Bosna i HercegovinaNaši u svijetuSvijetTG Politika

INTERVJU NA DALJINU: Marija Šarac iz Tomislavgrada sudjeluje ispred HDZ 1990 na 12. Svjetskom forum za demokraciju, koji je u tijeku u Strasbourgu

1.15KPregleda

U prilogu HTV o Svjetskom forum za demokraciju 2024. godine, koji se održava u Strasbourgu (Francuska), među sudionicima prepoznali smo zastupnicu HBŽ i članicu HDZ BiH 1990, gospođu Mariju-Mašu Šarac. Posredstvom društvenim mreža kratko smo razgovarali s njom o ovom Forumu.

Gospođo Šarac, ispred koga sudjelujete na ovom Svjetskom forum za demokraciju i što je bit ovoga Foruma?

Ispred Hrvatske demokratske zajednice 1990 sudjelujem na Svjetski forum za demokraciju, koji se održava u Strasbourgu (Francuska) od 6. do 8. studenoga, 2024. godine . Ove godine tema je “Demokracija i različitost – možemo li nadići podjele?”.
“Snaga demokracije leži u njezinoj sposobnosti da prihvati i uravnoteži razlike kako bi služila društvu u cjelini. Raznolikost je izvor otpornosti, prilagodljivosti i kreativnosti. Ali također se može iskoristiti za političku korist polarizacijom mišljenja i produbljivanjem podjela. Društveno-ekonomske, rodne, etničke, generacijske i druge nejednakosti potiču retoriku razdora i pokreću izborne odluke koje demokracije čine sve krhkijima.” Istaknuli su na ovom forumu.
Na forumu su sudjelovali brojni govornici iz cijeloga svijeta, recimo i iz Amerika, Peru, Grčka…

Možete li spomenuti neke od tema koje su bile na panelima?

Spominjem samo ukratko neke od tema koje se obrađuju na Forumu:

Izbori i vrijednosne podjele: Izbori su ključni trenuci u demokratskom životu, no ipak su postali žarišta u kojima su duboko ukorijenjene vrijednosne podjele pogoršavaju.

Razotkrivanje mreže dezinformacija: Dezinformacije, osobito online, moćan su alat za manipulaciju javnim mnijenjem, sijanje razdora i nagrizanje povjerenja u demokratske institucije. Na Forumu se analizirao mehanizam dezinformacijskih kampanja, njihov utjecaj na demokratske procese i pokušaj istraživanja inovativne strategije za suzbijanje ove prijetnje.

Angažman građana za demokratsku obnovu: Mnoge demokracije suočavaju se s krizom angažmana građana. Demokratske organizacije koje se mogu slobodno udruživati ​​preduvjet su da bi civilno društvo moglo poticati građanski angažman. Oni pomažu u stvaranju društvenog kapitala, povjerenja i povjerenja koji su ključni u oblikovanju demokratskih ishoda. Istraživanjem novih oblika angažmana građana i donošenja odluka koji mogu pomoći u stvaranju prostora za konstruktivan dijalog, poticati razumijevanje i angažman mladih te izgraditi konsenzus o političkim rješenjima koja nadilaze uski interes i donose opće dobro.
Posebno potresno svjedočenje je bilo izbjeglice iz Afganistana, mlade djevojke Sumaia Sediqi. Koja nas je provela kroz njenu priču, kako je preko noći izgubila sve. I kako je Afganistan preko noći izgubio demokraciju, a time stanovnici izgubili svako pravo koje su imali.

Osim što se na Forumu drže predavanja, rasprave, radionice, hoće li biti neka konkretna akcija?

Svjetski forum za demokraciju nije samo platforma za raspravu, već i poziv na akciju. Kao godišnje okupljanje kreatora politika, akademika, aktivista, predstavnika mladih i inovatora demokracije u sjedištu Vijeća Europe u Strasbourgu, pridonosi provedbi načela demokracije iz Reykjavika koja su usvojili šefovi država i vlada Vijeća Europe Države članice Europe na svom četvrtom samitu u Reykjaviku u svibnju 2023. godine. Jedna od predavača je bila i Sabina Ćudić, članica Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope (PSVE) i članica Odbora za jednakost i nediskriminaciju PSVE.
Sjajni govornici, odlična organizacija i puno toga naučenoga. Posebno mi se dojmio panel, koji je bio posvećen ženama! Panelistice iz Moldavije, Francuske i Grčke su dale svoje primjere negativnih i pozitivnih utjecaja politika na status žena u društvu.

 

www.tomislavnews.com/Razgovarala: Ljuba Đikić/Foto: M.Š.