TG Politika

INTERVJU/JOZO BAGARIĆ, kandidat HDZ-a B i H za načelnika Općine Tomislavgrad: “Bit ću servis gospodarstvu; turizam, mljekare i prerada mesa budućnost su Tomislavgrada”

1.78KPregleda

Jozo Bagarić, kandidat HDZ-a BiH za načelnika općine Tomislavgrad, ističe kako je cilj ove stranke vratiti povjerenje u poštenu, pravednu i stručnu vlast, vlast koja će služiti svome puku i biti servis gospodarstvu.

Kaže kako će nakon izbora najveći izazov biti zaustaviti iseljavanje i stvoriti pretpostavke za povratak ljudi te napominje kako općina Tomislavgrad raspolaže vrlo velikim potencijalom i treba ga iskoristiti, počevši od turizma i poljoprivrede pa do obnovljivih izvora energije. Posebno naglašava potrebu korištenja znanstvenih spoznaja u razvoju poljoprivrede, a sve u cilju povećanja konkurentnosti i zaokruženosti proizvodnje. Investicijom u reverzibilnu hidroelektranu Vrilo može se računati, navodi Bagarić, na stavljanje u punu funkciju Duvanjskog polja.
“Uz ostale beneficije, za poljoprivredu je ona od posebnog značaja zbog toga što će spriječiti poplave i odvesti vodu u Buško jezero kad dođu obilne oborine i vratiti vodu u Duvanjsko polje kad je sušni dio godine”, poručio je Bagarić.

Koji su ključni motivi zbog kojih ste odlučili ući u političku arenu na ovim lokalnim izborima te krenuti u dobivanje mandata načelnika općine Tomislavgrad?

Vezano je to za situaciju koja se u kolovozu ove godine dogodila. Postojala je realna opasnost da se HDZ BiH Tomislavgrad ne pojavi na predstojećim lokalnim izborima 15. studenoga ove godine. Naime, tadašnji Općinski odbor nije u roku dostavio listu kandidata za načelnika ni listu s imenima kandidata za Općinsko vijeće. Radilo se o krajnjem roku i Predsjedništvo stranke odlučilo je raspustiti Općinski odbor i imenovati Povjerenstvo. Vremena za velika razmišljanja nije bilo i, praktički, u zadnji čas bilo je određeno da ja preuzmem kandidaturu za načelnika i da u kratkom roku kompletiramo listu kandidata za Općinsko vijeće. Imali smo na raspolaganju dva dana i uspješno smo to odradili. Naravno, čast mi je da sam kandidat, ali sam svjestan težine i odgovornosti koja ide s tim. Također, jedan od motiva bio je okupiti ekipu mladih, stručnih osoba koje vjeruju u budućnost i odlučne su ostati na ovim prostorima. Znači, uz skupinu nas iskusnijih, pomoći im u političkom snalaženju i usmjeravanju na pravi put. Pokazati da je mladim, poštenim i motiviranim osobama mjesto u politici. Oni su budućnost duvanjske politike, oni su nova snaga za novo sutra.

Koje su prioritetne poruke u ovoj kampanji te kako biste ocijenili povratne informacije koje stižu od potencijalnih birača s terena?

Kampanja koju vodimo je uljuđena, korektna, sadržajna i pozitivna. Sličnu kampanju vode i ostale stranke izuzev naših dojučerašnjih kolega. Njihova kampanja je agresivna, puna laži, pokuda i osuda. Ne biraju se sredstva. Osobna blaćenja, diskreditiranja i omalovažavanja idu i prema obitelji, kopanju po mrtvim kostima. Ali i to će proći, netko će nekad pognuti glavu, a to sigurno nećemo biti mi. Dopisno glasanje teče uz nepravilnosti, počevši od prikupljanja podataka, krivotvorenja potpisa i sl. Izbori se kupuju nezakonitim zapošljavanjem, zaposlene se ucjenjuje… Za očekivati je već viđene pamflete laži i kleveta.
Naše poruke su zajedništvo i borba argumentima, idejama, projektima. Srž naše kampanje su naša vizija, strategija i plan sadržan u izbornom programu u kojemu smo kratko opisali trenutačno stanje i ponudili svoju viziju obnove i razvitka općine Tomislavgrad. S terenom i ljudima na terenu imamo vrlo dobru komunikaciju. Kampanju vodimo online, preko javnih nastupa, tribina, promidžbenih materijala i od vrata do vrata. Vodimo računa da smo svugdje nenapadno prisutni. Takav pristup izgleda da je dobro prihvaćen i daje rezultate. Naš cilj je pobjeda, a po onome što dobivamo s terena, uvjereni smo u to.

Lokalni izbori prilika su za ukazati na svakodnevne probleme jedne lokalne zajednice. Koji su izazovi s kojima se danas suočavaju stanovnici vaše općine?

Najveći problem je iseljavanje. Otišle su mlade obitelji, najvitalniji produktivni i reproduktivni dio naše zajednice. Izazov je kako sačuvati one koji su ostali i stvoriti pretpostavke za povratak. Vrlo težak je to izazov i nema jednostavan odgovor. Naš cilj je vratiti povjerenje u poštenu, pravednu i stručnu vlast. Vlast koja će služiti svome puku i biti servis gospodarstvu. Znajući da i neki koji su ostali teško spajaju kraj s krajem, skromno preživljavaju, izazov je ponuditi im način kako mogu poboljšati svoj kućni proračun kroz dopunske poslove. Posebna skupina su branitelji, obitelji poginulih, invalidi, stari i nemoćni koji trebaju biti stalna skrb lokalne, ali i ostalih razina vlasti. Umirovljenici i povratnici iz inozemstva također. Puno je problema i izazova i u školstvu, zdravstvu… I nema tu čarobnog štapića, ali vrijedi pokušati.

Kojim bi se strateškim smjernicama trebalo voditi kada je riječ o iskorištavanju gospodarskih potencijala općine Tomislavgrad?

Svjesni smo da jedino gospodarstvo može otvoriti nova radna mjesta i osigurati nove prihode u proračun te nam je primarni zadatak obnova i razvitak gospodarstva. Općina Tomislavgrad raspolaže vrlo velikim potencijalom i treba ga iskoristiti. Težište smo stavili na obnovljive izvore energije (vjetar i sunce). Uz postojeće izgrađene vjetroelektrane stvaraju se pretpostavke za investiranje u nove. Lokalna zajednica dio je administrativnog lanca i u okviru svojih nadležnosti znatno može pridonijeti uspješnoj provedbi ovih projekata. Veliki potencijal također predstavljaju poljoprivreda i turizam. Buško jezero je po površini među najvećim umjetnim jezerima tog tipa u Europi. Za sada je neiskorišteno. Naš plan je za početak urediti jedan kamp i plažu Marinovac, izgraditi lučicu od 50 do 80 vezova. Znači, ponuditi rekreativcima i turistima sadržaj koji ih privlači i koji ih može zadržati određeno vrijeme na tom prostoru. Okolne kuće mogu poslužiti za iznajmljivanje i smještaj te kao poticaj za razvitak seoskog turizma. Nastavno na ovaj dio, ideja je da se iznađu lokacije i ponude za izgradnju vikend-naselja i kuća sa svim potrebnim turističkim sadržajima (bazeni,igrališta). Uz obnovu i jaču marketinšku kampanju, postojeće prirodne znamenitosti, svetišta, biciklističke staze i sl. pozicionirati Tomislavgrad na turističkoj mapi regije, Hrvatske, Europske unije. Za ovu svrhu planirali smo otvoriti ured za turizam koji će se baviti ovom problematikom i biti na usluzi svim zainteresiranima.

Gdje su prednosti kada je riječ o daljnjem razvoju određenih sektora kao što je poljoprivreda?
Duvno je oduvijek bilo “zlatno guvno”, žitnica Hercegovine, mesnica Dalmacije. I danas naši poljoprivredni proizvođači imaju značajnu ulogu u poljoprivrednom sektoru. No, svojim znanjem i iskustvom dosegnuli su određeni vrh. Dalje od toga mogu samo uz primjenu najnovijih znanstvenih spoznaja, stručnu savjetodavnu i kontrolno-laboratorijsku pomoć.
Za ovu namjenu plan je izgraditi zavod za poljoprivredu i novi objekt veterinarske stanice. U suradnji sa Sveučilištem u Mostaru, a posebno Agronomskim i prehrambeno-tehnološkim fakultetom, cilj je sustavno i institucionalno osigurati stalnu pomoć svih službi da bi se postigla jača tržišna konkurentnost, odnosno veća isplativost proizvodnje. Na ovo se veže potpora finalizaciji poljoprivredne proizvodnje za otvaranje mini mljekara, prerada mesa i sl. Također, bitno je da tako zaokružena proizvodnja što više završi na domaćem tržištu, u turizmu.

Na koji način dovesti u punu funkciju prostor Duvanjskog polja? U kojoj je mjeri za gospodarstvo bitna i najavljena izgradnja hidroelektrane Vrilo?

Investicijom u reverzibilnu hidroelektranu Vrilo može se računati na stavljanje u punu funkciju Duvanjskog polja. Uz ostale beneficije, za poljoprivredu je ona od posebnog značaja zbog toga što će spriječiti poplave i odvesti vodu u Buško jezero kad dođu obilne oborine i vratiti vodu u Duvanjsko polje kad je sušni dio godine. Reguliranjem vodostaja i vraćanjem vode u Duvanjsko polje osigurava se jedna stalna razina podzemnih voda i povratnim kapilaritetom vlaga u obradivo poljoprivredno zemljište.
Na taj način velika većina obradivog zemljišta postat će plodnija i zanimljivija za poljoprivrednike, koji i danas vape za novim poljoprivrednim površinama. Uz ovaj projekt, u predstojećem razdoblju, treba pristupiti izradi plana okrupnjavanja poljoprivrednih površina, što je projekt budućnosti.

Što bi trebalo raditi kada je riječ o infrastrukturi na prostoru općine?

Najprije, treba sve infrastrukturne projekte koji su u tijeku završiti. Prioritetno je izgraditi lokalnu cestu Bukovica – Roško Polje. Usporedno s tim, bitno je osigurati dovoljnu količinu pitke vode propisane kakvoće i higijensko-zdravstvene ispravnosti za sva naselja na Duvanjskom polju. To je moguće samo uz završetak vodovoda “Duvanjski prsten”, tj. dovođenjem vode iz Mukišnice do Bukovice. Vodovod je završen do Vojkovića i treba ga spojiti s novoizgrađenim vodovodom uz magistralnu cestu Tomislavgrad – Posušje. Na gradskom groblju Karaula nužno je izgraditi mrtvačnicu. Ovo su samo najznačajniji projekti od ukupno planiranih 23. Pri odabiru vodili smo se stvarnim potrebama cjelokupnog prostora i ravnomjernoj zastupljenosti na kompletnom prostoru općine Tomislavgrad.
Također, kao poticaj investiranju i razvitku gospodarstva plan je izgraditi novu poslovnu zonu na Vučilovu brigu, isključivo za proizvodne namjene. Na tom prostoru cilj je izgraditi tehnološki inkubator kao centar znanja i nastavno-obučni centar.

Na koji način ostvariti takvu poslovnu klimu koja može jamčiti privlačenje brojnih investicija, što je zapravo jedini način za usporiti pa, u konačnici, i zaustaviti iseljavanje?

Smatram kako je to dug put, ali za početak treba ponuditi novi pristup. Osnovno je vratiti povjerenje u poštenu, profesionalnu i stručnu vlast. Takva vlast moguća je, prije svega, poštujući zakonitost u radu, a prijam novih zaposlenika po kriterijima izvrsnosti, bez nepotizma. U tom pogledu planiramo otvoriti ured za investitore u kojemu će svi zainteresirani investitori moći dobiti informacije i stručnu pomoć u svladavanju složenih administrativno-pravnih procedura. Pojednostavljeno, da dobiju kompletnu uslugu na jednom mjestu.

U kojoj je mjeri za napredak jedne lokalne zajednice važno imati dobru koordinaciju s višim razinama vlasti? Kako gledate na suradnju s drugim općinama kada je riječ o nekim zajedničkim projektima?
Od iznimne važnosti je koordinacija s višim razinama vlasti. To je ključ za uspješnu realizaciju izbornog programa koji smo ponudili. Općina sama nije u mogućnosti riješiti ni jedan kapitalni projekt bez te pomoći. Uz to, neslužbeno, već je prezadužena. U tom pogledu računamo na našu strukturu od županije, Federacije, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, a preko nje i Europske unije. Znači, računamo na već iskazanu potporu i svesrdnu pomoć u realiziranju ovih projekata.
Suradnja s drugim općinama također je bitna. Sa susjedom ćete se i posvađati, ali će vam prvi i priteći u pomoć. Te odnose treba poštovati i surađivati na korektnoj osnovi. Vođeni tim principima, razmišljamo i o novim zajedničkim projektima, za koje smo otvoreni.

www.tomislavnews.com/Piše: Dario Pušić / Večernji list