Cijela Hrvatska 2025. obilježava 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva, obljetnicu kojom se prisjećamo prvog hrvatskog narodnog vladara u povijesnim vrelima spominjanog kao kralj i čijom vladavinom započinje dvostoljetno razdoblje samostalnog Hrvatskog Kraljevstva kojim upravljaju hrvatski kraljevi iz dinastije Trpimirovića.
Te davne 925. godine održan je i Splitski crkveni sabor na kojem sudjeluje sam kralj (rex) Tomislav te se ove godine uz crkvenu jubilejsku, obilježava ova značajna obljetnica pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, uz organizacijsku podršku Matice hrvatske te Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, brojnih drugih ustanova, županija, gradova i općina. Među njima i sa svojim doprinosom Grad Novska.
Ovaj jubilej dolazi nam u posebnom povijesnom trenutku i njegova obilježba ostavit će dubok materijalni, kulturni, znanstveni, a za očekivati je i duhovni trag.
Prva je ovo značajna obljetnica 11 stoljeća organizirane državnosti koja se proslavlja u ponovno uspostavljenoj neovisnosti, u slobodnoj i samostalnoj Hrvatskoj. Republici koja je u svega 35 godina prošla put od agresorske okupacije do zemlje koja je članica gotovo svih najutjecajnijih međunarodnih organizacija, a nakon desetljeća članstva u Europskoj uniji ubrzano sustiže europske gospodarske standarde.
Povodom spomenutih jubileja hrvatskom narodu svojim pastirskim pismom, nakon pola stoljeća, svakom kućanstvu obratili su se biskupi Hrvatske biskupske konferencije te Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine poticajnim riječima za aktivno sudjelovanje u slavljima s osjećajima ponosa ustrajnosti hrvatskog naroda u povijesnim kušnjama i s pozivom na hrabro prihvaćanje budućnosti u kršćanskoj odgovornosti za društvo.
Novljanski doprinos proslavi jubileja započinje 9. veljače misnim slavljem u crkvi bl. Alojzija Stepinca na kojem će požeški biskup Ivo Martinović blagosloviti netom postavljene postaje križnog puta akademskog kipara Ilije Skočibušića. Ovaj bosanskohercegovački umjetnik svojim radovima oplemenio je brojne crkvene prostore Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a posljednji značajan angažman bio je na unutarnjem uređenju Kapele hrvatskih svetaca u Betlehemu. Nakon Betlehema, Novska.
Uz podršku svih gradova prijatelja Novske, nastao je ovaj umjetnički opus koji nakon Raspela akademskog kipara Šime Vulasa i vitraja akademika Đure Sedera, novljanskoj crkvi daje trajnu neprocjenjivu suvremenu umjetničku vrijednost.
14 postaja križnog puta simbolički predstavljaju povezanost prijateljskih gradova čiji se grbovi diskretno sjaje s križnih postaja kao podsjetnik na zajedničku povijest i okupljenost oko tisućljetne povezanosti kroz sve križne postaje hrvatskog naroda. Među gradovima donatorima ističe se Tomislavgrad kao mjesto gdje se, prema predaji, okrunio kralj Tomislav, a narodna predaja posebno živi u potomcima duvanjskog kraja koji su u drugoj polovici 20. stoljeća napustili iskonski zavičaj i danas čine značajan dio novljanskog društva. Tomislavgradu se, u ovoj trajnoj simboličkoj povezanosti hrvatskog naroda u dvije domovine, pridružilo se i Livno.
Među donatorima su i Biograd na Moru kao hrvatski kraljevski krunidbeni grad, Imotski kao sjedište županije u doba narodnih vladara, Varaždin kao privremeni glavni grad Hrvatske tijekom 18. stoljeća. Na postajama križnog puta mogu se prepoznati grbovi Dugog Sela, Samobora, Križevaca, Ivanić Grada, Vrbovca, Pleternice te njemačkog grada Mengena. Uz gradove prijatelje, s 1. i 12. postaje trajno će sjati i novljanski grb.
Jubilejsku godinu trebao bi i uveličati Trg glagoljice. Grad Novska izradio je projekt kojim će se prostor iza bivše zgrade pošte i Pisma 1 preurediti u Trg glagoljice. S pogledom na crkvu svetoga Luke novi trg bit će podsjetnik da se u temeljima te crkve pronašao materijalni dokaz o upotrebi glagoljice. Zvono na kojem urezanim slovima stoji „Maria mati Bo..“ rijedak je dokaz da se glagoljica koristila i u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Tim otkrićem Novska je postala jedini slavonski grad u kojem je pronađen glagoljski natpis, te se uz Brodski Drenovac i Lovčić kod Pleternice upisala i na kartu nalazišta glagoljskih spomenika.
Prva faza novog trga obuhvatit će spomenuti prostor sve do odvojka Radničke ulice. Druga faza uređenja obuhvatit će gradsku tržnicu koja će rekonstrukcijom dobiti suvremeni prodajni prostor, netržnim danima mladi će je koristiti kao sportski teren, a svoje mjesto bi tu trebala naći i nova gradska galerija. Jubilejska godina ovim će projektom Novskoj dati trajnu uspomenu i svakodnevno javni prostor društvene, sportske, gospodarske i kulturne namjene.
Nakon petogodišnje obnove hotela Knopp, u njegovom podrumu svoje trajno mjesto naći će Interpretacijski centar Vojne granice, državne tvorevine koja je zapadnu Europu i Habsburško Carstvo stoljećima branila od osmanlijskih napada. Trajan postav Interpretacijskog centra predstavit će svakodnevni život krajiških vojnika kroz stoljeća, a svojom riznicom prikupljenih informacija, izvora, zemljovida brojnih europskih arhiva privlačit će brojne učenike, studente i zainteresiranu publiku u centar Novske. U godini proslave 1100. obljetnice uspostave Hrvatskog Kraljevstva ovaj postav na zanimljiv način prikazat će vojničku povijest i novljanskog kraja od kraja 15. stoljeća sve do 1881. kada je Vojna krajina ukinuta.
Jubilejskoj proslavi pridružit će se i novljanske ustanove, udruge i pojedinci, no valja još spomenuti i pripremu 8. utrke Novska RUN 8 pod nazivom „Sraz kraljeva“ 23. kolovoza. U čast ove kraljevske obljetnice pobjednici utrke bit će simbolično okrunjeni, a organizatori iz Atletskog kluba Noga svim natjecateljima ponudit će i kraljevsku gozbu nakon utrka dugih 16, 9 i 3 kilometra.
Velebni jubilej na nacionalnoj razini ponudit će središnju izložbu ključnih elemenata hrvatske državnosti u Klovićevim dvorima, postavljanje monumentalnog spomenika „Dolazak Hrvata na Jadran“ na odmorištu Krka uz autocestu A1, brojne koncerte, oratorij i misna slavlja u Tomislavgradu.
Tijekom 2025. bit će predstavljen i prvi film o kralju Tomislavu u produkciji Večernjeg lista, a čitave godine bit će organiziran značajan broj likovnih, kulturno-umjetničkih i znanstvenih programa usmjerenih prepoznavanju i otkrivanju bogate nacionalne povijesti na čijim temeljima treba nastaviti razvijati suvremeni hrvatski identitet. A proslava ovakvog jubileja više je nego povoljan poticajni okvir, objava je novska IN.hr
www.tomislavnews.com