TG Kultura/Zabava

FOTO : ZAPIS slavonske planinarke zaljubljene u duvanjski kraj i – Duvnjaka

copyright@tomislavnews.com
2.26KPregleda

Prošloga tjedna HPD Bršljan -Jankovac , Osijek, broji 13 ljudi, hrabrih koji kreću put Biokova. Naravno kao i uvijek krećemo kroz Bosnu ponosnu i Hercegovinu dičnu.Put uz pjesmu, zastoj ispred tunela nekih 25 minuta, ali – koga briga?! U dobrom društvu vrijeme brzo prolazi. Rostovo, pauza za kavicu, pa put Kupreških vrata. Odustajemo krenuti preko Kamenskog, putujemo kroz Hercegovinu, prema tunelu Ilija…

O da, meni poznata ruta : kraljevski grad, Kolo, Kovači, Omerovići, Cebara, Brišnik, MRKODOL(da, velikim slovima!), Bukovica, Mesihovina …i dalje prema tunelu. Nakon 2 dana pentranja po Biokovu, povratak, ali sada kroz buškoblatski kraj, pored Buškog jezera,  koje je smješteno na području dinarsko kraškog prostora, a prirodni je nastavak Livanjskog polja.
Nalazi se u Hercegbosanskoj županiji između gradova Livno i Tomislavgrad. Većim dijelom oko 2/3 pripada općini Tomislavgrad, a manjim dijelom 1/3 pripada općini Livno. Okružuju ga planine: Kamešnica (1.849 metara), Tušnica (1.700), Midena (1.222) i Zavelim (1364), a nadmorska visina iznosi od 716 metara.

Do 60-ih godina 20-og stoljeća na Buškom blatu bujao je život. Žitelji Buškog blata većinom su se bavili poljoprivredom, a kraj je obilovao oranicama i pašnjacima. 1968. godine stvara se ideja da se “otvori akumulacijsko jezero” te se potapa cijelo Busko blato. Tako je “upornim radom ljudi i stručnjaka” stvoreno” akumulacijsko jezero – najveće u Europi. Svečano puštanje u rad bilo je 10. svibnja 1974. Danas vode Buškog jezera služe za pogon hidroelektrane u Rudi kod Sinja, sve to doznajemo od jednog mještanina.

Vrijeme ručka. Stajemo u Eko selu Grabovica. Moram priznati da do sada ni jednom nisam jela u tom restoranu. To ću nadoknaditi u rujnu kada moja ekipa stiže na više dana u duvanjski kraj.

Idilično mjesto s prekrasnim pogledom na Buško jezero, u sklopu kojeg se nalazi vlastito malo umjetno jezero s velikom fontanom i nekoliko malih potoka koji teku kroz Eko selo Grabovicu što daje posebnost ovom „rajskom“ odredištu.

Sadržaji Eko sela Grabovica su: restoran , drvena kućica, terasa s velikim brojem sjedećih mjesta i kompletnim pratećim ugostiteljskim objektima, klimatizirana velika svadbena dvorana, amfiteatar na otvorenom, kamena špilja, mini zoo vrt, sportski tereni, konjički klub sa štalama i konjima, veliki ograđeni koral za jahanje.

Uz apartmane za smještaj, staze za šetanje i prelijepa vila „Grabovica“ sazidana od bijelog hercegovačkog kamena, Gromila/staro ilirsko groblje, uz čiji zid su čuveni drevni hrastovi.

Prirodne ljepote, bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta, kulturna i povijesna baština, domaća autohtona kuhinja…predivno sve. Zaista se ima što vidjeti. I tako…nakon dobre klope, pozdravljamo najljepši kraj, uz obećanje: vidimo se uskoro na Vranu..
Pozdrav  duvanjskom kraju od nas slavonskih planinara, a slučajnim prolaznicima preporučam: stanite i divite se!

www.tomislavnews.com/ Ines Pačar ex  Riba