Priča je to o 68 godina od utemeljenja ljubuškog rukometa, za koji sigurno dobro zna rukometni i ostali sportski puk u BiH, ali i u Hrvatskoj te dobrom dijelu i Europe. Nikica Šiljeg iz pitome Vitine na izvoru bistre Vrioštice rođen je samo godinu dana ranije od ljubuškog rukometnog diva, kako ženskog tako i muškog kluba Izviđač. Usuđujemo se reći da su Nikica i Izviđač “vršnjaci” koji su zajedno rasli i još uvijek rastu! Izviđač je i Nikičina velika ljubav, kao što je klub ljubav Ljubušaka i ostalih ljubitelja ovog “čvrstog” sporta diljem kamenite Hercegovine i puno, puno dalje od Hercegovine.
Nikica se desetljećima bavio novinarstvom, pisao za razna Vjesnikova izdanja, ali i za ovdašnje hercegovačke novine kao što su Hrvatski list i Horizont, bio novinar i urednik Radija Ljubuški i dopisnik Radija Herceg Bosne iz tog grada. Obavljao je i niz dužnosti u brojnim ljubuškim sportskim klubovima, posebice u RK Izviđač (bio je klupski direktor i tajnik, prvi voditelj Škole rukometa u RK Izviđač, tajnik Sportskog saveza općine Ljubuški, obavljao dužnost ravnatelja JU Ljubuški sportski centar). Nećemo dalje o još brojnim drugim poslovima redom vezanim uz ljubuški sport. Dodajmo i kako je jedan od autora monografije hercegbosanskog sporta “Na Olimpu Herceg Bosne”. Knjiga “Ljubuška rukometna priča” zanimljivo je štivo o povijesti Izviđača, jednog od najvećih i najuspješnijih rukometnih i ukupno sportskih klubova, ne samo u BiH nego i na svima drugim prostorima gdje žive Hrvati.
Jer Izviđač je hrvatskom trofejnom sportu, rukometu, dao na desetke velikih rukometaša i rukometašica. Imena nećemo spominjati, previše bi nam prostora trebalo i – nekoga bismo zaboravili. Vjerujemo da Nikica nije nikog zaboravio jer u njegovu dugogodišnjem prikupljanju podataka teško se mogao dogoditi kakav propust. Sve ćete naći u knjizi i čitati je više kao neko zabavno i uzbudljivo štivo nego zbirku šturih podataka, rezultata, brojki i drugih podataka. Recimo tek da dva-tri kilograma teška knjiga ima 505 stranica, stotine fotografija iz svih razdoblja postojanja ljubuškog sportskog ponosa – Izviđača. Ne znamo hoćete li je dugo i svakodnevno čitati, onako “na komadiće”, ali vjerujemo da ćete je poželjeti pročitati odjednom…
Očekivano veliko zanimanje posjetitelja za ovo bogato izdanje posvećeno sportskoj povijesti Ljubuškog rezultiralo je prepunom središnjom dvoranom. ” Pa mislim da je to stvar opće kulture, ne bih ovo nikako propustio kazao je za Radio Ljubuški komentirajući predstavljanje jedan od posjetitelja ” Ovo što smo uspjeli sa rukometom je veliko, nadam se da ćemo i nastaviti a po onom što sam i večeras vidio sigurno hoćemo!” dodao je.
U programu predstavljanja monografije koja na 504 stranice sa bogatom foto galerijom prati 68. godišnju povijest igranja rukometa u Ljubuškom sudjelovali su Toni Kraljević predsjednik RK Izviđač Agram najtrofejniji predsjednik Izviđača sa pet osvojenih naslova prvaka rukometaša i osvojena dva kupa koji je u svom obraćanju čestitao autoru na predanošću pri izradi ovog djela koje će kako je istaknuo ” Kao izniman literarni trofej koji kaligrafski kompletira ravnopravno s osvojenim odličjima krasiti police našeg kluba. “
Dugogodišnji rukometni djelatnik i sveučilišni profesor i nekadašnji rukometaš Mustafa Demir u svom obraćanju prisutnima kazao je kako je ova monografija probudila u njemu sjećanja na zajedničke susrete na sportskim terenima sa rukometašima iz Ljubuškog “Bez ikakve dileme ova monografija je na ponos svim generacijama Ljubuških rukometaša i rukometašica, brojnim vrijednim sportskim radnicima Ljubuškog i svim stanovnicima Ljubuškog. Knjiga “Ljubuška rukometna priča” je djelo koje po svom sadržaju i obimu, u doslovnom smislu riječi predstavlja enciklopediju rukometa. Autor na izuzetno stručan način kao stari novinarski vuk na prijemčiv način integrira svoje dugogodišnje novinarsko iskustvo, iskustvo sportskog radnika, kojem je ne samo rukomet već i sport u cjelini sastavni dio života” kazao je.
O monografiji je govorio i Miljenko Karačić, dugogodišnji dopisnik Sportskih novina, sportski novinar u mirovini “Stup svakog društva je obitelj, rukometašice i rukometaši Izviđača donijeli su talent za igru koju im je dao Bog, iz obitelji ponijeli u dvoranu radne navike, poslušnost starijemu i želju da u igri u kojoj vrijede jednaka pravila pokažu da su najbolji. Bez Izviđača ovakve knjige ne bi bilo, a bez upornog istraživača svog Izviđača ona ne bi imala dušu.”
Sam autor Nikica Šiljeg koji je na pripremi knjige proveo dugi niz godina, pretražujući knjižnice, arhive, tražeći podatke kroz razgovore sa sudionicima ispričao je kako je materijal sustavno prikupljao dugi niz godina. ” Bilo je dosta teško prikupiti ovaj materijal jer nismo imali sačuvanu arhivu u klubu, ni sam ne mogu izbrojiti koliko sam vremena proveo prikupljajući podatke od Županijske knjižnice u Mostaru i arhive starih novina do Nacionalne i Sveučilišne knjižnice u Zagrebu, ni sam ne brojim koliko sam imao susreta sa nekadašnjim igračima, igračicama, članovima njihovih obitelji.
Uputio je ovom prigodom posebnu zahvalu svima koji su na bilo koji način pomogli pri realizaciji knjige počevši od svoje obitelji, zahvalu na razumijevanju i potpori pri realizaciji monografije predsjedniku kluba gosp. Toniju Kraljeviću, ministrici financija ZHŽ Blagici Leko, gradonačelniku Vedranu Markotiću, predsjedniku gradskog vijeća Tihomiru Kvesiću, svim kolegama sportskim novinarima, rukometašima i rukometašicama, sportskim djelatnicima, svima koji su dali svoj udio u izdavanju monografije.
“Između tvrdih korica ove knjige na 504 stranice ne nalaze se samo informacije i fotografije, ovisno o iskustvu svakog čitatelja korice ove knjige ispunjene su osobnim doživljajima i sjećanjima na pobjede i poraze, treninge, prijateljstva, putovanja, iskidane dresove, ozljede, ispunjene su mrvicama sendvića i uspomenama na mladost i prijatelje” kazala je voditeljica večeri Bjanka Medić .
U glazbenom dijelu programa pokazavši svoj raskošan glazbeni talent nastupila je Lucija Zovko.
Za sve zainteresirane monografija se nakon ove večri može kupiti u prostorijama RK Izviđač Agram u Gradskoj dvorani u Ljubuškom.
Autori: Radio Ljubuški i Večernji list
www.tomislavnews.com/ljubuški portal