Temperatura je 9 stupnjeva C, oblačno je i kišovito u duvanjskom kraju. Blagdan je Svete Katarine (Svete Kate) koji se obilježava 25. studenog, a prema pučkom kalendaru označava posljednje dane jeseni i početak zime.
Po stoljetnoj tradiciji u duvanjskom kraju na svetkovinu Svete Kate upriliči se pijačni, pazarni, sajamski…dan, kratko – dernek. To je predzimsko okupljanje ljudi iz duvanjskog kraja, ali i susjednih mjesta. Na Svetu Katu se kupovalo sve ono što će trebati za dugih zimskih dana kada je znao napadati veliki snijeg. Kupovalo se ili prodavalo blago-stoka, kupovalo se sve ono što se može gojiti preko zime, a prodavalo sve ono što se nije isplatilo hraniti zimi.
Sveta Kata bio je pazarni dan-dernek kada je bila zamiračina, a to znači da su se mladići i djevojke sastajali u gradu i dogovarali zaruke, pa ženidbu za Božić ili naprosto kako u ljubavi zimu prezimiti. Davno bilo, sad se spominjalo!
Najpoznatija izreka vezana za svetu Katu u duvanjskom kraju je “Sveta Kata – snig na vrata” ili “Sveta Kata zalipila (snigom) vrata”.
SVIM KATAMA, KATARINAMA, KATICAMA…ČESTITAMO IMENDAN I NEKA IH ČUVA NJIHOVA NEBESKA ZAŠTITNICA!
POGLEDAJTE FOTO GALERIJU – Kakvo je vrijeme bilo u posljednjih nekoliko godina u TG na Svetu Katu!
************************************************************************************************
AKO NE ZNATE LEGENDU O SV. KATARINI VRIJEDI JE PROČITATI!
Od Svete Kate počinju pripreme za Božić i pjevaju se božićne pjesme. Najpopularnija meteorološka izreka koja spominje ovu sveticu vezuje je uz snijeg jer obično je ovo doba znatnijeg pogoršanja vremena i osjetnog zahlađenja.
Donosila snijeg ili ne, za Svetu Katarinu se vjeruje da je simbol hrabrosti. Znate li legendu o ovoj najraširenijoj svetici?
Katarina Aleksandrijska je bila učena ljepotica koja se suprotstavila caru Maksiminu II i njegovoj želji da iskorijeni sve kršćane u Aleksandriji. Car je okupio najučenije filozofe da mladu ljepoticu odvrate od vjere, što oni nisu uspjeli i bili su pogubljeni. Katarina je bačena u tamnicu i mučena glađu koju preživi zahvaljujući pruženoj pomoći od anđela. Za to vrijeme na kršćanstvo je preobratila i carevu suprugu.
Pobješnjeli car naredi da se svi kršćani pobiju osim Katarine od koje zatraži brak i odbacivanje vjere. Odbivši takvu ponudu, Katarina je i sebi potpisala smrtnu presudu. Car je naredio da se za nju izradi nova sprava za mučenje – kotač s bodežima kako bi bila isječena na komade. Međutim, plamen s neba je spalio kotač i Katarini je naposljetku odrubljena glava. Iz krvi koja je potekla iznikle su ruže šireći svoj miris po cijelom svijetu. Tijelo pokojnice anđeli su prenijeli na Sinaj gdje je u 6.stoljeću izgrađen samostan koji postoji i danas.
Manjak provjerenih činjenica o njoj bio je povod da se izbaci iz liturgijskog kalendara 1969 g. u koji ju je opet vratio pokojni Ivan Pavao II 2002.g. Ipak, to nije spriječilo da se Sveta Kata štuje i slavi diljem svijeta kao zaštitnica učitelja, pravnika, teologa, tajnika, knjižničara, arhivista, učenika, kao i još mnogih drugih osoba koje u svojoj struci posežu za knjigama i znanjem koje one sadrže.
Malo koja svetica, kao Sveta Katarina je od vrhunskih umjetnika primila izvanrednu počast koji je prikazuju kao kraljevnu okrunjenu ružama sa palmom u ruci, knjigom, uz strahovito mučilo kotača s bodežima ili pak s prstenom kao simbolom njezine zaruke s Kristom. (crometeo.hr)
Ukoliko vam ove godine ne donese snijeg, neka vam donese više hrabrosti kada god bude trebalo!
www.tomislavnews.com