Dubrovnik je i ove godine svečano proslavio dan svoga nebeskog zaštitnika sv. Vlaha i to po 1053. put u svojoj povijesti. Ovogodišnja festa ostat će zapamćena i u duvanjskom kraju kao početak bratimljenja Dubrovnika i Tomislavgrada. Naime, u povodu 1100. godišnjice Hrvatskoga Kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju vijećnik Gradskog vijeća grada Dubrovnika prof. Krešimir Marković, rođeni Šuičak koji živi i radi u Dubrovniku, pokrenuo je inicijativu o bratimljenju ova dva povijesna grada.
Tom prigodom je na Kandeloru, 2. veljače, upriličen sastanak dubrovačkoga gradonačelnika Mata Frankovića sa suradnicima i duvanjske delegacije koju su činili predsjednik Vlade Hercegbosanske županije Ivan Vukadin, načelnik općine Tomislavgrad Ivan Buntić i njegov pomoćnik Ivica Šarac te prof. Krešimir Marković koji je na početku sastanka održao pozdravni govor (poveznica na govor prof. Markovića)
Osim sastanka na najvišem političkom nivou i pokretanja službene procedure bratimljenja Dubrovnika i Tomislavgrada ovogodišnja festa sv. Vlaha ostat će upamćena i po aktivnom i svečanom sudjelovanju Duvnjaka i Kuprešaka u svečanoj procesiji koje se svake godine na blagdan sv. Vlaha upriličuje ulicama grada Dubrovnika. U procesiji se nose relikvije i moći sv. Vlaha i drugih svetaca, a među najvažnijim relikvijama je i Isusova pelenica za koju tradicija govori da je u nju bio umotan Isus u jednom od najvažnijih trenutaka naše vjere, Prikazanja u Hramu – Svijećnicu. Pelenica se u Dubrovniku čuva preko tisuću godina, od 1030., i predstavlja jednu od najvećih Dubrovačkih svetinja. Čuva se u riznici dubrovačke katedrale u srebrnom kovčegu sa staklenim stjenkama. U procesiji sv. Vlaha nosi se na kraju procesije pod posebnim baldahinom, a nose ih najčasniji vjernici. Na prijedlog prof. Markovića čast nošenja pelenice i baldahina ove godine imali su Duvnjaci i Kuprešaci, baldahin su nosili članovi Hajdučke družine Mijat Tomić iz Tomislavgrada, a Isusovu pelenicu Kupreški bećari uz pratnju ŽPS Ivančica iz Kupresa pod vodstvom don Jadranka Kurta.
Sudjelovanje Duvnjaka i Kuprešaka u procesiji sv. Vlaha, noseći jednu od najsvetijih dubrovačkih relikvija, bilo je doista posebno iskustvo koje je kroz spoj vjere, tradicije i kulture još više povezalo ove dvije zajednice. I na taj način Dubrovnik i Tomislavgrad su još jednom potvrdili svoju duboku povijesnu i kulturnu povezanost čime se pokazalo kako vjera i tradicija jesu i mogu biti snažna poveznica među ljudima te kako zajednička proslava svetih vrednota jača naše identitete i pridonosi očuvanja hrvatske duhovne i kulturne baštine. Bratimljenje Dubrovnika i Tomislavgrada važan je korak u tom smjeru.
Izv. prof. dr. sc. Marinko Marić,
Predsjednik Hrvatskoga kulturnog društva Napredak-Dubrovnik
Pozdravni govor povodom prvog susreta delegacija grada Dubrovnika i općine Tomislavgrad te početka postupka bratimljenja
Povodom dana „Ki dohodi nami jednom na godište,“ 3. veljače 2025. na blagdan i 1053. festu sv. Vlaha, za dubrovačkog biskupa mons. Roka Glasnovića i gradonačelnika gospara Mata Frankovića, dana kada je delegacija iz Tomislavgrada na čelu s načelnikom, gospodinom Ivanom Buntićem, i gvardijanom fra Božom Milićem pohodila Grad i hrvatsku Atenu – Dubrovnik.
Hrvatski biskupi su 1. prosinca, na prvu nedjelju došašća, 2024. godine odaslali pastirsko pismo pod naslovom „Na kršćanskim temeljima, u zajedništvu Crkve, hodočasnici nade“ u prigodi redovite jubilejske 2025. godine.
U pismu biskupi navode najvažnije hrvatske događaje u njenoj povijesti od stoljeća sedmog, za vrijeme pape Agatona, ali i kasnijih papa do kralja Zvonimira.
Biskupi Crkve u Hrvata šalju ovo pismo s ciljem da bi nas potaknuli na vjerničko življenje vremena u 2025. godini kao spomen na održavanje splitskih sabora od 925. do 928. za vladavine kralja Tomislava, „kralja Hrvata“, kako ga je u pismu oslovio papa Ivan X.
Hrvatski sabor je 2025. godinu proglasio „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.“ Također poznato nam je da je kralj Tomislav 925. godine proglašen prvim hrvatskim kraljem, a sama krunidba, po mnogim povjesničarima, dogodila se na Duvanjskom polju.
Poštovani gradonačelniče grada Dubrovnika, gosparu Mato Frankoviću sa suradnicima,, poštovani predsjedniče Gradskog vijeća grada Dubrovnika, gosparu Marko Potrebica, poštovani načelniče općine Tomislavgrad, gospodine Ivane Buntiću s delegacijom, od srca vas pozdravljam.
Srce mi je veliko i ispunjeno neizmjernom radošću radi današnjeg događaja. Kao sin rodne mi grude šuičke i tomislavgradske, ali dobro primljeni gost ljubljenog Dubrovnika, neizmjerno sam sretan što mogu nazočiti ovom povijesnom događaju i službenog početka suradnje između gradova Dubrovnika i Tomislavgrada, a sve u povodu 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava.
Poveznica između ova dva grada aktivno traje tridesetak godina. Svake godine Dubrovčani odlaze u ove prekrasne krajeve, a i ljudi iz tih krajeva hodočaste dubrovačkom parcu i pohode ovaj jedinstveni biser Hrvatske i svijeta.
Bogu hvala za ovaj dan kada počinjemo aktivnu suradnju između ova dva grada. Vjerujem i nadam se da će se naša suradnja nastaviti još intenzivnije i jače na poljima kulture, vjere, gospodarstva, sporta i drugim poljima.
U mome srcu, a vjerujem i u memoriji, kao i u arhivima ova dva grada ostat će pisani trag početka suradnje s dugim i bogatim sadržajem kojeg ćemo vjerujem ostvariti. Neka dobri Bog blagoslovi ova dva grada, njihove gradonačelnike, sve njihove stanovnike, našu suradnju, a nebeski zaštitnici sveti Vlaho i sveti Nikola Tavelić neka nas prate na tom putu.
Vijećnik grada Dubrovnika,
Krešimir Marković, prof.
www.tomislavnews.com