Bosna i Hercegovinaobavijsti

DHK HB organizira komemoraciju za pok. akademika Veselka Koromana

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100
76Pregleda

Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne  i Odjel za kulturu, sport i medije Glavnoga vijeća HNS-a BiH

organiziraju komemoraciju za pok. akademika Veselka Koromana u ponedjeljak, 13. siječnja 2025., u 11 sati u Galeriji kraljice Katarine Kosača u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru

Komemoracija je otvorena za sve koji žele doći i tako odati počast Veselku Koromanu.

Veselko Koroman rođen je 7. travnja 1934. godine u Radišićima kraj Ljubuškoga, a preminuo je 7. siječnja 2025. godine u Mostaru u 91. godini života.

Objavio je više od četiri stotine pjesama, od čega je njih stotinjak uvršteno u sedamdeset i jednu antologiju, a više ih je doživjelo prijevode na engleski, francuski, njemački, talijanski, španjolski i druge jezike. Napisao je više od četrdeset knjiga poezije i proze, od čega nekoliko zbirka izabranih pjesama, a objavljena su i Koromanova sabrana djela. Bio je članom hrvatskoga centra PEN-a, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne (prvi predsjednik DHK HB, 1993. – 1996., i prvi glavni urednik Osvita), Društva hrvatskih književnika u Zagrebu i Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a bio je i članom bivšeg Udruženja književnika Bosne i Hercegovine. Radio je kao gimnazijski profesor i lektor, uređivao je sarajevski časopis Život (1969. – 1972.) i mostarski Osvit (1995. – 1998.). Sastavio je antologije Hrvatsko pjesništvo Bosne i Hercegovine od Lovre Šitovića do danas (1990.), Hrvatska proza Bosne i Hercegovine od Matije Divkovića do danas (1995.) i Hrvatska drama Bosne i Hercegovine od Matije Divkovića do danas (2008.). Jedan je od potpisnika (S. Bašić, V. Koroman, V. Lukić, M. Marjanović, N. Martić, V. Pavlović i M. Pešorda) teksta „Kad ćemo odgovoriti Grgi Gamulinu” 28. siječnja 1971., poznatoga kao „Pismo sedmorice i „Sarajevska deklaracija o hrvatskom jeziku“.

Dobitnik je „Poletove“ nagrade za prozu, nagrade Udruženja književnika Bosne i Hercegovine za poeziju, „Goranov vijenac“ za ukupni književni rad, nagrade „Dubravko Horvatić“ za poeziju i nagrade Antun Branko Šimić za životno djelo te mnogih drugih priznanja. Na jubilarnoj 25. smotri Croatia rediviva ča-kaj-što u Selcima na otoku Braču okrunjen je maslinovim vijencem 2015. Bio je hrvatski kandidat za Nobelovu nagradu za književnost 2018. godine, objava je DHK HB .

www.tomislavnews.com