Naš Portal Tomislavnews. com (koji je i predložio gospodina Miloša za nagradu, a Preporod je predložio gospodina Selimovića) čestita nagrađenima, a sada donosimo i obrazloženje Povjerenstva za nagrade
Priznanje gospodinu Ešrefu Selimoviću na Svečanoj sjednici, održanoj 8.srpnja, 2014. godine, a u povodu Dana općine TG, uručio je predsjednik OV Mate Kelava, dok će priznanje gospodinu Milošu biti uručeno naknadno, jer nije bio nazočan, a o razlogu nedolaska već smo pisali.
EŠREF SELIMOVIĆ!
Učitelju i novinaru, velikom ljubitelju športa i kulture, Ešrefu Selimoviću, rođenom 25. veljače 1936. godine u Tomislavgradu, koji je svojim intelektualnim, stvaralačkim i sveukupnim djelovanjem ostavio neizbrisiv trag na području obrazovanja, športa, kulture i drugih područja društvenog života u općini, dodjeljuje se javno priznanje Medaljon općine Tomislavgrad.
Životno i profesionalno djelo Ešrefa Selimovića je izuzetno.
{gallery}svecanost-esko{/gallery}
Nakon završetka učiteljske škole u Mostaru, kao učitelj zaposlio se u rodnom gradu, davne 1956. godine i punih dvadeset i jednu godinu proveo u učionicama u radu s djecom.
Daljnji profesionalni rad vezuje ga za Samoupravnu interesnu zajednicu za obrazovanje, te Samoupravnu interesnu zajednicu za socijalno i zdravstveno osiguranje, odakle odlazi u mirovinu.
Poseban doprinos dao je u radu športskih i kulturnih organizacija, kao i klubova koji su egzistirali na ovim prostorima, što potvrđuje sljedeće:
-angažman u nogometnom klubu Budućnost, sadašnji NK Tomislav
-član Nogometnog saveza BiH i član disciplinske komisije
-autor knjige ”Stota godina Duvanjskog loptanja”
-član uredništva i redovni dopsinik ‘Duvanjskog lista’
-član organizacijskog odbora ‘Duvanjski dani kulutre, te KUD-a ‘Derviš Numić’ iz Tomislavgrada.
-radio je kao dopisnik i novinar za brojne novine
-izuzetan doprinos dao je radu Matice iseljenika i Crvenom križu u Tomislavgradu,
-dobitnik je niza društvenih i športskih priznanja, među kojima se posebno ističu ‘Zlatna značka Nogometni savez BiH” i priznanje za životno djelo kao dopisnik-novinar ‘Oslobođenja’
Čestitamo gospodinu Selimoviću!
PETAR MILOŠ!
Književniku i novinaru, Petru Milošu, rođenom 18. srpnja, 1948. godine u Crvenicama, općina Tomislavgrad, koji kroz svoj novinarski rad i književna djela, humoreske, pripovijetke, romane i drame spominje likove i radnje iz svog rodnog kraja i na taj način čuva, štiti i razvija kulturnu baštinu duvanjskih prostora i šireg zavičaja, dodjeljuje se javno priznanje, Medaljon općine Tomislavgrad.
Petar Miloš se gotovo 40 godina bavi novinarskim i književnim radom koji predstavlja isprepletenu i harmoničnu cjelinu, čiju povezanost i osebujnost nitko i ništa ne može nadmašiti.
Nakon završetka gimnazije u Đakovu, te Filozofskog fakulteta u Sarajevu gdje je diplomirao filozofiju i njemački jezik, četiri godine radio je u školi u Jajcu.
Nakon toga započeo je svoju novinarsku karijeru kao dopisnik RTV Sarajevo iz Duvna i regije. Istodobno se zalaže da se u duvanjskim školama, umjesto ruskog, izučava njemački jezik, pa je predavao njemački u Šujici, Bukovici i Duvnu.
Godine 1986. radio je kao dopisnik TV Sarajevo iz Mostara kada je napravio niz dokumentarnih reportaža. Uoči rata izvještavao je s Kosova, a tijekom rata u BiH radi kao šef informativne službe Sanitetskog stožera Hrvatske Republike Herceg Bosne i kao dopisnik HTV-a iz Širokog Brijega. Tada je napravio dokumentarni film ‘Herceg Bosna u ratu”. Također je tijekom rata izvještavao o ratnim zbivanjima za njemački WDR i Glas Amerike.
Godine 1993. zapošljava se kao kolumnist Slobodne Dalmacije, gdje je umirovljen.
Objavio je dva romana- Legende o rodijaku Ćipi i Ratne legende, zbirku kolumni, priča i eseja Hercegovački zapisi, te tri komedije: Rodijaci, Budala na određeno vrijeme i Astanko.
Miloševi Rodijaci su uvršteni u Antologiju hrvatske drame u BiH akademika Veselka Koromana, a također je prema Legendama o rodijaku Ćipi napisao scenarij od 24 epizode za tv serijal, što čeka na snimanje. Uvršten je u dvije duvanjske antologije: Za zvijezdom Duvanjskom, i Tko je tko u Tomislavgradu- Duvanjski književnici.
Član je društva hrvatskih književnika Hrvatske i Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne.
Svih ovih godina Petar Miloš, kroz svoje novinarske priloge i književnu formu-humoresku, stavlja u prvi plan teme iz duvanjskog kraja, priče o duvanjskom čovjeku u zavičaju i na njemačkim bauštelama. Nitko tako životno i zanimljivo, često na humorističan, ironičan i satiričan načni nije opisao duvanjskog gastarbajtera kao Petar Miloš.
Čestitamo gospodinu Milošu!
www.tomislavnews.com/Foto: TN – Ivica Šarac/Foto uz naslov: E. Selimović s jednom od svojih prvih generacija učenika, s” malom rajom”, kako ih je Eško zvao, pronađen na FB
NAJAVLJUJEMO: Uskoro Video intervju s Petrom Milošem!