Bosna i HercegovinaHrvatskaobljetniceTG Kultura/Zabavaumjetnost

FOTO/VIDEO: VEČERAS je u Etnografskom muzeju u Zagrebu otvorena Izložba “Duvno polje – kraljevsko prijestolje: Suvremena interpretacija predaje o krunidbi kralja Tomislava”

351Pregleda

Večeras (12. veljače, 2025. godine, u Etnografskom muzeju u Zagrebu otvorena, pred velikim brojem posjetitelja , Izložba “Duvno polje – kraljevsko prijestolje: Suvremena interpretacija predaje o krunidbi kralja Tomislava”
Izložba se održava u sklopu proslave 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva pod pokroviteljstvom Hrvatskoga narodnog sabora Bosne i Hercegovine i Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske te u organizaciji Udruge za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini „Stećak” i Etnografskog muzeja u Zagrebu.

Izložbi su nazočili brojni posjetitelji, visoki politički i crkveni dostojanstvenici, među kojima i nadbiskup zagrebački mons. Dražan Kutleša i biskup Varaždinske biskupije, mons. Bože Radoš, a obadva rodom iz duvanjskog kraja (nadbiskup rođen u Župi Prisoje, a biskup u Župi Seonica.) Otvaranju izložbe nazočili su brojni Duvnjaci koji žive u Zagrebu, a stigli su i oni iz Tomislavgrada na čelu s načelnikom Ivanom Buntićem i predsjednikom Vlade HBŽ Ivanom Vukadinom.

Izložbu je prigodnim riječima otvorio ministar Vanjskih i europskih poslova RH, Gordan Grlić Radman, također rođen u Prisoju.

Nazočnima se obratio i načelnik Općine Tomislavgrad Ivan Buntić koji je govorio o programu obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju, te naglasio značenje ove proslave obljetnica za sve Hrvate, ma gdje živjeli.

U programu je ženska gangaška skupina iz Bukovice pjevala gangu i bećarac, koji su odjekivali i izvan velebne zgrade Etnografskog muzeja, jedna vrlo ugodna, lijepa i korisna izložba koju vrijedi pogledati.

VIŠE O IZLOŽBI

Udruga „Stećak” tom izložbom i prigodnom monografijom želi današnjoj publici suvremenim pristupom približiti osobu kralja Tomislava, koji je u društvenom sjećanju hrvatskog naroda jedan od najvažnijih hrvatskih narodnih vladara. Izložba obuhvaća dizajnirane i izrađene nove kraljevske insignije i odjeću, djela suvremenih slikara nadahnuta doživljajem krajolika Duvanjskog polja i okolice te umjetničke fotografije povijesnog uprizorenja krunidbe.

Idejno rješenje rekonstruirane srebrne krune i žezla s pozlatom te prijestolja osmislio je akademski kipar Ilija Skočibušić. Krunu je izradio Vladimir Šulevski, dok je Zlatarna Dodić odlila srebrni dio žezla. Prijestolje je izlila Ljevaonica umjetnina Jurkić. O tim artefaktima, u kontekstu povijesti i teorije povijesnih uprizorenja na međunarodnoj razini, znanstveni članak u monografiji napisao je povjesničar umjetnosti dr. sc. Anđelko Mihanović, konzervator pri Konzervatorskom odjelu u Splitu i suradnik na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Splitu.

Kostim je dizajnirala prof. dr. art. Jasmina Pacek, koja je također autorica znanstvenog teksta u monografiji. Rad donosi pregled procesa kostimografske analize svih povijesnih izvora koji se odnose na kralja Tomislava, starohrvatsku umjetnost pletera i srednjovjekovnog odijevanja u širem geografskom području.

“Vezak vezla Hrvatica mlada, vezak vezla u četiri grane: prva grana kralja Tomislava, druga grana Zrinski Frankopana, treća grana…
Izvodi: MPS “Stanari” Cvelferija

 

U suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu i Akademijom likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu na izložbi će biti predstavljeno deset umjetničkih slika nastalih tijekom trogodišnje kolonije pod nazivom „Zemlja kralja Tomislava”. To su radovi Gordane Bakić, Tomislava Buntka, Svetislava Cvetkovića, Sebastijana Dračića, Fedora Fishera, Danka Frišćića, Koraljke Kovač, Tina Samaržije, Matka Vekića i Josipa Zankija. Osvrt na umjetničke slike napisao je muzejski savjetnik u Nacionalnome muzeju moderne umjetnosti u Zagrebu Željko Marciuš.

Ilustrativne fotografije povijesnog uprizorenja izradio je umjetnički fotograf Jasmin Fazlagić. Fotografije prate tekstovi koji će posjetiteljima približiti predaju o krunidbi kralja Tomislava.

Dio izložbe je i videoanimacija krunidbe kralja Tomislava koju je izradila tvrtka SYNC, d. o. o. iz Mostara.

Autor izložbe: dr. sc. o. Zvonko Martić, OCD
Autori likovnog postava: prof. art. Tomislav Buntak i Jasmin Fazlagić, umjetnički fotograf
Autori tekstova: Zvonko Martić, Anđelko Mihanović, Jasmina Pacek, Željko Marciuš
Kustosica izložbe: Katarina Bušić
Tehnička podrška: Davor Filipčić
Marketing: Ivana Lušić

Lektura i prijevod na engleski: Anđelko Mihanović
Fotografije: Jasmin Fazlagić, Jasmina Pacek
Grafičko oblikovanje: Denis Stankov, Ljubičasti mrav j. d. o. o., Zagreb
Video-isječak iz filma „Kralj Tomislav“: Dražen Klarić (scenarij i režija), Večernji list (produkcija)
Animacija VR: SYNC d.o.o., Mostar

Izložba je otvorena od 12. veljače do 23. ožujka 2025.

Projekt je realiziran uz financijsku potporu Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Hercegbosanske županije i općine Tomislavgrad. (Nikolina Teslić)

www.tomislavnews.com/Ljuba Đikić/Foto i video: Gordana Vučur