TG Vijesti

FOTO – HOD KROZ ANTIKU: na Izložbu svi su došli!

617Pregleda

Duvanjski kraj, sudeći po viđenim na izložbi, je uistinu bogat antičkim spomenicima, odnosno lokacijama-nalazištima predmeta iz antičkog doba, iako je ovo područje još nedovoljno istraženo…

Večeras (13. ožujka, 2015.) je u Galeriji Kulturno informativnog centra u Tomislavgradu otvorene zanimljiva izložba pod nazivom „Hod kroz antiku“, koju su priredili Franjevački muzej „Fra Jozo Križić“ Tomislavgrad i KIC Tomislavgrad. Izložbu je postavio kustos muzeja, arheolog Stipan Dilber, a umjetnički je osmislio akademski kipar Ilija Skočibušić.
U ime organizatora nazočne je pozdravila ravnateljica KIC-a, gospođa Danijela Papić, a o odabiru eksponata, uz prigodnu prezentaciju, govorio je kustos Dilber.
Pozdravljajući nazočne, Dilber je zahvalio svima koji su došli na otvaranje Izložbe, koja će se moći razgledati i sljedećih dana.
„Na Izložbu su došli svi!“, kazao je Dilber, pojasnivši da svi oni koje zanima duvanjska prošlost su tu, ili će doći narednih dana.
Izložbu je, s nekoliko prigodnih riječi, otvorio prof. povijesti umjetnosti Mate Kelava.
{gallery}antika-tg{/gallery}
Sa zanimanjem su izložbu razgledale i duvanjske profesorice književnosti, djelatnica u Turističkoj zajednici Tomislavgrad, a s posebnim zanimanjem izložbu je razgledao poznati duvanjski zaljubljenih u arheologiju, Vinko Ljubas-Jablan, ali i svi nazočni, naravno.
Kroz program ove ugodne i zanimljive večeri-izložbe posjetitelje je vodilo dvoje mladih, simpatičnih voditelja: Ana-Krešimira Smiljanić i Domagoj Jerlagić.
Izložbu su, svojim sviranjem na klaviru, učinile uhu ugodnim i oku simpatičnim, dvije djevojčice: Matea Bagarić i Andrea Baković.

www.tomislavnews.com/ Tekst i foto: Ljuba Đikić

POJAM ANTIKE
Pojam “antika” ima osnovno i šire značenje, pri čemu postoje i varijacije unutar osnovnog značenja o tome što se pod njim razumijeva.
Osnovno značenje
Pojam antika u svojem osnovnom značenju u literaturi obuhvaća kulture izrasle na obalama Sredozemlja u razdoblju od oko 1200. ili 800. g. pr. Kr. do oko 500. ili 600 g. n. e, tj. približno od pojave grčkih gradova-država (polisa) i grčke arhajske umjetnosti do propasti Zapadnoga Rimskoga Carstva i “poganske” kulture. Postoji zajednička i neprekinuta kulturna tradicija, koja započinje oko godine 800. pr. Kr, razvija se i uz razne preobrazbe održava kroz gotovo tisućljeće i pol. Nakon prvog stoljeća prije naše ere uz to se u okviru Rimskog Carstva oblikovalo i političko jedinstvo.
Ponekad se u “antiku” uvrštava i starije doba Kretsko-mikenske kulture, koje započinje oko 1900. g.pr.Kr. Većina autora ovo razdoblje razmatra posebno, jer kretsko-mikenska kultura u području Grčke i Egejskog mora propala je do oko 1100. g. pr. Kr. uz golema razaranja i ekonomski, demografski i kulturni nazadak, pa slijedi mračno razdoblje i nema kulturnog kontinuiteta.
Pojam antika prvenstveno podrazumijeva kulturu Grčke i Rima i svih zemalja koje su bile pod utjecajem grčke i rimske kulture. Ponekad se to pobliže označava sintagmom klasična antika (ili klasična starina, ili klasična kultura), dok pojam “antika” može obuhvatiti i druge sredozemne kulture toga razdoblja (npr. židovsku, perzijsku, egipatsku, keltsku itd.).
Pojam se počeo koristiti u Europi u srednjem vijeku jer se o starim Grcima i Rimljanima općenito govorilo kao o “starima”, dok se o kulturama i civilizacijama koje su im prethodile nije znalo gotovo ništa (situacija se počela mijenjati tek u XIX. st.).
Izvor: wikipedia