Glog (lat. Crataegus), velik i brojni rod iz porodice ružovki koji obuhvaća 380 priznatih vrsta grmova i niskih stablašica, koji narastu najviše do 15 metara.
Rastu samoniklo po rubovima šuma i polja i u ravničarskim i u planinskim krajevima. Plod mu je crvena bobica (gloginja) koja dozrijeva u rujnu ili listopadu, jestiva je i koristi se za izradu marmelada, želea i kompota.
Glog se obično spominje kao prirodni lijek za kardiovaskularni sustav i za smirenje. Ipak, ova ljekovita biljka ima još zaista mnogo načina primjene u liječenju.
Plodovi gloga beru se u mjesecu rujnu i listopadu. U nastavku ćemo malo detaljnije opisati glog, spomenuti ljekovita svojstva biljke i napisati recepte za sirup i tinkturu od gloga.
Upotreba gloga u liječenju
Još od srednjeg vijeka ljudi koriste glog, najviše za liječenje problema s krvnim žilama i za zdravlje srca.
Aktivne tvari gloga danas su nam dobro poznate, a naučnici su potvrdili njegovo ljekovito djelovanje na naš organizam.
Neki smatraju da pripravci od gloga spadaju u grupu onih biljnih lijekova čije je djelovanje klinički najopsežnije dokumentirano. Unatoč tome, prije uporabe ove ljekovite biljke posavjetujte se sa svojim liječnikom jer srčane probleme nikako ne smijete sami liječiti.
Bobice gloga
U prodaji danas postoji veliki broj ljekovitih kapi, tinktura, sirupa i ekstrakta od gloga. Moguće je kupiti i sušene bobice, a najbolje je ovakvu vrstu ljekovitih preparata kupovati u provjerenim biljnim ljekarnama. Kao prirodni lijek, sami sebi možete pripremiti čaj od sušenih cvjetova i listova, ili pak koristiti tinkturu od gloga, obogaćenu žličicom meda.
Recept za sirup od gloga i tinkturu
Sirup koji napravite koristi se za pripremu soka, ili kao preljev na palačinke i sladoled. Zapravo, sirup je više kao zdrava namirnica nego lijek. U svakom slučaju ukusan je i jako zdrav.
Recept za sirup od gloga: Za pripremu ovog sirupa potrebne su vam bobice gloga (svježe ili sušene), voda i med. Pokušajte prvo pripremiti manje količine, dok ne uđete u štos.
Stavite 1 šalicu svježih bobica gloga (ili pola šalice sušenih) u lonac i natočite 3 šalice čiste izvorske ili destilirane vode. Promiješajte i stavite na kolo da se kuha. Kada prokuha smanjite temperaturu i ostavite da bobice krčkaju 2 do 3 minute, a nakon toga sklonite s kola. Dobro izgnječite bobice u vodi uz pomoć obične žlice za gnječenje krumpira, dok ne dobijete lijepu homogenu kašu.
Procijedite kašu kroz cjediljku u već pripremljenu čistu posudu, dodajte 1 šalicu meda i dobro promiješajte. Sirup koji ste dobili pretočite u tamne staklene boce i čuvajte u hladnjaku do 6 mjeseci, ako ga u tom periodu ne potrošite.
Upozorenje: Iako je glog siguran za korištenje nije ga preporučljivo koristi uz neke lijekove za srce. Najbolje je da se posavjetujete sa liječnikom prije nego se sami upustite u liječenje uz pomoć gloga.
Upotreba gloga u narodnoj medicini
Osim već gore spomenutih prirodnih preparata od gloga od ove biljke se rade još mnogi drugi. Upotreba gloga u narodnoj medicini raznolika je, što govori da ove bobice djeluju blagotvorno na naš organizam na više načina.
Glog se smatra umirujućom biljkom. Kažu da ima najjači umirujući učinak među ljekovitim biljem.
Glog pomaže kod umora, nedostatka energije, lošeg sna, teškog disanja i kod vrtoglavice. Pomoći će ako imate problema s lupanjem srca, tjeskobom, nervozom i šumom u ušima.
Prirodni lijekovi od gloga
Kapi od gloga jednostavno se prave. Dovoljno je da uzmete 20 grama usitnjenih listova i cvjetova biljke, pa da ih prelijete s 200 ml 70-postotnog alkohola. Povremeno promućkajte, a nakon 3 tjedna procijedite i profiltrirajte. Za preventivno djelovanje dovoljno je piti dvadeset kapi dnevno s malo tekućine. Osim što djeluju preventivno, kapi od gloga dobro će doći kao pomoćna terapija kod bolesti krvožilnog i živčanog sustava.
www.tomislavnews.com/Izvor: geek.hr