TG Vijesti

FOTO : DOBRO VAM JUTRO IZ SUNČANOG I VEDROG DUVANJSKOG KRAJA, UZ KOVILJE, TRATINČICE I SNENE MAKOVE EMINOVAČKE!

576Pregleda

Temperatura je 14 stupnjeva C, nakon jučerašnje kiše i grmljavine, jutros je osvanulo lijepo, sunčano , vedro, mirisno  i ugodno jutro u duvanjskom kraju

TRATINČICE

Mnogi su od vas sigurno barem jednom ubrali ovaj cvijet i kidali mu laticu po laticu brojeći “voli me, ne voli me…” i nadamo se da je ostalo “voli me”…

Odmah pogađate da je riječ o tratinčici, lat. Bellis Perennis L, poznatoj i kao krasuljak, katarinčica, iskrica, bjelka i krsnica.

Ovaj maleni ljupki cvijet raste posvuda i baš mu ovih dana počinje sezona.

No koliko god bio malen – njegova je ljekovitost veličanstvena.

Tratinčica je od davnina zastupljena u narodnoj medicini za čišćenje organizma, liječenje iscrpljenosti i krvnih bolesti.

FOTO GALERIJA

DIVLJI MAKOVI

Ove krhke jednogodišnje biljke sa krupnim, upadljivim cvjetovima tamnocrvene, svjetlocrvene i rijeđe bijele boje, koje često krase naša žita i neobrađena polja, poznate su još pod nazivom poljski mak, a u duvanjskom kraju i kao glavobola.

Cvjetovi ponosno rastu na visokim, jednostavnim ili slabo razgranatim stabljikama koje su, kao i listovi, prekrivene gustim i oštrim dlačicama. Sami cvjetovi vrlo su nježni i tanki i prilikom branja ne smiju se jako stisnuti jer promijene boju u plavu.

Plod je čahura okrugog ili konusnog oblika, u kojoj se nalaze mnogobrojne, sitne, plavosive sjemenke.
Smatra se da je divlji mak u svježem stanju otrovan, pa se zato koriste samo suhi cvjetovi i zrela sjemenja.
Listići cvjetova se suše i od njih se spremaju sirupi i čajevi, koji se koriste u narodnoj medicini za smirivanje kašlja, pomažu kod prehlade i upale grla, krajnika, pluća, kroničnog bronhitisa i astme. Krunični listići cvijeta poboljšavaju probavu, smiruju grčeve i bolove u želucu te zajedno sa sjemenkama pomažu kod depresije i nesanice. Koriste se i za bojenje vina i rakije.
Sjemenje se koristi kao začin za posipanje peciva i kolača, a sjemenke se beru tek kada su čahure potpuno zrele. U narodnoj medicini koriste se za liječenje oboljenja i smetnji sa dišnim organima, želucem i liječenje duševnih bolesti.

Ugodan vam dan uz ove lijep fotografije profesora Delaća s Eminova Sela!

www.tomislavnews.com/ Foto : Ivan Delać