HB ZupanijaTG Vijesti

FOTO: U SUPERVIZIJI slučajeva sudjelovalo je 40 pedagogica iz HBŽ i US kantona, prezentirani slučajevi iz osam škola

U okviru Programa sekundarne prevencije fokusiranog na identifikaciju i zaštitu djece u riziku u osnovnim školama Unsko-sanskog kantona i Hercegbosanske županije održan je dvodnevni online trening, odnosno supervizija i analiza slučajeva za predstavnike stručnih službi svih osnovnih škola s područja USK i HBŽ, u kojima je provedba Programa obvezna od početka školske 2021./22. godine.
Ovo je bila prilika da pedagozi prezentiraju primjere provedbe u svojim školama, razmijene iskustva te da od supervizorica, prof. dr. Slavice Tutnjević i prof. dr. Ivane Zečević s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci dobiju smjernice na koji način da poboljšaju i unaprijede rad s učenicima u riziku, odnose s roditeljima, kao i suradnju s institucijama koje se, ako se ukaže potreba, uključuju u Program.

Treningu je prisustvovalo preko 40 predstavnika stručnih službi škola iz oba kantona, a prezentirano je ukupno osam slučajeva Individualnog plana podrške i Individualnog plana brige iz osam različitih osnovnih škola. Uglavnom je riječ o učenicima koji dolaze iz nepotpunih, disfunkcionalnih i socijalno ugroženih obitelji, u kojima je evidentiran nedostatak brige za djecu, zapostavljanje, pa čak i fizičko nasilje.
Veoma bitno za uspješnu realizaciju IPP, naznačila je, prilikom analize jednog od slučajeva, prof. Slavica Tutnjević, da se roditelji i djeca potaknu da što više surađuju, da se roditeljima predoči da je kvalitetno provedeno vrijeme s djecom itekako bitno za njihov daljnji razvoj i izgradnju ličnosti, ali i da se pohvali njihov trud i interes ako ga iskažu prilikom provedbe Programa. Uz to, za uspješnost Programa značajan je i razvoj empatije kod učenika, osjećaja za prihvaćanje različitosti i međusobne podrške.
Dvodnevna supervizija, kako su navele pedagogice, bila je izuzetno korisna i efikasna i dodatno je, uz dosadašnje treninge na kojima su sudjelovale, unaprijedila njihovo znanje .
„ Slušajući studije slučajeva drugih kolegica i kolega i uvažavajući sugestije uvaženih profesorica izvukli smo puno korisnih informacija i jednostavno se pripremili za određene postupke i korake ako bi se našli u sličnim situacijama. Ovo je meni jako pomoglo, analizirala sam svoje postupke i u mnogim stvarima shvatila da se moglo i drugačije“, navela je pedagogica Jasna Zečević.
Njezino mišljenje dijele i predstavnice stručne službe OŠ „Brekovice“, naglašavajući da su im primjeri iz prakse, kao i podrška i upute supervizorica, prof. Tutnjević i prof. Zečević, otklonile određene nedoumice i usmjerile kako reagirati u određenim situacijama.

„Sam Program sekundarne prevencije odlično je zamišljen, prednost mu je, u odnosu na prijašnji način rješavanja problema, uvezanost i uključenost svih institucija u pružanju podrške učenicima u riziku. Iz tog razloga krajnji rezultat – pomoć učeniku, je puno efikasniji i brži.“ navodi Ajla Talić, predstavnica OŠ „Brekovica“.
Program sekundarne prevencije u školama Unsko-sanskog i Hercegbosanske županije realizira humanitarna organizacija „Genesis Project“, kao partner UNICEF-a Bosne i Hercegovine, a projekt je financiran od Švedske vlade. “, navode u priopćenju iz Genesis projekta.

www.tomislavnews.com