Utorak je, kraj siječnja, hladno je jutro u duvanjskom kraju, snijeg i led su pokrili zemlju Snijeg je pao i po vrtovima, po povrću koje nije obrano i po cvijeću koje nije uvenulo, vi ste maloprije doručkovali i već mislite što danas ručku?!I lako za vas, ako ste domaćica, znamo da najradije ne biste ništa kuhali ni pekli, ali što ako će čeljad s posla doći na ručak, djeca iz škole, a sinoć kad ste ih pitali što sutra ručku, svi su rekli što bilo, ali “što bilo ” se ne može staviti ni u lonac ni staviti na stol, a svi očekuju da je dobro, ukusno i još ako je iznenađenje, a mi danas predlažemo upravo to, nećete se pokajati, a čeljad će vam biti zahvalna.
Raštika ili rašćika, po duvanjski (lokalizam-šćakavica) je zeljasto lisnato povrće, dostupno u svim godišnjim dobima jer mu ne smetaju visoke temperature, a otporno je i na niske. Podrijetlo je rašćike nepoznato, ali se zna da su je uzgajali u doba faraona u starom Egiptu. Jeli su je i stari Grci i Rimljani, Dalmati, a legenda kaže da je i kralj Tomislav, na dan svoje krunidbe na Duvanjskom polju, večerao rašćiku sa suvim mesom. Jer, ne zovu uzalud rašćiku skuhanu sa suhim mesom – rajsko jelo!
Predaja je predaja, a mi znamo što znamo i što liječnici kažu da je rašćika toliko dobra, zdrava, da bi je trebalo jesti svaki dan, a još kad se zna da ima više vitamina i minerala nego kalorija, teško je jelima od rašćike odoljeti. A jela od rašćike su brojna: rašćika sa suhim mesom, rašćika na lešo, sarma u listovima rašćike (nije japrak), rašćika na suho kao prilog drugim jelima, pita od rašćike(!), palačinke od rašćike…
Mi danas nudimo jednostavan recept, a kraljevsko jelo od rašćike, jer je i rašćika kraljica povrća! I to ne bilo kakve, nego ove s fotografija snimljenih danas u vrtu u Tomislavgradu, rašćike kojoj nije naškodila ni jaka bura, ni snijeg ni led, ni niske temperature, samo su je malo oprljile, a tada je najljepša, jer je onaj mali gorkasti ukus ubio led. (Sunce rašćiku sparuši, a mraz i led je oprlji, kažu kod nas u duvanjskom kraju). Još je posebna slast u ovim oprljenim vrhovima na stabljici rašćike, mladi su, a vire iz snijega. E, u njima je slast!
RECEPT (reći ćete napokon!)
Za 4 odrasle osobe, djeca obično neće ništa što raste u vašem vrtu?!)
1 kg oprljene rašćike
½ kg suvih svinjskih rebara, malo šarene suhe slanine
½ kg krumpira izrezan na škriljke, 1 mrkva
Malo ulja-po mogućnosti maslinova, može i masti, po želji mljevene paprike, bijelog luka, papra…
Uberite negdje do 1 kg ovako oprljene rašćike, što više vrhova sa stabljike, jer su oni najukusniji. Stavite da se odmrzne na sobnoj temperaturi, malo očistite od većih korenica, operete i izrežete ne baš na tanko. Stavite prokuhati i čim prokuha skinuti s vatre i ocijedite, onako iz lonca da ostane malo vode.
Rebra svinjska ( a može bilo koji dio suhog mesa i bilo koje vrste) operete, izrežete na manje komade, prokuhate, da ne budu preslana.
Sada kad ste prokuhali rašćiku i rebra, stavite u lonac malo ulja ili masti, nasjeckanu slaninu, pa malo bijelog luka da se zacakli, jednu žlicu brašna (ne nužno!), malo crvene mljevene paprike (ono kao kad pravite zapršku) , kratko pirjajte i dodajete rašćiku, rebra, narezanu mrkvu na kolutiće i krumpire. Ulijte vrele vode toliko da prekrije sve ove sastojke.
Kuhajte na laganoj vatri maksimalno sat vremena, ustvari dok se krumpir ne počne raspadat. Možete dodati i papra i soli po želji, iako su rebra slana, pa pazite da ne presolite! Ako slučajno voda uvrije, nadolijte još, jer ovo se jede žlicom, kao čorba, servira se u duboke tanjure. A meso se može jesti i rukama, a može vilicom i nožem, kako vam drago!
I ako niste ljubitelj suhog mesa ili vam je liječnik zabranio, oprljena rašćika dobra je i sa svježom janjetinom, teletinom…
O drugim načinima pripreme jela od rašćike, drugi put. I još jedna napomena: ako nemate ovako oprljenu rašćiku u vrtu, a imate zamrznutu od jesenas, i to je odlična zamjena, mnogi neće ni primijetiti razliku!
Bilo vam uslast!
Tekst i foto: www.tomislavnews.com /Recept iz knjige Ljube Đikić: “Burek bez mesa”