Iako se zaraza koronavirusom proširila gotovo po cijelom svijetu i svakomu je prioritet, prije svega, sačuvati svoju obitelj od ove pošasti, ipak…
Nama na TN stiglo je nekoliko poziva iseljenih Duvnjaka koji su u mogućnosti pomoći i rodnom kraju i HB županije u ova teška vremena, prije svega u liječenju, odnosno nabavci potrebnih aparata i opreme u sprječavanju korona virusa.
Naime, čuli su da u Županijskoj bolnici u Livnu ima samo jedan veći, te dva mala respiratora koja se postavljaju u vozila hitne pomoći, u transportu.
Vjerojatno će i liječnici ili neke institucije, humanitarne udruga u HBŽ, u Tomislavgradu, pokrenuti akciju za prikupljanje sredstava za kupovinu respiratora u HBŽ (iako se dobro kasni, ali još nije kasno), a mi samo obavještavamo naše čitateljice i čitatelje, Duvanjke i Duvnjake, ali i sve ostale, u domovini i diljem svijeta, koji su u mogućnosti, a znamo da ima i onih koji vode humanitarne udruge, zavičajne zajednice, koji imaju svoje tvrtke, poduzeća…da se odazovu, da razmisle kako pomoći zavičaju u ovim teškim danima, gotovo usporediva s onim ratnim.
Čitamo u priloženom tekstu da je sve teže nabaviti respirator, pa možda ipak netko pokuša?!
Do tada možete se zanimati u Domu zdravlja Tomislavgrad ili u Županijskoj bolnici što im treba od opreme koja je nužna u ovim danima, a znamo da i u tomu oskudijevaju.
Svi koji možete pomoći, organizirajte se, javljajte se liječnicima, ravnateljima DZ ili Županijske bolnice u HBŽ i, pomozite!
A naš portal stoji na raspolaganju svima za objavu svake inicijative, akcije pomoći, objavi donacije…Mi možemo toliko!
www.tomislavnews.com
Prenosimo tekst s klixa koji vam može biti od pomoći ako razmišljate kako pomoći!
Razvojem pandemije koronavirusa jedan od najčešće Spominjanih pojmova postao je respirator – medicinski uređaj iz bolničkih jedinica intenzivne njege. Njihov broj u Federaciji BiH je 141.
Kako nas medicinske knjige uče, vodeće mjesto u liječenju pacijenata u intenzivnim jedinicama je mehanička ventilacija tzv. respirator.
Ona zauzima vodeće mjesto kod teško oboljelih i vitalno ugroženih. Provodi se kod pacijenata koji iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti vlastitim disanjem osigurati izmjenu plinova u organizmu.
Kako su distributeri respiratora u našoj zemlji kazali za portal Klix.ba, jedan uređaj može koštati od 50 do 100 tisuća KM, za one sa svim opcijama. Najpoznatiji proizvođači su njemački Drager i Maqet, američki General Electric…
Od početka krize u Kini potražnja je ogromna, a ona je eksplodirala posljednjih mjeseci. Kako saznajemo, klasičnim kanalima trenutno je nemoguće kupiti respirator. Nitko i ne pita za cijenu, već samo za rokove isporuke, a oni bi po regularnim kanalima bili najmanje četiri mjeseca.
Ilustracije radi, jedan od ovih najpoznatijih proizvođača je samo od vlasti provincije Hubei na početku krize dobio narudžbu od 500 komada, a njegova tjedna proizvodnja je otprilike 150 komada.
Kako saznajemo, država nastoji iznaći posebne načine nabavke respiratora, a ministrica vanjskih poslova Bisera Turković je zamolila sve šefove diplomatsko- konzularnih predstavništava da pomognu u nabavci respiratora i neophodne medicinske opreme potrebne Bosni i Hercegovini u borbi protiv koronavirusa.
Suština strategije borbe protiv koronavirusa je smanjenje intenziteta širenja zaraze, time i udara na medicinske ustanove, odnosno inntezivna odjeljenja i same respiratore, piše klix.ba.