TG Kultura/Zabava

FOTO/ UZ MJESEC HRVATSKE KNJIGE U TOMISLAVGRADU: KNJIGE ZOVU ČITATELJE!

519Pregleda

Duvnjaci, a to je, kaže legenda, odavno znano, ako žele pročitati dobro knjigu-sjednu i napišu je! Naravno da je ovo samohvala, odnosno više šala! Mi donosimo nekoliko podataka i  zanimljivosti vezanih za Mjesec hrvatske knjige, Gradsku knjižnicu u Tomislavgradu, Franjevačku knjižnicu u samostanu Tomislavgrad, koliko se u Tomislavgradu (ne)čita…

U Tomislavgradu, u KIC-u,  je u tijeku „Mjesec hrvatske knjige“, a započeo je 15. listopada i trajat će do 16. studenog, 2018. godine. U jednomjesečnom Programu manifestacije je predviđeno: Tjedan otvorenih vrata, susreti i gostovanja u Gradskoj knjižnici, upoznavanje korisnika s radom knjižnice, besplatno članstvo za darovane knjige, promocija knjiga i književna večer, te izbor najčitatelja…

Od ravnateljice KIC-a Danijele Papić doznajemo da Gradska knjižnica raspolaže fondom od oko 20.000 knjiga, s oko 18.000 naslova, dok samo oko stotinjak čitatelja.

– U zadnjih pet godina kontinuirano ulažemo u obnavljanje knjižnog fonda i u informatizaciju i opremanje. Nadamo se skorom uređenju i opremanju čitaonice u prostorijama gdje je sada Radio Tomisavgrad, jer oni planiraju preseljenje u nove prostore- kaže gospođa Papić i dodaje da se najviše čita školska lektira, a Knjižnica već tri godine na RTG ima i Radio knjižnicu u svrhu popularizacije knjige Unatoč tomu, primjećujemo, jako je malo čitatelja i malo se čita, znajući da je prije rata bilo više od tisuću redovitih članova Gradske knjižnice..

-Kada preuredimo prostor i uradimo čitaonicu, sigurno će čitatelja biti mnogo više. Moram priznati da je Knjižnica godinama sustavno zapostavljana. Zadnjih par godina smo uložili smo što u opremu što u program, nove naslove  i educiranje oko 20.000 KM i to sve kroz naše projekte. Prioritet je bio obnoviti dvoranu, a sada je došao red i na Knjižnicu-kaže ravnateljica KIC-a.

Malo zanimljive usporedbe: Dakle, Gradska knjižnica u Tomislavgradu ima ove godine samo stotinjak  upisanih članova, što je deset puta manje od  predratnih godina (!),  a tri puta manje od broja živih Duvanjki i Duvnjaka, ili porijeklom iz duvanjskog kraja(koliko smo se uspjeli sjetiti, a vjerojatno ih ima i više?) koji su objavili jednu ili više knjiga! Duvnjaci, a to je netko nekada ranije rekao, ako žele pročitati dobro knjigu-sjednu i napišu je!

FOTO GALERIJA

Osim Gradske knjižnice i svaka škola, srednje i osnovne imaju vlastite knjižnice s dovoljnim brojem knjiga za svoje učenike, a uz privatne knjižnice koje ima veliki broj obitelji u Tomislavgradu, tu je i velika Franjevačka knjižnica u Samostanu u Tomislavgradu, otvorena u ljeto prošle godine, koja je u novim, lijepo uređenim prostorijama i suvremenom knjižničkom opremom te većinu digitaliziranih knjiga.

-Trenutačno smo digitalizirali 28 450 knjiga, imamo oko 60 000 svih izdavača ( Verbum, Kršćanska sadašnjost, Teovizija, Glas Koncila, Svjetlo Riječi…), a od nedavno i velik broj knjiga strane književnosti izdavača Znanje, Algoritam, Lumen, Mozaik, Profil… Imamo 265 učlanjenih i prosječno 300 knjiga mjesečno posuđenih- rekli su nam u Franjevačkoj knjižnici u Tomislavgradu.

Doznajemo da imaju više od 25000 naslova, a uskoro očekuju i više knjiga iz Školske knjige, uglavnom školske lektire i hrvatske književnosti.

Prije 30-tak godina bila je popularna akcija“Jedna knjiga po glavi stanovnika“, a evo sada je u Tomislavgradu mnogo više knjiga po glavi stanovnika, ali se malo čita. Za to je više razloga: dostupnost interneta gdje mladi čitaju i knjige, nemaju naviku čitanja od malena, a odrasli u trci s vremenom radije pogledaju tv i pokoju sapunicu, nego pročitaju knjigu. Istina, ima iznimaka i oni koji imaju naviku čitanja knjige ništa ne može zamijeniti užitak čitanja!

Zato pozivamo sve čitatelje, mlade posebice, da dođu u Knjižnice, knjiga ima dovoljno za sve, da čitaju, jer u dobrim knjigama je i znanje i uživanje!

www.tomislavnews.com/Foto: Gradska knjižnica i Franjevačka knjižnica Tomislavgrad