TG Gospodarstvo

FOTO: Hercegovina dobila med sa zaštićenim imenom podrijetla, zahvaljujući i Duvnjacima!

407Pregleda

O samom projektu zaštite hercegovačkog meda govorio je doc. dr. sc. Jozo Bagarić, voditelj projekta i profesor na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu

U nazočnosti brojnih pčelara, predstavnika gradske i županijske vlasti, gospodarstvenika i ljubitelja autohtonog hercegovačkog meda, na današnjoj prezentaciji u mostarskom hotelu ERO javnosti je predstavljen certifikat Hercegovački med sa zaštićenim imenom podrijetla. Riječ je o višegodišnjem zajedničkom projektu Udruge pčelara neposrednih proizvođača „Matica“ iz Mostara i Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru koji je, u srpnju ove godine, rezultirao dobivanjem rješenja i certifikata Instituta za intelektualno vlasništvo BiH kojim su autohtonom hercegovačkom  medu priznati ime, oznaka zemljopisnog podrijetla i posebna kvaliteta.

Značaj zaštite autohtonog hercegovačkog meda, njegovog imena i kvalitete, na poseban je način istaknut kroz  pozdravno obraćanje mostarskog gradonačelnika Ljube Bešlića, ali  i Donke Jovića, ministra u Vladi Hercegovačko-neretvanske županije u  čijem je resoru i pčelarstvo. U ime Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta nazočnim se na početku obratila vršiteljica dužnosti dekanice, doc. dr. sc. Danijela Petrović, koja je istaknula kako dobivena zaštita zasigurno nije konačni cilj, nego samo prva stepenica i prekretnica na putu ka stvaranju prepoznatljivog i profitabilnog proizvoda.

{gallery}med-sarac{/gallery} 

– Pravi nas posao tek očekuje. Kad to kažem, prije svega, mislim na obvezu da  hercegovačkom medu sa zaštićenim imenom podrijetla zajednički osiguramo postojane osobine, a time i prepoznatljivost kod potrošača koji preferiraju kakvoću stvorenu iz zemljopisnog podrijetla, tradicije i tipičnosti, istaknula je dekanica Petrović najavljujući kako će već u siječnju 2015. godine pčelarima na usluzi biti i laboratorija za analizu meda.

Što certifikat o zaštiti imena, oznake zemljopisnog podrijetla i posebne kvalitete hercegovačkog meda znači za domaće pčelare, ali i za same potrošače, pojasnio je u svom obraćanju Boras Kvesić, predsjednik Udruge „Matica“.  

– Pčelari će moći ostvariti višu cijenu za svoj proizvod, a nadamo se kako ćemo na ovaj način ući i u velike trgovačke lance, gdje će kvaliteta biti prepoznata i odvojena od onih pomalo sumnjivih proizvoda, istaknuo je Boras podsjetivši kako će svi pčelari, čiji proizvod prođe laboratorijsku kontrolu i zadovolji odredbe pravilnika Udruge, moći dobiti certifikat Hercegovački med koji bi im trebao pomoći pri plasmanu meda na tržište.

O samom projektu zaštite hercegovačkog meda govorio je doc. dr. sc. Jozo Bagarić, voditelj projekta i profesor na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu. Bagarić je naglasio kako je posebnost hercegovačkog meda u tome što ima povećani sadržaj željeza i mangana, a sadrži reducirajuće količine šećera. Još značajnije je što su analize pokazale  kako hercegovački med u sebi ne  sadrži nedozvoljene tvari. U posebnost ovog meda mogli su se uvjeriti svi koji su nazočili današnjem predstavljanju i od organizatora, na početku mjeseca darivanja, na dar dobili po teglu Hercegovačkog meda sa zaštićenim imenom podrijetla.

Zaštita imena, oznake zemljopisnog podrijetla i posebne kvalitete ovdašnjeg meda veliki je pomak za pčelarstvo u Hercegovini, ali  za značajniji istup ne samo na domaćem nego i na inozemnom tržištu potrebno je raditi na stvaranju uvjeta za povećanje proizvodnje i interesno udruživanje pčelara, te održavanju postojanosti i kvalitete autohtonog hercegovačkog meda. Optimizam u bolje dane za hercegovačke pčelare budi i interes koji su na današnjoj prezentaciji  Hercegovačkogog meda sa zaštićenim imenom podrijetla pokazali gospodarstvenici iz Danske predvođeni Arneom Sigtenbjerggaardom, gradonačelnikom komune Vejla, koji   borave u Mostaru kao gosti gradonačelnika Bešlića – priopćeno je iz Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

brotnjo.info/TN