TG Politika

HBŽ: Primjer Tvornice kabela-Kako organizirati legalan štrajk u BiH?

550Pregleda

Sudionici su imali priliku čuti o nedavnom primjeru štrajka radnika iz Tomislavgrada, vezan za Tvornicu kabela Tomislavgrad.

07. 05. 2013. godine održan je okrugli stol u Tomislavgradu, u organizaciji Centra za građansku suradnju, na temu „Legalnost štrajka: prepreke i posljedice“ . Sudionici okruglog stola su bili sindikati članovi Koalicije za zaštitu radničkih prava, nevladine organizacije i predstavnici inspekcijskih službi iz USK i HBŽ.
Nakon uvodne riječi Kate Marijan Krželj, CGS Livno, sudionici su imali priliku čuti o nedavnom primjeru štrajka radnika iz Tomislavgrada, vezan za Tvornicu kabela Tomislavgrad.

Ivan Dilber, predsjednik Sindikata tvornice kabela Kapis, je objasnio kako je teklo organiziranje i provođenje štrajka. Prije samog štrajka koji je organizirao sindikat TKT-a, mnogo je dopisa upućeno poslodavcu, upravi tvornice, vlasniku, medijima, općinskim i županijskim političkim strukturama. Sindikat je želio upozoriti da radnici ne žele ići u štrajk, te da će to učiniti samo onda kada im ne preostane niti jedno drugo sredstvo za borbu. Dilber je objasnio da štrajk nije bio samo izlazak ispred tvornice, nego je bilo suočavanja s mnogim pravnim problemima, kojima većina radnika i sindikat nije bio dorastao, te su tražili savjete od kolega u BiH ali i u Republici Hrvatskoj, te su pokušali primijeniti njihove uspješne poteze. Štrajk radnika KAPIS-a bila je i konstantna borba da se članstvo održi na okupu, jer kao i u svim štrajkovima, ljudima nakon određenog vremena opadne volja za borbu, a neki padnu i pod utjecaj poslodavca. „Štrajk je ratovanje u kojem se gubi egzistencija, stoga smo morali poduzeti sve korake prije nego što smo se odlučili na takav korak“, kazao je Dilber. Predsjednik Sindikata TKT- je istaknuo da se članstvo u sindikatu mora pripremiti na mogući neuspjeh, te da štrajkanje nužno ne znači ispunjenje zahtijeva. Za kraj izlaganja, Ivan Dilber je istaknuo da, iako je štrajk proglašen legalnim nepravomoćnom sudskom presudom, uspjeli su samo djelomično u svojim zahtjevima, stoga radnici TKT-a nemaju previše razloga za veselje, jer sada predstoji borba da tvornica nastavi uopće raditi.
{gallery}nvo_tg{/gallery}
Vlado Marušić, pravnik s dugogodišnjim iskustvom u radu s obespravljenim radnicima, prisutnima je izložio zakone, praksu i prepreke u organiziranju štrajka u skladu sa zakonskim propisima. Naglasio je da je štrajk zadnja metoda kojom se treba koristiti. Bitno je da se sve metode do tada iskoriste, počevši od razgovora s poslodavcem, službenih dopisa, utjecanje putem medija. Kako je naglasio Vlado Marušić, vrlo je bitno da se do zadnjeg detalja poštuje procedura stupanja u štrajk, jer posljedice mogu biti opasne kako za same radnike, tako i za predsjednike sindikata.
Ono što se željelo istaknuti na ovom okruglom stolu jeste činjenica da svi radnici imaju svoju priču vezanu za štrajk; neki su bili poučeni iskustvima drugih te nisu pravili greške u realizaciji štrajka, ali u jednom su se svi složili; radnici su ti koji najmanje žele krenuti u štrajk. S obzirom da zakonski propisi o štrajku sindikatima otežavaju organiziranje zakonitog štrajka, prisutni sindikalni predstavnici su se složili oko pokretanja zagovaračkih aktivnosti za provedbu postojećih zakonskih propisa, posebice u odnosu na formiranje mirovnih vijeća, čiji je uloga ključna za provedbu legalnog štrajka.
Štrajk je zadnje sredstvo sindikalne borbe, najčešće za temeljna radnička prava, koje se koristi kada ponestanu pregovaračke mogućnosti. Sudionici okruglog stola su se složili da je vrlo lako ući u štrajk, ali je teško izaći iz njega i ostvariti uspjeh vezan za ispunjenje traženih zahtjeva.

Tekst i foto: Koalicija sindikata i NVO/TN