SvijetTG Vijesti

DANAS JE SVJETSKI dan osoba s Downovim sindromom – podržimo različitosti!

445Pregleda

Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Downovim sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Dan je prvi put obilježen u Singapuru 2006. godine, a mnoge organizacije širom svijeta pridružile su se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti, tako da se današnji datum obilježava u cijelom svijetu.

Poštivanje prava osoba s Downovim sindromom
Važno je obilježiti ovaj dan kako bi potaknuli ljude za veće poštivanje prava osoba s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati i kvalitetu njihovog života.

Unatoč njihovoj sve većoj prihvaćenosti u društvu u zadnjih četrdesetak godina, osobe s Down sindromom još uvijek bivaju diskriminirane i suočene s predrasudama kad je riječ o obrazovanju i samostalnom životu te su često prisiljene živjeti u institucijama u neadekvatnim uvjetima. Štoviše, u nekim se zemljama pokreću ili su već pokrenute inicijative kojima se želi ozakoniti automatski prekid trudnoće ako se u prenatalnim ispitivanjima pokaže da je riječ o djetetu s Downovim sindromom. Ovo je zabrinjavajući trend koji roditeljima oduzima pravo da sami donose odluke.

Prijedlog UN-a da se 21. ožujka proglasi Međunarodnim danom osoba s Downovim sindromom rezultat je višegodišnjeg lobiranja različitih udruga u svijetu koje okupljaju građane s Downovim sindromom, članove njihovih obitelji i stručnjake, a u kojima je sudjelovala i Hrvatska zajednica za Downov sindrom. Republika Hrvatska, kao članica UN-a, bila je sponzor rezolucije i vrlo aktivno je podupirala izglasavanje rezolucije.
Simbol Dana sindroma Down šarene su čarape. Šarene i rasparene čarape simboliziraju različitost, da svi možemo i želimo živjeti zajedno unatoč različitostima, objava je Narod.hr.

www.tomislavnews.com/Narod.hr.