.

Vojno-redarstvena operacija Oluja započela je 4. kolovoza 1995 godine u 5 sati, a već do 7.kolovoza Hrvatska je vojska oslobodila okupirana područja u Dalmaciji, Lici, Kordunu i Banovini te ih vratila u sastav Republike Hrvatske.

Obljetnica Oluje svake se godine obilježava 5.kolovoza, na dan kada su hrvatski vojnici ušli u Knin, glavni grad samoproglašene paradržave Republike Srpske Krajine (RSK) koja je nakon ljeta 1995. svedena na područja u istočnoj Slavoniji, uz granicu sa Srbijom, a koja su Hrvatskoj vraćena nakon mirne reintegracije Podunavlja 1998.godine.

Operacija Oluja pokrenuta je tri mjeseca nakon operacije Bljesak kojom je Hrvatska vratila kontrolu nad zapadnom Slavonijom te nakon što su predstavnici RSK odbili svaku mogućnost mirnog rješenja, uključujući i plan Z4. Njome je okončan rat u Hrvatskoj tijekom kojeg su vojne snage RSK, potpomognute vojnom i financijskom podrškom iz Beograda, napale i srušile brojne gradove i sela te protjerale nesrpsko civilno stanovništvo.

Uz Knin, operacijom Oluja oslobođeni su i Gračac, Obrovac, Korenica, Slunj, Plitvice, Sveti Rok, Benkovac, Kijevo, Vrlika, Dubica i brojna druga mjesta, a hrvatske snage došle su na međunarodno priznatu granicu Hrvatske i Bosne i Hercegovine. S druge strane, sa spomenutih se područja nakon Oluje iselilo oko 200 tisuća građana, pretežno srpske nacionalnosti, kojima je povratak, prema tvrdnjama nevladinih organizacija, godinama bio otežavan i onemogućavan.

Vojna operacija kojom je oslobođena jedna petina hrvatskog teritorija nije prošla bez ljudskih gubitaka. U Oluji su poginula 174 vojnika i redarstvenika, a više od 1400 ih je ranjeno, objava je HTV.
www.tomislavnews.com/Foto: Kninska tvrđava/Snimio: Duško Jaramaz/PIXSELL