TG Vijesti

FOTO INTERVJU S POVODOM / LUCIJA ŠAPINA, logopedica u Osnovnoj školi Ivana Mažuranića u Tomislavgradu: “Rana intervencija je pola odrađenog posla”

2.92KPregleda

Sutra (6. ožujka) Europski je dan logopedije. Tim povodom zamolili smo za kraći intervju  logopedicu gospođu Luciju Šapinu, zaposlenu u Osnovnoj školi Ivana Mažuranića u Tomislavgradu.

Gospođo Šapina, što Vas je ponukalo, što je bio vaš motiv, izabrati baš ovo zanimanje?

-Prvo želim čestitati svim svojim kolegicama i kolegama ‘naš dan’.
Na kraju srednje škole, nisam bila baš sigurna koje zanimanje odabrati, vjerujem, kao i većina srednjoškolaca. Dvojila sam se između psihologije i logopedije. U jedno sam bila sigurna – želim raditi s ljudima. Mislila sam, a mislim i danas, da imam to u sebi. I evo me, s ispunjenim snovima. Raditi s ‘malim ljudima’ je poziv i blagoslov.

Recite nam nam više o struci kojom se bavite?

-Često kada uđem u učionicu i predstavim se pitam učenike znaju li oni što je to logoped. Oni koji su imali priliku kroz svoje ili tuđe iskustvo upoznati ovo zanimanje daju zanimljive odgovore. Kažu: “To je teta koja uči djecu govoriti”, “To je onaj što pomaže kada netko muca”, “To je kad ne’ko ne zna dobro čitati pa ide logopedu”, “Moj tata je imao moždani pa mu logoped dolazi da ga opet nauči pričati.”…
Ima toga još dosta, ali evo djeca su pogodila srž mog posla u školi. Znači, logopedija je jedno široko područje koje se bavi govorom, čitanjem, pisanjem, gutanjem, mucanjem…
Kako znamo, govorna komunikacija je jedno od najviših intelektualnih sposobnosti čovjeka. Ne trebam Vam dalje ni objašnjavati, jer uvijek mislim da previše kažem, a premalo toga spomenem… Zato se zadržimo na dječjim definicijama. Oni imaju smisao za jednostavnost i konkretnost.

Radite u školi. Prije toga radili ste u Udruzi Nada. S kojim teškoćama ste se najviše susretali?

-Moj početak, još prije konkretne diplome u rukama, je bio u Udruzi Nada u Tomislavgradu. Ondje sam upoznala divne kolege, divne roditelje i najdivniju djecu. Nije mogao biti bolji početak. Vatreno krštenje, ali u najboljem smislu. Upoznala sam život iza perfekcije, a opet, najperfektniji koji sam vidjela. Raspon logopedijskih poslova je bio od izazivanja bilo kakve komunikacije do ispravljanja glasa /r/ i teškoća čitanja i pisanja.
U školi radim već 13 godina. Najčešće su teškoće čitanja i pisanja, teškoće učenja, artikulacijske teškoće, te mucanje. Svaki učenik je svoja priča, svoja osobnost. Prilagođavanje je dio posla kada radite s ljudima. U zadnje vrijeme dosta se orijentiram na rad s kolegama i roditeljima. Jer bez uspješne suradnje trokuta: učitelj – roditelj – logoped nema dobrih rezultata.

Što mislite, je li naše društvo dovoljno osviješteno o potrebi za logopedima?

-Među roditeljima se uvelike promijenio stav o posjetu logopedu. Nekada čak imam osjećaj da smo postali trend. U svakom slučaju, bolje trend nego sramota, kako je to bilo nekada. Na višim razinama također vidim napredak, ali još se puno treba raditi na tome. Konkretno, naš vrtić nema uposlenog ni pedagoga, a kamo li logopeda. Stalno se govori o nekoj ranoj prevenciji, a tamo gdje je najpotrebnija nema nikoga od stručnih suradnika. To me trenutno najviše ljuti. Trn se oštri iz malena.

Što Vas najviše veseli u Vašem poslu?

-Nasmijano lice djeteta i zahvalne oči roditelja.

Što biste poručili roditeljima koji čitaju ovaj intervju?

Ne čekajte! Nemojte nasjedati na one naše narodne ‘izić’ će to’ ili ‘tako je od mog nekoga neko pa eno sada super’… To vam je isto kao da ste posadili bašču i ne radite oko nje. Nadate se da će pasti kiša i neće biti korova i vidite ta to nije baš kao susjedova bašča. A što ako bude sušna godina? Nemojte mi zamjeriti što banaliziram. Ali ako ne bude plodna zemlja i bude sušna godina ostadoše bez uroda. Možda nećete umrijeti od gladi, ali zašto ne bi spriječili ono što možete?! Ako ništa drugo logoped (ili bilo koji stručnjak) će vam pomoći pripremiti plodno tlo za razvijanje sposobnosti vašeg djeteta.
Danas imamo internet na kojem možemo naći norme za razvoj govora, a najbitnije, imate svoju roditeljsku intuiciju. Javite se logopedu. I na sistematske idemo zbog prevencije. Rana intervencija je u ovim strukama pola odrađenog posla.

www.tomislavnews.com/ Razgovarala: Ljuba Đikić/Foto album L.Š.