Na Međunarodni dan planina donosimo prekrasne fotografije naših planina, dio biljnog i životinjskog svijeta na njima
Generalna skupština UN-a proglasila je 11. prosinac, počevši od 2003. godine, kao Međunarodni dan planina.
Ova odluka rezultat je uspjeha Međunarodne godine planina, koja je obilježena 2002., na prijedlog UN-a, budući je pomogla povećanju globalne svijesti o važnosti planina, uspostavljanju nacionalnih odbora u 78 zemalja, te jačanju saveza kroz promociju stvaranja Međunarodnog partnerstva za održivi razvoj u planinskim područjima, poznat kao „Planinska suradnja“ (Svjetski sastanak o održivom razvoju, Johannesburg, 2. rujan, 2002.).
FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda) bila je zadužena za koordinaciju Međunarodne godine planina, a određena je i kao vodeća agencija za obilježavanje Međunarodnog dana planina.
Skupština UN-a proglasila 11. prosinac Međunarodnim danom planina, nakon što je Međunarodna godina planina, koju je UN proglasio 2002. godine, ukazala na potrebu stalnog osvješćivanja golemog značenja planina i održivog razvoja njihovog okoliša za očuvanje kvalitetnog života stanovništva.
{gallery}duvno-planine{/gallery}
Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je temi „Planine – Ključ održive budućnosti“ čiji je cilj istaći da su planine glavni pokretači održivosti ekonomskog razvoja u kontekstu borbe protiv siromaštva, pri čemu se poseban naglasak stavlja na kontinuiranost i ekološku prihvatljivost proizvodnje dobara koja daju planine.
“Vjerujemo da će pokretanje ove teme pomoći u podizanju svijesti o tome kako nove prilike mogu donijeti korist stanovnicima kako planinskih tako i drugih predjela, a da se pri tome ne naruše postojeći planinski društveni i ekološki sistemi”, navodi se u ovogodišnjoj poruci FAO-a u povodu Međunarodnog dana planina.
Planine su važne za život! Živjeli na obali mora ili u najvišim predjelima Zemlje ljudski životi ovise o planinama više nego što se to može i zamisliti. Planine opskrbljuju sa čak 70 posto cjelokupne pitke vode, one su dom za čak 25 posto biljnih i životinjskih vrsta, ali i čak svakom desetom stanovniku planete.
Unatoč tome, zbog konstantnog uništavanja okoliša, čemu su uzroci klimatske promjene, rudarska industrija, oružani sukobi , te glad i siromaštvo, ta čudesna mreža planinskog života je pod stalnom prijetnjom.
F/TN/Foto: Galerija Šumarije Tomislavgrad