BiH Vijesti

DANAS se obilježava i Svjetski dan medija u Bosni Hercegovini

864Pregleda

U nedjelju, 29. rujna 2019. bit će obilježen 53. Svjetski dan sredstava društvene komunikacije koji se, u skladu s odlukom Biskupske konferencije u Bosni i Hercegovini iz 2003. godine, umjesto u mjesecu svibnju, obilježava u BiH  posljednje nedjelje u mjesecu rujnu.

Vijeće za sredstva društvenog priopćivanja Biskupske konferencije BiH priredilo je prigodnu brošuru namijenjenu svim pastoralnim djelatnicima i medijskim radnicima. U predgovoru predsjednik Vijeća za sredstva društvenoga priopćavanja BK BiH mons. Tomo Vukšić, vojni biskup u BiH, između ostalog piše: „Već se kroz nekoliko godina ustalio običaj, da predsjednik Vijeća za medije BK BiH, u dogovoru s nadležnim biskupom i župnikom, na taj dan predvodi slavlje Svete Mise u jednoj od naših župnih zajednica. Svake godine u drugoj biskupiji i drugoj župi. Započelo je Svetom Misom u Mostaru 2014. godine, te nastavljeno u Sarajevu, Banja Luci, Tomislavgradu i Žepču. I nastavljajući tu lijepu tradiciju, ove godine sveta misa služit će se u Drvaru, gdje ćemo zajedničku molitvu uputiti Gospodinu Bogu za izgradnju zdravoga zajedništva među ljudima”. (biskupija-banjaluka.org.)

Svim djelatnicima u sredstvima društvene komunikacije čestitamo njihov dan, ali i svim korisnicima njihovih usluga: čitateljima, slušateljima i gledateljima želimo da budu zadovoljni tim uslugama, a ako nisu da to iskažu na kulturan i civiliziran način, a ne ovako huliganski, nasilnički, na što je jučer reagiralo i Društvo hrvatskih novinara B i H:

Reagiranje DHN u BiH

Udruga hrvatskih novinara u BiH najoštrije osuđuje napad na redakciju portala Radiosarajevo.ba. Ovo je još jedan slučaj u kojem se vidi kako novinarska profesija u BiH nije zaštićena i čemu su novinari izloženi. U ovom slučaju i novinari i njihove obitelji.

Pravosudni i policijski organi to moraju sankcionirati, a država učiniti sve da se novinari na odgovarajući način zaštite te, prije svega, da im se omogući da rade svoj posao.

Ovakvi događaji, nažalost su sve češći kao i drugi oblici nasrtaja na medijske slobode. Govor mržnje u BiH nitko ne sankcionira, a on je postao opasno sredstvo mnogih obračuna, pa i napada u javnosti na novinare. Očekujemo kako će se stati u zaštitu novinarske profesije te je potrebno što prije urediti ovu državu u svim segmentima kako bi funkcionirala u punom kapacitetu.

Društvo hrvatskih novinara u BiH

www.tomislavnews.com