Pročitajte korisne savjete kako odabrati što sigurnije lozinke s kojima ćete zaštititi svoje osobne podatke na Facebooku, Twitteru, u mailovima…
S obzirom na veliki broj servisa kojima se danas služimo na internetu – nekoliko mail adresa, Facebook, Twitter, Pinterest, Dropbox, Evernote itd., jako je teško zapamtiti korisnička imena i lozinke za sve njih tako da veliki broj ljudi za različite servise koristi iste lozinke, a često se koriste (pre)jednostavne lozinke.
Takve se lozinke lako mogu probiti i otkriti (npr. često se koriste datumi rođenja, imena djece, kućnih ljubimaca i slično) tako da se na jednostavan način može doći do velikog broja privatnih podataka korisnika. Kako bi izbjegli ove probleme, ekipa s Mashablea korisnike je upozorila na stvari koje moraju izbjegavati prilikom upisivanja lozinki, kao i na neka pravila koja će pomoći u odabiru sigurnije lozinke.
Lauren Gores s ovog portala kaže da korisnici prvo trebaju pogledati u čemu griješe prilikom odabira lozinki te trebaju paziti na nekoliko stvari:
– kvaliteta lozinki – najčešće lozinke koje se koriste su password i 123456 te se njihovim upisivanjem može upasti u brojne mailove i servise korisnika diljem svijeta koji su lijeni upisati neku kvalitetniju lozinku tako je potrebno koristiti puno kvalitetnije lozinke
– ne koristite iste lozinke za različite servise – lozinka za privatni mail treba biti drugačija od one za poslovni mail, profila na Facebooku, Twitteru i drugim servisima
– izbjegavajte gramatički točne riječi i termine iz rječnika – sve riječi i termini koji su dostupni u rječnicima nisu idealne lozinke te se preporuča korištenje ‘neuobičajenih’ kombinacija riječi
– nemojte slova mijenjati sa znakovima i brojevima – npr. nemojte umjesto password pisati pa55w012d, već koristite različite znakove i brojke koji se ne mogu povezati sa slovima i značenjem riječi
– duže je bolje – što su lozinke duže, zaštita je bolja!
Na Mashableu kažu da, umjesto da sami pamtite različite i složene lozinke za brojne online servise kojima se služite, možete koristiti neki od programa za generiranje i upravljanje lozinkama poput PC Toolsa koji sam stvara lozinke, odnosno 1Passworda koji pamti kombinacije korisničkih imena i lozinki.
Također, sigurnija je i dvostruka autentifikacija s kakvom se možete služiti prilikom pristupanja Googleovim uslugama pri čemu je, osim lozinke, potrebno upisati i poseban kod koji se pošalje na telefon korisnika.